Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa si chce došlápnout na americké giganty kvůli daním

Evropa si chce došlápnout na americké giganty kvůli daním

19.11.2012 17:59
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Evropské vlády, sužované rozpočtovými schodky a neudržitelným vývojem veřejných financí, si v honbě za dodatečnými příjmy pro státní kasu našly nový cíl: velké americké korporace, obzvlášť internetové giganty typu Google a Amazon, které na starém kontinentu platí mizivé či nulové daně, i když zde ročně utrží miliardy dolarů. V pranýřování chytrého účetnictví se přidávají poslanci, daňové úřady, a dokonce konkurenční firmy. Podobnému tlaku čelí američtí giganti i doma nebo třeba v Austrálii.

Ve Velké Británii jako hromosvod hněvu slouží trio Google, Amazon a Starbucks, jejichž zástupce si minulý týden pozvali na kobereček poslanci Dolní sněmovny. Ve Francii šla vláda ještě dál. Místo veřejného dohadování se s managementem poslala Amazonu účet za nezaplacené daně a penále spojené s „přerozdělováním zisku mezi zahraničními jurisdikcemi“ za roky 2006-2010. Další společnosti jsou prý na řadě. „I když je internet zónou svobody, neměl by být zónou bezpráví,“ sdělila reportérům mluvčí francouzského kabinetu.

Obviněné společnosti se brání tím, že jejich jednání není nezákonné. S pomocí armády účetních vytváří komplexní mechanismy využívající rozdíly v daňových sazbách evropských států, které se pohybují od 10 do 35 procent. S dalšími triky, kličkami a výjimkami se jim nezřídka podaří snížit skutečnou daňovou zátěž na nulu.

Například Google zúčtovává většinu zisků mezinárodní divize ve své evropské centrále v Irsku, kde sazba korporátní daně činí 12,5 %. Zákazníci nakupující od společnosti reklamní prostor, což je hlavní zdroj příjmů Googlu, uzavírají smlouvy s irskou dcerou, nikoli s lokálními pobočkami. Poté se za pomoci dalších metod, třeba licenčních poplatků pobočce na Bermudách, podaří výrazně snížit základ pro výpočet daně, takže z miliard utržených dolarů na daních společnost odvádí několik milionů.

Ačkoliv aktivity ve Velké Británii loni Googlu vynesly víc jak 4 mld. USD (podle informací podaných americké Komisi pro cenné papíry (SEC)), oficiálně zde společnost utržila jen 629 mil. USD. Po odečtení nákladů zbylo 31 mil. GBP čistého zisku, z čehož společnost na daních zaplatila 6 mil. GBP.

Zvláštní vyšetřovací komise amerického Kongresu nedávno spočítala, že softwarový gigant Microsoft s pomocí přesunů peněz na pobočky v Portoriku, Irsku, Singapuru a na Bermudách v posledních třech letech na odvodech státu ušetřil nejméně 6,5 mld. USD. Výrobce počítačové techniky Hewlett-Packard drží mimo Spojené státy 29,1 mld. USD nezdaněného zisku.

Zatímco v Británii jsou americké korporace obviňovány z nemorálnosti (porušení zákona se jim podařit nedokázalo), Francie jejich konání hodnotí jako protiprávní jednání. Podle údajů, které má k dispozici SEC, požaduje francouzský daňový úřad po Amazonu 252 mil. USD. Společnost se o pokutu a údajně nezaplacené odvody hodlá soudit. Po Googlu prý Francie chce 1,7 mld. USD.

Evropským ústředím obchodního portálu Amazon je Lucembursko, další oblíbená destinace celosvětově působících subjektů. Společnost loni v Evropě zaúčtovala 9,1 mld. EUR tržeb, z nichž jí zbylo pouhopouhých 20 mil. EUR čistého zisku. Na daních zaplatila 8 mil. EUR.

Britští poslanci dostali během výslechu managementu Amazonu lekci z odvrácené tváře globalizace. Nemohli totiž uvěřit tomu, že když si na britském portálu Amazonu objednají knihu poslanou z britského skladu a doručenou britskou královskou poštou, ve skutečnosti si ji kupují od lucemburské pobočky.

Společnosti připouští, že v Evropě platí nízké daně. Jedním dechem ale dodávají, že největší přidaná hodnota pochází z myšlenek vzniklých v Silicon Valley, kde programátoři pracují na sofistikovaných algoritmech vyvážených s pomocí internetu do celého světa. Takže je prý jen fér, že největší daně platí ve Spojených státech. To je pravda v případě Googlu, který americkému ministerstvu financí loni odvedl 2,3 mld. USD z celosvětové daňové zátěže 2,6 mld. USD.

Kritici však tvrdí, že když má tak velká část ziskových aktivit Googlu původ ve Spojených státech, měla by tam společnost převádět veškeré tržby a danit je poctivě 35% korporátní sazbou. Do toho se americkým gigantům příliš nechce. Google prý v daňových rájích nashromáždil 24,8 mld. USD, které by musel v případě převodu do Spojených států doložit bernímu úřadu. Podle amerického sdružení Citizens for Tax Justice (občané pro daňovou spravedlnost) takto americké korporace na Bermudách, Panenských ostrovech a dalších lokacích mají uloženo 1,5 bilionu USD. Ty se zde hromadí od roku 2004, kdy byla ve Spojených státech naposledy vyhlášena daňová amnestie pro korporátní sektor.

(Zdroje: NYT, FT, Bloomberg)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  19.11.2012 18:44

  Za bolševika byly daně z obratu a nebylo DPH, možná, že to až tak blbé nebylo...
  Jark
 • to by mě zajímalo
  19.11.2012 18:21

  kolik kdo vybere a kam a jak se nakonec dohodnou (jen mě mrzí, že se to asi nedozvím ;) )
  Bob
  • Re: to by mě zajímalo
   19.11.2012 18:31

   A co naše firmy se sídlem na Cypru, Bahamách a pod.? Zákonné to asi bude, ale není tady ještě i jiný rozměr, např. morální. Neměli by naši zákondárci promítat i tento rozměr do existující legislativy? Asi měli, že. Jen když sami, nebo jejich rodina či blízcí mají takovéto firmy, pak je to asi těžké. Dtto z pohledu EU.
   jarom
 • mandelinka znuvu na scéně:-)
  19.11.2012 18:15

  Ještě mi tu schází ta o mandelince bramborové - americkém brouku :-))
  Jesse
  • Re: mandelinka znuvu na scéně:-)
   20.11.2012 15:38

   hele Jesse, moc bych tím US globálním modelem nemával.. nic není ideální, ale tvrdě vydělávat na nějakém teritoriu a zisky odklánět je asi legální, ale pokud ty prachy někde vysaješ, tak ty lidi musí něco jíst a končí to zadluženým státem a jeho eventuelním krachem... takže nějaká vazba vydělaných peněz a jejich návratu na daném relevantním teritoriu není úplně mimo... Jinak jestli mě okrade stát či Google či Windows je mi docela jedno... oni si už to tí kluci vopálení o ty prachy rozdají.... viz lichnštejnsko agermánský tlak na švýcary....
   TOM
Aktuální komentáře
1.3.2017
22:03Trump nakopl Wall Street k dalším rekordům
18:38Hrozí Le Penové „nechci euro“ krizí horší než Lehman Brothers?
17:30Dobrá nálada se trhů drží, ale dolar své zisky odpoledne koriguje  
17:02Technická analýza: Libra po slabších datech ztratila 100 bodů
17:01Praha rostla nejvíc od července, Erste +3,5 %
16:42Summary: Salesforce.com zklamal investory výhledem, Lowe’s těžil z růstu amerických realit
16:37Americké akcie na rekordech. Fondy ale sahají víc po těch evropských
16:13Americký optimismus nabírá na obrátkách, ISM výrazně roste  
14:48Technická analýza: DAX opět testuje hodnotu 12 000 bodů
14:34Trump překvapil klidnějším tónem, opět však nevysvětlil, kde vezme peníze
14:08Rozpočet pod vlivem dotací. Přebytek se ztenčil na 3,7 miliardy korun
13:39Česká exportní banka, a.s - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:54Ahold i přes pokles zisku oznámil navýšení dividendy. Akcie rostou
12:47Tvrdá rána pro Samsung: Obvinění z korupce může ochromit rozhodování
12:17Průzkum: OPEC dál snižuje těžbu ropy. Je na 94 procentech slibu
11:55Průmysl eurozóny a Německa rostl v únoru nejrychleji za šest let
11:39Z automobilek se stávají polobanky. Vyvolají finanční krizi?
11:04Finančníci: Intervence skončí do půlky roku a vládu má nejjistější ANO
10:54Evropské indexy rostou, daří se bankám, Deutsche Bank +4 %
10:45Británie: Nižší, ale stále dobrá nálada v průmyslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Kuehne + Nagel International AG (12/16 Q4)
2:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:00CZ - Bilance stát. rozpočtu, kumulativně, mld. Kč
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m