Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa si chce došlápnout na americké giganty kvůli daním

Evropa si chce došlápnout na americké giganty kvůli daním

19.11.2012 17:59
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Evropské vlády, sužované rozpočtovými schodky a neudržitelným vývojem veřejných financí, si v honbě za dodatečnými příjmy pro státní kasu našly nový cíl: velké americké korporace, obzvlášť internetové giganty typu Google a Amazon, které na starém kontinentu platí mizivé či nulové daně, i když zde ročně utrží miliardy dolarů. V pranýřování chytrého účetnictví se přidávají poslanci, daňové úřady, a dokonce konkurenční firmy. Podobnému tlaku čelí američtí giganti i doma nebo třeba v Austrálii.

Ve Velké Británii jako hromosvod hněvu slouží trio Google, Amazon a Starbucks, jejichž zástupce si minulý týden pozvali na kobereček poslanci Dolní sněmovny. Ve Francii šla vláda ještě dál. Místo veřejného dohadování se s managementem poslala Amazonu účet za nezaplacené daně a penále spojené s „přerozdělováním zisku mezi zahraničními jurisdikcemi“ za roky 2006-2010. Další společnosti jsou prý na řadě. „I když je internet zónou svobody, neměl by být zónou bezpráví,“ sdělila reportérům mluvčí francouzského kabinetu.

Obviněné společnosti se brání tím, že jejich jednání není nezákonné. S pomocí armády účetních vytváří komplexní mechanismy využívající rozdíly v daňových sazbách evropských států, které se pohybují od 10 do 35 procent. S dalšími triky, kličkami a výjimkami se jim nezřídka podaří snížit skutečnou daňovou zátěž na nulu.

Například Google zúčtovává většinu zisků mezinárodní divize ve své evropské centrále v Irsku, kde sazba korporátní daně činí 12,5 %. Zákazníci nakupující od společnosti reklamní prostor, což je hlavní zdroj příjmů Googlu, uzavírají smlouvy s irskou dcerou, nikoli s lokálními pobočkami. Poté se za pomoci dalších metod, třeba licenčních poplatků pobočce na Bermudách, podaří výrazně snížit základ pro výpočet daně, takže z miliard utržených dolarů na daních společnost odvádí několik milionů.

Ačkoliv aktivity ve Velké Británii loni Googlu vynesly víc jak 4 mld. USD (podle informací podaných americké Komisi pro cenné papíry (SEC)), oficiálně zde společnost utržila jen 629 mil. USD. Po odečtení nákladů zbylo 31 mil. GBP čistého zisku, z čehož společnost na daních zaplatila 6 mil. GBP.

Zvláštní vyšetřovací komise amerického Kongresu nedávno spočítala, že softwarový gigant Microsoft s pomocí přesunů peněz na pobočky v Portoriku, Irsku, Singapuru a na Bermudách v posledních třech letech na odvodech státu ušetřil nejméně 6,5 mld. USD. Výrobce počítačové techniky Hewlett-Packard drží mimo Spojené státy 29,1 mld. USD nezdaněného zisku.

Zatímco v Británii jsou americké korporace obviňovány z nemorálnosti (porušení zákona se jim podařit nedokázalo), Francie jejich konání hodnotí jako protiprávní jednání. Podle údajů, které má k dispozici SEC, požaduje francouzský daňový úřad po Amazonu 252 mil. USD. Společnost se o pokutu a údajně nezaplacené odvody hodlá soudit. Po Googlu prý Francie chce 1,7 mld. USD.

Evropským ústředím obchodního portálu Amazon je Lucembursko, další oblíbená destinace celosvětově působících subjektů. Společnost loni v Evropě zaúčtovala 9,1 mld. EUR tržeb, z nichž jí zbylo pouhopouhých 20 mil. EUR čistého zisku. Na daních zaplatila 8 mil. EUR.

Britští poslanci dostali během výslechu managementu Amazonu lekci z odvrácené tváře globalizace. Nemohli totiž uvěřit tomu, že když si na britském portálu Amazonu objednají knihu poslanou z britského skladu a doručenou britskou královskou poštou, ve skutečnosti si ji kupují od lucemburské pobočky.

Společnosti připouští, že v Evropě platí nízké daně. Jedním dechem ale dodávají, že největší přidaná hodnota pochází z myšlenek vzniklých v Silicon Valley, kde programátoři pracují na sofistikovaných algoritmech vyvážených s pomocí internetu do celého světa. Takže je prý jen fér, že největší daně platí ve Spojených státech. To je pravda v případě Googlu, který americkému ministerstvu financí loni odvedl 2,3 mld. USD z celosvětové daňové zátěže 2,6 mld. USD.

Kritici však tvrdí, že když má tak velká část ziskových aktivit Googlu původ ve Spojených státech, měla by tam společnost převádět veškeré tržby a danit je poctivě 35% korporátní sazbou. Do toho se americkým gigantům příliš nechce. Google prý v daňových rájích nashromáždil 24,8 mld. USD, které by musel v případě převodu do Spojených států doložit bernímu úřadu. Podle amerického sdružení Citizens for Tax Justice (občané pro daňovou spravedlnost) takto americké korporace na Bermudách, Panenských ostrovech a dalších lokacích mají uloženo 1,5 bilionu USD. Ty se zde hromadí od roku 2004, kdy byla ve Spojených státech naposledy vyhlášena daňová amnestie pro korporátní sektor.

(Zdroje: NYT, FT, Bloomberg)


Váš názor
 •  
  19.11.2012 18:44

  Za bolševika byly daně z obratu a nebylo DPH, možná, že to až tak blbé nebylo...
  Jark
 • to by mě zajímalo
  19.11.2012 18:21

  kolik kdo vybere a kam a jak se nakonec dohodnou (jen mě mrzí, že se to asi nedozvím ;) )
  Bob
  • Re: to by mě zajímalo
   19.11.2012 18:31

   A co naše firmy se sídlem na Cypru, Bahamách a pod.? Zákonné to asi bude, ale není tady ještě i jiný rozměr, např. morální. Neměli by naši zákondárci promítat i tento rozměr do existující legislativy? Asi měli, že. Jen když sami, nebo jejich rodina či blízcí mají takovéto firmy, pak je to asi těžké. Dtto z pohledu EU.
   jarom
 • mandelinka znuvu na scéně:-)
  19.11.2012 18:15

  Ještě mi tu schází ta o mandelince bramborové - americkém brouku :-))
  Jesse
  • Re: mandelinka znuvu na scéně:-)
   20.11.2012 15:38

   hele Jesse, moc bych tím US globálním modelem nemával.. nic není ideální, ale tvrdě vydělávat na nějakém teritoriu a zisky odklánět je asi legální, ale pokud ty prachy někde vysaješ, tak ty lidi musí něco jíst a končí to zadluženým státem a jeho eventuelním krachem... takže nějaká vazba vydělaných peněz a jejich návratu na daném relevantním teritoriu není úplně mimo... Jinak jestli mě okrade stát či Google či Windows je mi docela jedno... oni si už to tí kluci vopálení o ty prachy rozdají.... viz lichnštejnsko agermánský tlak na švýcary....
   TOM
Aktuální komentáře
22.8.2017
18:12Investice do větru se stovkami procent návratnosti ročně
17:21Summary: Nejasné transakce kolem Fiat Chrysler a BHP Billiton uspokojil investory dividendou
16:41Hubený zisk v Praze: Při chuti Moneta i VIG po výsledcích
16:26Euro přišlo o včerejší zisky, koruna bez inspirace  
16:13Dva útoky Fordu: šrotovné v Británii a elektroauta v Číně
14:34Le Figaro: Podaří se Macronovi usmířit si střední Evropu? Jde i o platy
14:33Pimco: Je načase americkou ekonomiku trochu přepálit
13:11Kuvajt: OPEC je úspěšný, zásoby ropy ve světě klesají
13:03Zemětřesení v Provident Financial: Akcie -75 % po předpovědi ztráty a konci dividendy i šéfa
11:53ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se nečekaně zhoršila
11:42Technická analýza: Eurodolar má otevřenou cestu k úrovni 1,1700 EURUSD
11:11Trump: Posílíme naše jednotky v Afghánistánu, cílem je zabíjet teroristy
11:09BHP Billiton prudce zvýšila zisk, končí s těžbou z břidlic v USA
10:43Pražská burza přerušuje dvoudenní pokles; ČEZ roste posedmé v řadě
10:01Dolar i akcie jsou na tom lépe i bez nového impulsu. Na ten se stále čeká  
9:44Rozbřesk: Svět se rozbil, co s tím? Odpověď se bude hledat v Jackson Hole
9:11VIG: Výsledky za 2. čtvrtletí 2017 téměř v souladu s odhady (komentář analytika)  
8:54Zazelená se dnes akciová Praha? Futures naznačují, že ano. Finanční výsledek VIG vzrostl meziročně o 6,7 %  
8:37VIG vydělala za pololetí před daněmi 221 miliónů eur, rostla hlavně v baltských státech
8:20Akcie v Asii reagovaly na Wall Street a posilují  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba