Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kauza ESM: Verdikt německých soudců není konečný. Jak zareaguje Evropský soudní dvůr?

Kauza ESM: Verdikt německých soudců není konečný. Jak zareaguje Evropský soudní dvůr?

24.09.2012 5:30
Autor: Sasha Štěpánová, KSB

Proti stabilizačnímu mechanismu a paktu fiskální stability se stavěla řada odpůrců. Ti v sérii námitek vznesených od počátku července – jednu z nich podepsalo dokonce 37 000 německých občanů, díky čemuž šlo podle deníku Financial Times o největší protest kdy uplatněný u soudu – argumentovali hlavně tím, že stabilizační mechanismus a pakt fiskální stability porušují ustanovení německé ústavy.  Konkrétně podemílají suverenitu německého parlamentu, převádějí pravomoci do Bruselu a vystavují peníze německých daňových poplatníků riziku bez možnosti demokratické kontroly. Navrhovatelé se domáhali vydání předběžného opatření, které by zabránilo Německu v ratifikaci smlouvy o stabilizačním mechanismu a smlouvy o stabilitě, koordinaci a řízení v hospodářské a měnové unii.

Soudci rozhodli dočasně

Ústavní soud ale volání po vydání předběžného opatření odmítl, čímž ratifikaci smluv povolil. Ovšem za určitých podmínek. Za prvé, obě komory německého parlamentu musejí být informovány o rozhodnutích, učiněných v rámci Evropského stabilizačního mechanismu. A to bez ohledu na ustanovení smlouvy o ESM o důvěrnosti informací. A za druhé, Německo musí zajistit, aby jeho expozice vůči stabilizačnímu mechanismu nepřesáhla 190 miliard euro bez souhlasu dolní komory parlamentu. Výrok německých ústavních soudců byl velmi důležitý, ale nikoli definitivní. Jedná se zatím jen o předběžné rozhodnutí, konečné se očekává ke konci letošního roku.

Otázkou stabilizačního mechanismu se v červenci zabýval i Nejvyšší soud v Irsku. Ten zase zamítl odvolání proti rozhodnutí nižší instance, že stabilizační mechanismus je podle irských právních předpisů zákonný. Ve stejném duchu jako u německých námitek i v Irsku došlo ke zpochybnění stabilizačního mechanismu, a to na základě rozporu nikoliv jen s irskou ústavou, ale i s ustanoveními úmluv EU o ekonomických a monetárních pravidlech. S tím, že pokud by Irsko ke smlouvě o stabilizačním mechanismu přistoupilo, mělo by to dopad na výlučnou působnost EU ve vztahu k euru.

Námitka byla nakonec zamítnuta a po usnesení Nejvyššího soudu se irská vláda rozhodla stabilizační mechanismus formálně ratifikovat.  Další vývoj byl ale poměrně zajímavý. Navzdory zamítnutí námitky totiž Nejvyšší soud postoupil některé otázky navrhovatelů Evropskému soudnímu dvoru ke zvážení, zda jsou fiskální pakt a stabilizační mechanismus v souladu s úmluvami EU a evropským právem. 

Na Iry se nečekalo

Zpět k rozhodnutí německého ústavního soudu. Jedním z požadavků navrhovatelů bylo odložení rozhodnutí do doby, než Evropský soudní dvůr rozhodne v irské kauze. Tento požadavek němečtí soudci zamítli s tím, že rozhodnutí z 12. 9. 2012 je technicky pouze prozatímním rozhodnutím a odkaz na rozsudek Evropského soudního dvora lze uvést až v konečném formálním usnesení, které ústavní soud v Karlsruhe vydá za několik měsíců. Ústavní soud nepochybně přistoupil k vydání prozatímního rozhodnutí  i kvůli extrémnímu napětí a nestabilitě na finančních trzích a přetrvávající urgentní potřebě přijmout finanční bezpečnostní opatření v celé eurozóně.

Spíše než jako širší výklad evropského práva by rozhodnutí mělo být správně vnímáno jako rozhodnutí o kompatibilitě s německým ústavním právem a demokratickými postupy. I přes oslavy prozatímního rozhodnutí na finančních trzích a v politických kruzích bude nicméně velmi zajímavé sledovat, co ve svém rozhodnutí o aspektech evropského práva ve vztahu ke stabilizačnímu mechanismu a paktu fiskální stability uvede Evropský soudní dvůr.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.01.2025
6:02Tengler: Celková Trumpova politika a další faktory by měly přinést růst bez inflačních tlaků
20.01.2025
17:58Rozpad některých ekonomických „pravidel“
17:19Evropské akcie začaly týden úspěšně, americká cla prý nepřijdou hned  
16:20JPMorgan: Americké zisky v letošní výsledkové sezóně překonají Evropu
15:44Průzkum: Americké firmy čekají zhoršení hospodářských vztahů mezi USA a Evropou
15:24Trumpův návrat do Bílého domu vede západní firmy k přehodnocení postoje k Rusku
14:40Největší hrozba pro světovou ekonomiku? Tvrdošíjná inflace
14:13Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu a maturitě dluhopisu XS277033553
13:43EU se obrátila na WTO kvůli praktikám Číny v oblasti duševního vlastnictví
12:55Týdenní výhled: Donald Trump začne vládu desítkami dekretů, Tiktok se vyhne zákazu a obnovuje služby  
11:09NIM: Microsoft ukazuje, jakým směrem půjdou investice do AI
10:47Reuters: EPH českého miliardáře Křetínského se připojila k zájemcům o německý Uniper
10:37DAX na historických maximech  
10:24Bitcoin je před nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu na rekordu
10:06Seznam Zprávy: Skupina PPF a miliardář Strnad založili společnou firmu
9:03Rozbřesk: Startuje Davos s tématem Trump 2.0. Naděje pro euro - nastupující americký prezident možná nová cla hned po inauguraci nespustí
8:42Trump vyhlásí stav nouze v energetice, čínský viceprezident se setkal s Elonem Muskem a futures jsou smíšené  
8:25TikTok obnovuje provoz ve Spojených státech po ujištění od Trumpa
8:21Čínský viceprezident se sešel k jednání s J.D. Vancem a s Muskem
6:02Akcie nejvíce ohrožené Trumpovými cly, u kterých trh podceňuje rizika

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    11:00DE - Index očekávání ZEW