Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruský MegaFon týden po IPO kupuje polovinu v prodejci telefonů Euroset

Ruský MegaFon týden po IPO kupuje polovinu v prodejci telefonů Euroset

07.12.2012 9:47

Druhý největší mobilní operátor v Rusku MegaFon, který minulý týden vstoupil na veřejný trh, koupil poloviční podíl v největším ruském prodejci telefonů Euroset. Hodnota akvizice je 1,07 miliardy dolarů a oceňuje společnost Euroset na 2,3 mld. USD.

Částku 1,07 mld. USD zaplatí MegaFon a její největší akcionář Ališer Usmanov, respektive jimi společně vlastněná firma Lefbord Investment, přičemž poloviční podíl získaný od miliardáře Alexandera Mamuta si rozdělí rovným dílem. V případě, že Euroset naplní „určité cíle“ v první polovině roku 2013, cena se může vyšplhat o dalších 100 milionů dolarů, uvedl v prohlášení MegaFon. Firma navíc očekává, že do roka odkoupí Usmanův 25procentní podíl v Eurosetu a sama tak získá celou polovinu. Zbývajících 50 procent v Eurosetu vlastní konkurent MegaFonu, operátor VimpelCom.

MegaFon uvedla, že investice do Eurosetu je „nástrojem k dalšímu zvýšení kvality služeb pro její zákazníky“. Euroset má 5500 obchodů v Rusku a Bělorusku.

Na vysoce konkurenčním ruském trhu mobilní operátoři expandují do oblasti maloobchodu ve snaze navýšit růst tržeb a ukrojit část zisků z rostoucích prodejů chytrých telefonů. Konkurenční VimpelCom, kterou vlastní miliardář Mikhail Fridman a norská Telenor, dnes oznámila, že zvýšila svůj podíl v Eurosetu o 0,1 procenta na rovnou polovinu. Největší mobilní operátor v Rusku OAO Mobile TeleSystems provozuje vlastní celostátní maloobchodní síť. 

 
MegaFon vstoupil na konci listopadu na burzy v Londýně a Moskvě a v rámci primární nabídky svých akcií získal 1,7 miliardy dolarů. Tato částka posvětila největší IPO na ruském trhu za poslední tři roky, nicméně upisovací cena byla na spodní hranici dříve stanoveného rozpětí 20 až 25 USD/akcii.

MegaFonu vzrostl za tři měsíce do konce září zisk o 20 procent na 15 miliard rublů (9,5 miliardy Kč). Příjmy stouply o více než 12 procent na 71 miliardy rublů hlavně díky růstu počtu uživatelů a poptávce po mobilních datových přenosech. Megafon má na ruském mobilním trhu podíl 27 procent.

(Zdroj: Bloomberg, MegaFon, čtk)


Čtěte více:

Ruský operátor MegaFon vstupuje na trh za 20 USD/akcii, cena v IPO na spodní hranici očekávání
28.11.2012 9:46
Ruský mobilní operátor MegaFon získal v rámci primární nabídky svých a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.06.2025
6:02AMD zrychluje v závodě o AI: Nové čipy jsou srovnatelné s Nvidií a za výrazně nižší cenu
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  
10:44Euro stále čeká na svůj globální moment. Válcuje ho zlato i stále odolný dolar
9:03Rozbřesk: Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem
8:52Útok Izraele na Írán, protesty v USA proti Trumpově politice a krize na trhu elektromobilů. Dnešní futures padají do rudého  
8:40Izrael zaútočil na Írán, cena ropy prudce roste
6:11Invesco: Americká ekonomika je odolná navzdory nejistotě v obchodní politice
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index