Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký trh práce je na tom lépe - příjemně překvapila dubnová čísla i revize

Americký trh práce je na tom lépe - příjemně překvapila dubnová čísla i revize

03.05.2013 14:39, aktualizováno: 3.5. 15:38
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Data z amerického trhu práce pozitivně překvapila jednak tím, že v dubnu došlo ke slušnému přírůstku pracovních míst a snížení nezaměstnanosti, a také revizemi, které ukázaly, že předchozí měsíce byly lepší, než se zdálo. Pracovních míst v dubnu přibylo 165 tisíc oproti konsensu 140 tisíc. Březnové číslo činí 138 tisíc, zatímco předběžný údaj uváděl propad na 88 tisíc. A konečně revize dat za únor znamená posun na 332 z 268 tisíc.

Pracovních míst v dubnu přibývalo ve službách (185 tisíc), nejvíce ve službách pro firmy, službách spojených s volným časem a v obchodě a dopravě. Naopak mírně ubylo míst v průmyslu (-9 tisíc) a dál se propouštělo ve státní správě (-11 tisíc).

Samostatná statistika pak hovoří o poklesu míry nezaměstnanosti v dubnu na 7,5 z březnových 7,6 procenta. Jde o nejnižší číslo od roku 2008. Pozitivní dojem umocňuje fakt, že za změnou stojí pokles počtu nezaměstnaných a zároveň nárůst zaměstnanosti a pracovní síly. Míra participace zůstala na březnové úrovni.

Negativní náznaky před dubnovými daty z trhu práce, které přicházely z průzkumů průmyslové aktivity i zprávy ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru, se nakonec nevyplnily. Je ale pravda, že zaměstnanost v průmyslu se opravdu zhoršila a celý růst připadá na sektor služeb. Co víc, překvapivě výrazné zhoršení, na něž ukazovala březnová data, se vlastně nekonalo - revize posunula celou řadu směrem nahoru. Průměrně bylo od začátku roku vytvořeno za měsíc skoro 200 tisíc pracovních míst, což je relativně slušný výsledek. Separátní data o nezaměstnanosti jsou rovněž povzbudivá. Sestupný trend započatý koncem roku 2009 dál pokračuje a pokud by nezaměstnanost udržela tempo, dostane se na přelomu let 2014 a 2015 na 6,5 procenta, tedy "cílovou" hladinu uváděnou Fedem.

Po nedávných špatných číslech z americké ekonomiky se prakticky přestalo spekulovat, že by Fed mohl ustupovat z QE. Dokonce se začaly objevovat úvahy o navýšení stimulace, které podpořilo i jednání měnového výboru Fedu tento týden. Centrální bankéři si nechali otevřené dveře jak k utlumování QE, tak v případě potřeby i k jeho navýšení. Po dubnových datech z trhu práce ale úvahy o navyšování QE zřejmě pominou a spíše se bude uvažovat, že slabý březen byl pro americkou ekonomiku jen přechodným zaváháním. Pro dolar jsou nová data pozitivní, během dnešního obchodování mu dala impuls k posílení vůči euru a ještě více proti japonskému jenu.


Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):


Váš názor
  • Ach jo
    03.05.2013 15:19

    co udělal Green. na nemovitostech to dělá Bern. na akciích a dluhopisech. Holt to vypadá, že kdo první uteče ten vyhraje :o) Ale kam se má teď dlouhod. investor vrtnout ? že by shortu zdar :o) (na daxu už jsem si něco vzal)
    Mike
    • Re: Ach jo
      03.05.2013 15:58

      to ze jsi poslouchal Zabzu a prodavas "in May a go away" je jen tvoje vina tak tady nesir svoje bludy. Ja si nestezuju. Hlavne ted par minut po otevreni NYSE. Dalsi maxima a ja jsem vysmatej. On ten kapitalismus funguje daleko lepe nez socani kazou. Chce to jen se neco naucit a ne jen poslouchat maklere Patrie. Staci se jen podivat na CNBC. Tam se dozvis jak se veci maji. Tam mluvi o meetingu v Bratislave, kde jsou kapitani svetovych ekonomik. Ovsem na Patrii o tom ani slovo. Jen tady vsichni bud breci nebo nadavaji jak to nejde. Tim si moc nepolepsite. To delali komunisti, ze nam porad poukazovali jak jsou na tom jinde spatne a my nejlepsi svete. Kam dospeli je videt na kazdem kroku. Podivej se na Cinu, jak se pohnula dopredu co zacala obchodovat po kapitalisticku :o)) Kde jsme mohli uz byt, jak materialne i mentalne, kdyby nam rusaci nezakazali prijmout Marschalluv plan jako to udelali Nemci. Clovek neznaly historie by se pri stavu dnesni situace jen divil kdo vlastne vyhral WWII.
      saki
Aktuální komentáře
05.06.2023
22:01Wall Street zahajuje nový týden rozpačitě. Akcie Intelu - 4,63 %  
17:57Propichování bublin reálnými sazbami a férové valuace celého trhu
17:20S&P 500 se dál opírá o techy. Plyn prudce zdražil a data zklamala  
16:58Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v červnu klesla kvůli Německu
16:58Ján Hladký: Expanze Piluka.cz není zadarmo (nové doporučení a cílová cena)  
16:49Itálie by mohla přestat vyrábět elektřinu z uhlí už v roce 2024, řekl ministr
14:45Investoři k americkému trhu opatrní, preferují růstové tituly. Evropa stále levnější
13:44WSJ: Regulátoři v USA chtějí zpřísnit kapitálové požadavky pro velké banky
12:46Týdenní výhled: Saúdská Arábie snižuje dodávky ropy, Americká vláda začne vysávat likviditu  
12:15Omezení dodávek cenu ropy příliš nenakoplo. Dluhopisy sledují aktivitu americké vlády  
12:06Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku
10:54Mzdy zrychlují méně, než čekala ČNB
9:46Průměrná mzda klesla v prvním čtvrtletí reálně o 6,7 procenta
9:23Rozbřesk: Česko opouští recesi jako “princezna Koloběžka první”
9:17Co s ČEZ? A kam bez ČEZu? Online konference Patria Finance s analytiky a experty, Michalem Šnobrem, Jaroslavem Šurou či Radimem Dohnalem 7. 6. od 15:00
8:51Saúdové omezí těžbu, Evropa zahájí smíšeně  
8:30Saúdská Arábie omezí dodávky ropy o jeden milion barelů denně
7:06Velký návrat domů: Firmy se kvůli geopolitickému napětí přibližují zákazníkům
04.06.2023
10:20Víkendář: Firmy chtějí diverzifikovat, mohou jít cestou, kterou již roky sleduje Samsung a nyní se přidává Apple
03.06.2023
12:17Víkendář: Co fungovalo v Číně, nemusí fungovat v Indii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y