Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruští těžaři bojují o pozice ve Středomoří. Největší šance mají v Libanonu

Ruští těžaři bojují o pozice ve Středomoří. Největší šance mají v Libanonu

19.04.2013 12:56
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Libanonské úřady připustily Rosněfť, Lukoil a Novatek k tendrům o podmořská ložiska na svém pobřežním šelfu. Po několika nevydařených pokusech Gazpromu a Novateku by se tak ruským těžařským firmám mohlo podařit uchytit se ve Středozemním moři, i když pouze jako držitelům minoritních podílů v šelfových blocích.

Do soutěže o libanonská podmořská ložiska se přihlásilo celkem 52 společností z 25 zemí. Mezi účastníky figurují známí giganti jako Exxon Mobil, Total, Chevron, Shell či Statoil. Podle údajů místního ministerstva energetiky by první kolo tendru mělo začít 2. května a bude trvat až do listopadu. Do ledna příštího roku budou vyhodnoceny nabídky těžařů a vítězové by měli být vyhlášeni v únoru.

Zájemci o libanonský šelf budou muset prokázat, že disponují aktivity alespoň za 10 mld. USD v případě operátorů vrtů a 500 mil. USD u menšinových účastníků. Ruské společnosti se do tendru hlásí v rámci druhé kategorie. Partnerem soukromě vlastněného Lukoilu by se mohl stát francouzský Total. Státem kontrolovaná Rosněfť se pravděpodobně spojí se společností Exxon, svým strategickým partnerem na ruském arktickém šelfu. Nezávislý těžař plynu Novatek, který do tendru jde s GPB Resources (patří pod Gazprombank), se zatím nerozhodl. Jeho partnerem se může stát Statoil či Shell. Vyloučeno není ani spojení s Totalem, s nímž už se těžař pokoušel dostat se na kyperský šelf. Bejrút trvá na tom, aby se konsorcia skládala nejméně ze tří firem. Perspektivní operátoři se musí prokázat nejméně desetiletou zkušeností s otevíráním šelfových ložisek.

Podle odhadů amerických geologů se v nabízených oblastech může skrývat 3,5 bilionu m3 zemního plynu a 220 mil. tun ropy. Libanonský šelf hraničí s kyperským a izraelským. Jejich celkový potenciál se odhaduje na 13 bilionů kubíků plynu a 660 mil. tun ropy.

Na konci loňského roku Novatek s Totalem podali nabídku na rozvoj kyperského bloku 9, který přímo sousedí s libanonskou částí šelfu. Rusko-francouzský tým však prohrál v souboji s duem Eni-Kogas a z dalších jednání se stáhl. Kypr v březnu ruským firmám nabízel podíly v podmořských ložiscích výměnou za finanční pomoc pro své krachující banky. Rozhovory však k dohodě nevedly.

Využití kyperských ložisek brání protesty Turecka, které hrozí sankcím vůči tureckým projektům těch firem, které by se kyperského šelfu dotkly. Postihy už zasáhly italský koncern Eni, jenž hodlá v průzkumu a těžbě na Kypru pokračovat. Turecké ministerstvo přírodních zdrojů s Eni v reakci pozastavilo spolupráci. Z tohoto důvodu se na kyperský šelf neodvažuje ruský plynárenský moloch Gazprom. Potřebuje totiž souhlas tureckých úřadů se stavbou černomořského plynovodu South Stream, který prochází tureckou exkluzivní ekonomickou zónou (200 mil od pobřeží). Požehnání Ankary už sice Gazprom dostal, ale mohl by o ně rychle přijít. Stačí, že partnerem ruského monopolisty v podmořské části South Streamu je právě Eni.

Gazprom se proto raději pokoušel o průnik na izraelský šelf, konkrétně o získání podílu v ložisku Leviathan. Obří plynové pole ale nakonec připadlo australské společnosti Woodside. V únoru začali Rusové vést jednání o vstupu do druhého největšího ložiska Tamar a nákupu plynu, který bude po vytěžení následně zkapalněn (LNG) a připraven na transport. I zde však narazili. Gazprom by rád LNG z Tamaru dodával s tučnou marží do Evropy, Izrael však chce plyn pro vlastní spotřebu.

Libanonský šelf je tak zatím největší nadějí ruských těžařů na získání přítomnosti ve Středomoří. V Gazpromu se o Libanon nezajímají. Kvůli občanské válce v sousední Sýrii jsou prý rizika příliš vysoká. Navíc prý Gazprom dál doufá, že se mu podaří najít způsob, jak těžit na Kypru a zároveň si nerozhněvat Turky. Kvůli nevraživosti mezi Libanonem a Izraelem také není rozumné usilovat o ložiska v obou zemích najednou. Podnikání na Blízkém východě zkrátka není žádný med.

(Zdroje: Kommersant, Today´s Zaman)


Váš názor
  • Ruští těžaři bojují o pozice ve Středomoří.
    19.04.2013 17:36

    Jaký ruský těžaři, Když jim i v Rusku musí ropu dostávat na svělo boží Exon BP Texaco Mobil a jiný cizí společnosti ? Asi jako banky na Kypru taky jen papirový tygři co se zase snaží někam namontovat, něco vytunelovat a zmizet, když se to posere .
    xxx
Aktuální komentáře
24.04.2024
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m