Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf ČS Kysilka: Nízké sazby dvouciferný růst zisku nepřinesou. Úvěry spotřebitelům převažují hypotéky a firmy

Šéf ČS Kysilka: Nízké sazby dvouciferný růst zisku nepřinesou. Úvěry spotřebitelům převažují hypotéky a firmy

13.11.2012 10:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Obavy, že zahraniční centrály bank začnou v případě zavedení bankovní unie v Evropě silněji odčerpávat peníze z tuzemska nejsou namístě, na českém trhu mají lepší příležitosti pro růst banky a tvorbu výnosů a zisku než v západní Evropě,“ uvedl v rozhovoru pro LN šéf skupiny České spořitelny Pavel Kysilka. V případě pokračující stagnace či jen mírného růstu ekonomiky a za doprovodu sazeb ČNB u nuly si ale dle Kysilky banky budou muset zvyknout, že takové prostředí na dvouciferný růst ziskovosti nestačí.

„Pro většinu zejména větších bank je takové nastavení úrokových sazeb z hlediska tvorby zisku spíše negativní. Dlouhodobě s takovým vývojem ale bankovní trh počítal. Kromě nízkých úrokových sazeb navíc na bankovním trhu probíhá velmi ostrý konkurenční boj o klienty. Musíme se prostě naučit v těchto podmínkách žít,“ uvádí šéf České spořitelny k nastavení sazeb Českou národní bankou. „Musíme co nejlépe řídit jak riziko, tak provozní náklady. Žádný jednoduchý recept neexistuje. Pokud ekonomika zůstane ve fázi stagnace nebo mírného růstu, což je pravděpodobné, a pokud přetrvají nízké úrokové sazby, což je také pravděpodobné, pak nelze počítat s udržitelností dvouciferných nárůstů zisku,“ řekl Kysilka.

Na straně depozit banka spoléhá na věrnost klientů. Na straně úvěrů objem financování poskytovaný Českou spořitelnou narůstá, ale dle Kysilky v jiné struktuře. „Spotřební úvěrování bylo nahrazeno hypotečním a firemním úvěrováním. Zároveň nám rostou retailová depozita. Těžíme také právě z toho, že naše úvěrování je obezřetné. Díky tomu máme nižší rizikové náklady,“ uvádí šéf ČS.

K financování firemního sektoru Kysilka pro LN uvedl, že stále platí, že firemní sektor má docela plné objednávkové knihy. Většina firem také podle něj za poslední tři až čtyři roky provedla zásah na straně řízení nákladů a jsou obchodně zdatné. Varování připustil z pohledu vývoje německé ekonomiky. „Pokud ale roste Čína, Indie, Latinská a Severní Amerika, pak poroste i český průmysl. Vývozy českých firem totiž směřují buď přímo nebo přes Německo a Francii do těchto regionů,“ míní Kysilka.

Ke konturám bankovní unie v Evropě Pavel Kysilka pro LN uvedl, že z přípravy zatím nelze soudit, jak velká bude autonomie lokálních dohledů a jak velká bude autonomie centrálního evropského dohledu. „Pokud se mluví o tom, že při větším přesouvání pravomocí do centrálního dohledu by mohlo docházet ke zneužívání pozice mateřských skupin na úkor lokálních bank, moc těmto argumentům nerozumím,“ uvedl Kysilka. Akcentuje, že nevidí motivy v případě Erste Group ani v případě konkurenčních zahraničních bankovních skupin, proč by mateřské společnosti měly zhoršovat podmínky domácím bankám pro národní byznys. „Právě zde v České republice, ale také na Slovensku, v Rumunsku nebo v Maďarsku jsou dnes daleko lepší příležitosti pro růst banky a tvorbu výnosů a zisku než v zemích takzvané vyspělé Evropy. Takže naopak, když se podíváte na kapitálové vybavení místních bank, které jsou členy větších skupin, uvidíte, že mateřské společnosti drží přebytek kapitálu nebo likvidity právě zde v Česku, protože zde vidí velký potenciál k růstu,“ uvedl šéf České spořitelny.

(Zdroj: LN, Erste, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y