Aktualizováno Polský plynárenský monopol PGNiG podepsal s ruským Gazpromem novou smlouvu o nákupu zemního plynu. Cena dodávané suroviny podle polského podniku zohlední vývoj cen na trhu, což firmě umožní výrazně zvýšit zisk. Dohodu vzápětí potvrdil i . Tomu se tak podařilo vyřešit poslední významný spor, který v Evropě vedl o cenu dodávané suroviny.
Na příznivé vyhlídky hned zareagovaly akcie PGNiG, které na burze ve Varšavě zpevnily asi o 14 procent a do odpoledne drží aktuální zisk 10 %. PGNiG uvedla, že díky nové dohodě letos počítá s růstem hrubého zisku EBITDA o 2,5 až tři miliardy zlotých (zhruba o 15,3 až 18,4 miliardy Kč).
Polsko každoročně spotřebovává více než 14 miliard metrů krychlových zemního plynu a většinu jej dováží právě z Ruska. Až dosud se ale cena odvíjela od cen ropy a počítala se v dolarech, což bylo pro Polsko nevýhodné. Poláci často poukazovali na to, že jde ze strany Gazpromu o nekonkurenční politiku. Dohoda změní cenový vzorec smlouvy z roku 2010 tím, že dosavadní dlouhodobý kontrakt napojený pouze na ceny ropy bude od nynějška zohledňovat vývoj cen na trhu, uvedla mluvčí PGNiG Grazyna Piotrowská-Oliwová. Dodala, že cena se tím sníží o více než deset procent a "Polsko se tím připojí k ostatním velkým dovozcům plynu v Evropě."
"Je to důležitý krok k obnově konkurenceschopnosti dlouhodobých smluv, které má společnost PGNiG uzavřeny," řekl šéf Gazpromu pro vývoz Alexander Medveděv. Polský ministr státního pokladu Mikolaj Budzanowski později vyčíslil snížení velkoobchodní ceny ruského plynu v důsledku nové dohody na více než 15 procent. Mluvčí PGNiG uvedla, že ceny plynu pro polské spotřebitele se díky tomu k 1. lednu sníží, nesdělila ale o kolik.
PGNiG platí Gazpromu podle zpráv z odvětví kolem 500 dolarů za 1000 krychlových metrů plynu, což je asi třetinu nad průměrnou cenou v Evropě. PGNiG nyní podle mluvčí stáhne svou stížnost proti Gazpromu, kterou podal k arbitráži ve Stockholmu.
Polsko každoročně spotřebovává více než 14 miliard metrů krychlových plynu a většinu jej dováží právě z Ruska. Země pracuje na snížené závislosti na ruském plynu průzkumem ložisek břidlicového plynu a otevíráním dalších možností dovozu.
Ceny plynu napojené na ropu jsou kvůli odpojení vývoje cen ropy a plynu o téměř čtvrtinu vyšší než nynější ceny na britském trhu NBP, uvedla agentura Reuters. To znamená, že řada evropských zákazníků odkládá odběr plynu od dlouhodobých dodavatelů co nejdéle a někdy se jim vyplatí nasmlouvaný plyn vůbec neodebrat. To má Gazprom pojištěno v klauzulích typu take-or-pay, podle nichž musí odběratel zaplatit kompenzaci, pokud odebere méně, než nasmlouval.
Proti Gazpromu podaly stížnosti kvůli vysokým cenám plynoucím z dlouhodobých kontraktů napojených na cenu ropy velcí evropští dovozci jako německé RWE a E.ON, italské Eni a Edison nebo řecká DEPA. Gazprom se s nimi všemi letos již dohodl na vyrovnání. Česká plynárenská společnost RWE Transgas minulý měsíc zvítězila v soudním sporu s ruským Gazpromem právě ohledně systému take-or-pay. Gazprom požadoval peníze za nevyčerpaný minimální odběr plynu v letech 2008 až 2011. Gazprom však nadále vyšetřuje Evropská komise kvůli podezření, že zneužívá svou dominantní pozici na trzích zemí střední a východní Evropy, včetně České republiky.
Kvůli ústupkům Gazpromu se pod tlak dostávají i další vývozci plynu do Evropy jako Norsko, Alžírsko, Katar, Libye a Ázerbájdžán, kteří vesměs rovněž spoléhají na dlouhodobé kontrakty. Rusko si s pomocí slev chce ubránit model dlouhodobých smluv proti rostoucímu tlaku na přechod k cenám na promptním trhu, vůči nimž jsou ceny Gazpromu i nadále neschopné konkurence.
Gazprom je hlavním dodavatelem plynu pro řadu zemí ve střední a východní Evropě. Země EU celkově odebírají asi třetinu svého plynu z Ruska, Gazprom je však na Evropě ještě závislejší, protože jí prodává asi 80 procent svého plynu.