Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je to o ekonomice - Obamovi pomohla i podruhé

Je to o ekonomice - Obamovi pomohla i podruhé

13.11.2012 16:13
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Makroekonomická data ze Spojených států v posledních dvou měsících pozitivně překvapují, aspoň ta nejdůležitější z nich. Kromě jiných určitě velmi potěšila amerického prezidenta v probíhající předvolební kampani. Čísla prokazující lepšící se ekonomickou situaci dávají obhajujícímu kandidátovi a jeho straně trumfy navíc, zatímco vyzyvateli volajícímu po změně je berou z ruky.

V posledních dvou měsících, kdy volební kampaň vrcholila, došlo ke znatelnému zlepšení čísel z trhu práce. Počet nových míst za září byl v souladu s odhady (po revizi ovšem výš), za říjen je výrazně překonal. Míra nezaměstnanosti v září překvapivě spadla pod 8 procent a i přes říjnovou korekci (která se čekala) zůstává níž. Předběžná data o HDP za třetí kvartál ukázala vyšší růst ekonomiky, než se čekalo. Z dalších indikátorů, které by ještě mohly na veřejné mínění mít vliv, dvakrát pozitivně překvapil maloobchod a index nákupních manažerů ISM.

Baracku Obamovi to s ekonomickými daty vyšlo už minule - před jeho prvním zvolením prezidentem - ovšem trochu jinak. V roce 2008 došlo ke střídání v Bílém domě, Obama nahradil republikána Bushe. Finanční krize tehdy začala naplno doléhat na ekonomiku, což zesílilo volání po změně. HDP za třetí kvartál 2008 výrazně propadl, nezaměstnanost v říjnu poskočila dál vzhůru, pracovních míst už masivně ubývalo, i když rekordně špatná čísla přišla až na přelomu roku. Index ISM v září i říjnu výrazně spadl a maloobchodní tržby klesaly. Zmíněná data byla zároveň horší než odhady, a to většinou výrazně. Takové zprávy by určitě neprospěly jakékoli vládě, jež by zrovna vedla zemi.

Jak to vypadalo ještě dříve? Při obhajobě pozice v roce 2004 se mohl prezident Bush mladší opřít o ekonomiku jen částečně. HDP zrychlil, i když méně, než se čekalo. Tvorba pracovních míst byla vysoká a nad očekávání, nezaměstnanost stagnovala kolem 5,5 procenta, index ISM se sice nacházel vysoko nad 50 body, ale zhoršoval se a nedosáhl předpokládaných hodnot. Výsledek voleb byl tehdy těsný. Konec roku 2000, kdy byl George Bush poprvé zvolen do úřadu, na tom ekonomika nebyla dobře co se týče růstu. HDP téměř stagnoval. Slabá byla tvorba pracovních míst, v říjnu jich dokonce ubylo, ISM se nacházel v pásmu ukazujícím na pokles průmyslu. Nezaměstnanost však zůstávala nízká, pod 4 procenty. Celkově ne příliš dobrá čísla, a tedy argument pro vystřídání demokratického prezidenta republikánským, což se také stalo.

Že jsou americké volby hodně o ekonomice, je známá věc. Lze to chápat nejen jako ovlivňování voličů sliby a líbivými ekonomickými hesly během kampaně, ale také právě jako vliv aktuálního vývoje ekonomiky na veřejné mínění. Pohled dál do historie by pravděpodobně ukázal další příklady. Nabízí se otázka, jak silně může aktuální stav ekonomiky volbami zahýbat, a pak také otázka souladu politického a hospodářského cyklu. Pokud by jejich délka byla stejná, mohla by ekonomika systematicky pomáhat jedné straně. Stačilo by upravit fázi - fiskální politikou cyklus vhodně posunout.

Podle NBER býval hospodářský cyklus opravdu zhruba čtyřletý. Těžko však zakladatelům Spojených států přičítat nějaký úmysl při stanovení stejně dlouhého volebního období. Koncem osmnáctého století byla historická data těžko k dispozici (dnes se zpětně odhadují) a nejstarší údaje o cyklech podle NBER jsou řádově až druhá polovina devatenáctého století. Navíc data ukazují, že se hospodářský cyklus má tendenci spíše prodlužovat, v poválečném období je to průměrně už zhruba 6 let. Úspěšnost politiků v časování ekonomiky tedy nebude velká a do budoucna se to s rostoucím vlivem zahraničí těžko zlepší. Barack Obama před prvním zvolením neměl jak ekonomiku ovlivnit. Před druhým ano, i když se dá pochybovat, zda načasování masivní fiskální podpory mohlo opravdu být tak přesné, aby dobrá čísla začala chodit těsně před volbami (předtím to s čísly velká sláva nebyla). Navíc, období velkých výdajů bude muset jednou skončit a to pravděpodobně už během následujících čtyř let. Nynější expanze tak ve výsledku může pomoci konkurenční straně v roce 2016.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2020
18:41Hotovost za časů COVID-19
18:27Analytici: Ekonomiku ČR změní regulace více než pandemie
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data