Aktualizováno Tuzemská energetika předběžně vyhodnotila nabídky na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. S oběma uchazeči v tendru chce dál jednat o vylepšení jejich nabídek "ve všech jejich částech".
uvedl, že dnes odeslal oznámení o výsledku posouzení a předběžného hodnocení nabídek na stavbu dvou jaderných bloků v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín uchazečům, kteří pokračují ve veřejné zakázce. Oznámení spolu s pozvánkou na jednání obdrželo konsorcium společností Westinghouse Electric Company, LLC a WESTINGHOUSE ELECTRIC ČR a konsorcium společností ŠKODA JS, Atomstroyexport a Gidropress.
Šéf americko-japonské společnosti Westinghouse Danny Roderick dnes na brífinku v Praze řekl, že jeho firmou vedené konsorcium v tendru na dostavbu JE Temelín se svou nabídkou řadí na první místo. ČEZ následně potvrdil prozatímní vedoucí pozici konsorcia společnosti Westinghouse na dostavbu JE Temelín jako jednoznačnou. Roderick zdůraznil, že průběžné pořadí v tendru neznamená, že společnost má celkové vítězství jisté. Podle něj leží ještě před Westinghousem mnoho práce, aby nakonec zakázku na dostavbu Temelína získal.
Roderick dále prohlásil, že momentální hodnocení ČEZ nezohledňuje jen projekt Westinghousu, ale také českých firem, které by se na projektu v případě vítězství americko-japonské firmy podílely. Podle Rodericka by se v případě vítězství Westinghousu stalo Česko centrem pro další dodávky Westinghousu do evropských zemí.
„Posouzení a předběžné hodnocení je průběžným krokem v rámci celého tendru a nyní budou následovat jednání s oběma uchazeči s cílem vylepšení nabídek ve všech jejich částech,“ uvedl . Vítěze tendru chce firma vyhlásit v září. Žádné předběžné pořadí uchazečů o stavbu však nyní energetická společnost nezveřejnila.
O stavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny se ucházela ještě francouzská společnost Areva, ČEZ ji však v říjnu z tendru vyřadila. Areva se snaží do výběrového řízení vrátit. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže sice dal v únoru zapravdu ČEZ, Areva však podala proti rozhodnutí rozklad k předsedovi úřadu a v případě neúspěchu se hodlá bránit i u soudu.
Stavba nových dvou bloků by měla více než zdvojnásobit výkon Temelína, který v současnosti činí 2000 megawattů. Náklady na stavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Elektrárna by měla být uvedena do provozu v roce 2025.
(Zdroj: ČEZ, čtk, Bloomberg)