Letošní rok bude zřejmě rokem snižování podnikových ratingů. Upozorňuje na tom mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings, jejíž názor v zásadě odpovídá poznatkům dalších agentur. Podle Fitch jsou nejohroženější telekomunikační a distribuční firmy, které vedly snižování ratingových známek už loni. Fitch se zmiňuje o firmách z Evropy, Blízkého východu a z Afriky.
"U distribučních firem je to kvůli slabým fundamentálním parametrům a tlaku regulačních orgánů ve většině zemí Evropské unie. Telekomunikace pak čelí obtížné kombinaci nízké spotřebitelské důvěry a silnému konkurenčnímu tlaku napříč kontinentem," uvedli analytici Fitch Richard Hunter a Rölof Steenekamp.
Z firem, které agentura Fitch sleduje, se loni právě telekomunikace a distribuční společnosti na celkovém počtu snížení ratingových známek podílely z 61 procent. Oba sektory mají negativní výhled, což znamená, že další snížení ratingů je velmi pravděpodobné.
Fitch má negativní výhled i pro evropské maloobchodní řetězce, které se specializují na prodej potravin. Riziko agentura vidí hlavně ve změně chování spotřebitelů. Snížení ratingu dále hrozí i výrobcům oceli, na které dál negativně působí špatná situace na klíčových trzích stavebnictví a výroby automobilů.
Jednou z největších obětí slabé poptávky v odvětví výroby oceli je podle agentury Fitch nadnárodní společnost . Ta působí v řadě zemí světa, včetně České republiky.
Agentura byla první ratingovou agenturou, která společnosti začátkem listopadu snížila hlavní rating do neinvestičního pásma a navíc mu přiřadila negativní výhled. Reagovala tak na kolaps globálního trhu s ocelí, kde se situace podle agentury Reuters v nejbližší době patrně ještě zhorší, než se začne zlepšovat. V prosinci snížila firmě rating také agentura Fitch, a to na stupeň BB plus.
V telekomunikačním sektoru snížení ratingu loni neunikla finská společnost , která se dlouhodobě ztrácí podíl na trhu. Všechny tři hlavní ratingové agentury, tedy Standard & Poor's, Investors Service i Fitch Ratings, jí snížily hlavní rating do neinvestičního pásma. To byla v tomto sektoru zřejmě i největší událost loňského roku, protože byla dlouho považována za vysoce kvalitní podnik.
Fitch už v září varovala, že slabé makroekonomické trendy v Evropě, na Blízkém východě a v Africe, spolu s dluhovou krizí a dopady úsporných opatření, mohou vést k tomu, že firmy předběhnou samy sebe. To znamená, že si příliš brzy začnou myslet, že jsou z nejhoršího venku.
Důvodem k optimismu by podle analytiků ratingové agentury mohlo být to, že asi 45 procent případů snížení ratingu se loni týkalo firem, které jsou ve spekulativním pásmu. To znamená, že jsou to firmy, od kterých trh obecně nemá velká očekávání a řada investičních společností do nich ani nesmí investovat.
Firmy s ratingem ve spekulativním pásmu se loni na emisích podnikových cenných papírů podílely asi z 18 procent. Investoři tak stále mají možnost investovat i do kvalitních podnikových dluhopisů.