Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kauza ESM: Verdikt německých soudců není konečný. Jak zareaguje Evropský soudní dvůr?

Kauza ESM: Verdikt německých soudců není konečný. Jak zareaguje Evropský soudní dvůr?

24.09.2012 5:30
Autor: Sasha Štěpánová, KSB

Proti stabilizačnímu mechanismu a paktu fiskální stability se stavěla řada odpůrců. Ti v sérii námitek vznesených od počátku července – jednu z nich podepsalo dokonce 37 000 německých občanů, díky čemuž šlo podle deníku Financial Times o největší protest kdy uplatněný u soudu – argumentovali hlavně tím, že stabilizační mechanismus a pakt fiskální stability porušují ustanovení německé ústavy.  Konkrétně podemílají suverenitu německého parlamentu, převádějí pravomoci do Bruselu a vystavují peníze německých daňových poplatníků riziku bez možnosti demokratické kontroly. Navrhovatelé se domáhali vydání předběžného opatření, které by zabránilo Německu v ratifikaci smlouvy o stabilizačním mechanismu a smlouvy o stabilitě, koordinaci a řízení v hospodářské a měnové unii.

Soudci rozhodli dočasně

Ústavní soud ale volání po vydání předběžného opatření odmítl, čímž ratifikaci smluv povolil. Ovšem za určitých podmínek. Za prvé, obě komory německého parlamentu musejí být informovány o rozhodnutích, učiněných v rámci Evropského stabilizačního mechanismu. A to bez ohledu na ustanovení smlouvy o ESM o důvěrnosti informací. A za druhé, Německo musí zajistit, aby jeho expozice vůči stabilizačnímu mechanismu nepřesáhla 190 miliard euro bez souhlasu dolní komory parlamentu. Výrok německých ústavních soudců byl velmi důležitý, ale nikoli definitivní. Jedná se zatím jen o předběžné rozhodnutí, konečné se očekává ke konci letošního roku.

Otázkou stabilizačního mechanismu se v červenci zabýval i Nejvyšší soud v Irsku. Ten zase zamítl odvolání proti rozhodnutí nižší instance, že stabilizační mechanismus je podle irských právních předpisů zákonný. Ve stejném duchu jako u německých námitek i v Irsku došlo ke zpochybnění stabilizačního mechanismu, a to na základě rozporu nikoliv jen s irskou ústavou, ale i s ustanoveními úmluv EU o ekonomických a monetárních pravidlech. S tím, že pokud by Irsko ke smlouvě o stabilizačním mechanismu přistoupilo, mělo by to dopad na výlučnou působnost EU ve vztahu k euru.

Námitka byla nakonec zamítnuta a po usnesení Nejvyššího soudu se irská vláda rozhodla stabilizační mechanismus formálně ratifikovat.  Další vývoj byl ale poměrně zajímavý. Navzdory zamítnutí námitky totiž Nejvyšší soud postoupil některé otázky navrhovatelů Evropskému soudnímu dvoru ke zvážení, zda jsou fiskální pakt a stabilizační mechanismus v souladu s úmluvami EU a evropským právem. 

Na Iry se nečekalo

Zpět k rozhodnutí německého ústavního soudu. Jedním z požadavků navrhovatelů bylo odložení rozhodnutí do doby, než Evropský soudní dvůr rozhodne v irské kauze. Tento požadavek němečtí soudci zamítli s tím, že rozhodnutí z 12. 9. 2012 je technicky pouze prozatímním rozhodnutím a odkaz na rozsudek Evropského soudního dvora lze uvést až v konečném formálním usnesení, které ústavní soud v Karlsruhe vydá za několik měsíců. Ústavní soud nepochybně přistoupil k vydání prozatímního rozhodnutí  i kvůli extrémnímu napětí a nestabilitě na finančních trzích a přetrvávající urgentní potřebě přijmout finanční bezpečnostní opatření v celé eurozóně.

Spíše než jako širší výklad evropského práva by rozhodnutí mělo být správně vnímáno jako rozhodnutí o kompatibilitě s německým ústavním právem a demokratickými postupy. I přes oslavy prozatímního rozhodnutí na finančních trzích a v politických kruzích bude nicméně velmi zajímavé sledovat, co ve svém rozhodnutí o aspektech evropského práva ve vztahu ke stabilizačnímu mechanismu a paktu fiskální stability uvede Evropský soudní dvůr.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.05.2020
16:34Project Syndicate: Skryté dluhové riziko rozvíjejících se trhů
9:05Víkendář: Trhy se mýlí ohledně inflace i oživení, říkají ekonomové
23.05.2020
15:43Nejbohatší muž Asie buduje příštího globálního technologického obra
8:45Víkendář: Sucho a COVID-19 jako zlom pro autoritářské režimy
22.05.2020
22:03Alibaba po číslech -6 %, S&P 500 se zotavil
17:52„Nike“ oživení a unikátní akciová kombinace?
17:17První výsledková sezóna zasažená koronavirem. Pozvánka na webinář: už příští středu!
17:10Alibaba – cloud opět blízko černých čísel (komentář analytika)  
17:03Bankéři: Bezpečnostní zákon z Hongkongu vyžene kapitál a talenty
16:55Obchodování je smíšené, odpoledne akciím pomohlo. Koruna však padá  
16:44Připravuje Polsko revoluci v elektrárenském odvětví?
14:57Koronavirus pomohl k růstu tržeb internetového obchodu Alibaba
14:48Facebook: Do deseti let může polovina zaměstnanců pracovat doma
14:26Analýza Fidelity International: Příležitosti v době koronaviru
13:12Soros: Koronavirus je hrozbou pro přežití EU
12:40Perly týdne: Letadla a inflace, 30 – 40 % pokles a u nás hospodské dilema
12:38Automobilce Renault podle ministra hrozí zánik, musí se adaptovat
11:36Nvidia: Solidní kvartál bez větších překvapení (komentář Jána Hladkého)  
10:57Rostoucí čínská rizika doléhají na páteční obchodování  
10:05Rusnok: Užití záporných sazeb ČNB si dovedu představit jen těžko

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Deutsche Lufthansa AG (03/20 Q1)
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo