Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MPO navrhuje garantované ceny pro velké bezemisní zdroje

MPO navrhuje garantované ceny pro velké bezemisní zdroje

13.03.2013 15:28, aktualizováno: 13.3. 16:50
Autor: ČTK

Aktualizováno

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje plošné stanovení garantované výkupní ceny vyrobené elektřiny pro významné bezemisní zdroje, ať už jaderné nebo obnovitelné. S odvoláním na náměstka ministra Pavla Šolce to dnes napsala redakce týdeníku Ekonom. Energetická společnost ČEZ (601,9 CZK, -0,63%) usiluje o stanovení garantované výkupní ceny pro elektřinu z plánovaných nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. 

MPO podle Ekonomu záměr na stanovení výkupních cen podporuje, jejich určení pro jeden konkrétní projekt by ale mohlo být v rozporu s pravidly Evropské unie. Kvůli tomu by se pevná výkupní cena mohla týkat i dalších zdrojů, které vyrábějí elektřinu bez emisí oxidu uhličitého. 

Garantované výkupní ceny by se ale netýkaly solárních elektráren, jejichž podporu MPO kritizuje s tím, že ohrožuje český průmysl. "Velké fotovoltaické elektrárny nejsou s ohledem na vyloučení podpor pro výstavbu fotovoltaických elektráren na zemědělské půdě nadále možné a nikdo o změně neuvažuje. Může se ale jednat například o vodní elektrárny," sdělil Šolc ČTK.

Šolc dále upozornil, že celý systém je zatím pouze ve fázi úvah. Problémem budoucích zdrojů energie se v prvním pololetí ještě budou zabývat ministři evropských zemí na svých jednáních. "Podrobnější úvahy bude tedy možné formulovat až na základě těchto jednání," uvedl Šolc. Podle něj je možné, že se podaří nalézt i jiné řešení, které by odvrátilo hrozící nedostatek výkonu po budoucím odstavení uhelných a starých jaderných elektráren v Evropě. 

ČEZ usiluje o uzavření smlouvy zvané contract for difference. Podle ní by stát stanovil pevnou výkupní cenu elektřiny. Pokud by tržní cena byla pod tou stanovenou, stát by energetické společnosti rozdíl doplácel. V opačném případě by přebytek tržní ceny nad stanovenou odváděl ČEZ do státního rozpočtu. 

Energetická společnost se inspiruje v Británii. Tamní vláda se v současnosti snaží v Bruselu vyjednat podmínky, za kterých by bylo možné výkupní ceny elektřiny garantovat, aniž by to bylo považováno za nedovolenou podporu podnikání. 

Odpůrci dostavby třetího a čtvrtého bloku jihočeské jaderné elektrárny Temelín ale návrh na stanovení pevných výkupných cen odmítají. Podle nich by to znamenalo zvýšení ceny elektřiny pro zákazníky.


Čtěte více:

Novák (ČEZ): Tendru na dostavbu Temelína se nízké ceny elektřiny nedotknou, neúspěch v Albánii strategii neovlivní
28.01.2013 9:00
Tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín pokračuje podle plánu a e...
ČEZ - Dostavba Temelína s (ekonomickým) otazníkem
14.02.2013 9:36
Záměr rozšířit jadernou elektrárnu Temelín dostává další trhliny a bud...
Ministr Kuba: Trvalou garanci cen elektřiny ČEZ čekat nemůže, krátkodobou ano
18.02.2013 15:59
Ministerstvo průmyslu a obchodu nesouhlasí s trvalou garancí výkupních...
Kalousek odmítá záruky za Temelín, policie vyšetřuje v ČEZ solární elektrárny (+komentář)
04.03.2013 8:31
Protikorupční policie se znovu zabývá okolnostmi, za jakých polostátní...

Váš názor
  • Hmm,
    13.03.2013 15:57

    proč ne, stanovil bych pevnou výkupní cenu silové elektřiny na 30 EUR/MWh.
    oh171
Aktuální komentáře
08.08.2025
14:29Make Global Stocks Great Again! Americká cla vrací lesk zahraničním trhům  
13:56Ifo: Hospodářské oživení v Německu nadále brzdí nedostatek zakázek
12:47Perly týdne: Jistota poklesu sazeb a srpnová rally
11:42Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:41Zlato dostalo impuls k růstu, zatímco akciové trhy se na směru neshodnou  
11:23Američané nenakupují, přiznal šéf Crocs. Snížený výhled poslal akcie dolů o 30 procent
11:08Eichengreen: Polymarket ukazuje, jak Trump ovlivňuje očekávaný vývoj sazeb a inflace
10:51Nižší deficit, vyšší mzdy: ČNB upravila ekonomickou prognózu pro letošní rok
10:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:43Rusinko: Trh práce dále ochlazuje, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,4 %
10:38ČSÚ potvrdil zpomalení inflace v červenci, potraviny dál zdražují
10:21Letní útlum náborů zvýšil nezaměstnanost za červenec, volná místa dál ubývají
9:05Rozbřesk: Koruna v reakci na ČNB prolomila úroveň 24,50 EUR/CZK
8:48CSG zamíří na burzu, Trump dosadil do Fedu svého ekonomického poradce a Tesla ruší projekt Dojo. Evropské futures jsou v zeleném  
7:40Podporou jsou ceny elektřiny, distribuce i prodej, říká po zlepšení výhledu ČEZ Martin Novák
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  
18:24CSG údajně zvažuje vstup na burzu. Hlavním trhem Amsterdam, duální listing v Praze?  
17:43Lyft zveřejnil rekordní výsledky, nyní expanduje do Evropy  
17:01Globální nerovnováhy si zřejmě už zaslouží své jméno
16:01ČNB překvapila jestřábí prognózou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (06/25 Q2)
Skechers USA Inc (06/25 Q2)
Tempus AI Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Trump Media & Technology Group Corp (06/25 Q2)
10:00CZ - Nezaměstnanost