Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sedm mýtů o keynesiánské ekonomii

Sedm mýtů o keynesiánské ekonomii

13.05.2013 18:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Harvardský historik Niall Ferguson se omluvil za své úvahy o tom, že Keynesova sexuální orientace a bezdětnost v něm vyvolaly necitlivost ohledně dlouhodobých ekonomických problémů. I tak lze ale často slyšet, že keynesiáni se o dlouhé období nestarají. Jde o jeden z mnoha mýtů, které tento ekonomický směr obestírají. Mezi ty hlavní můžeme započítat následující:

Mýtus první: Keynesiány nezajímají dlouhodobé ekonomické problémy. Ve skutečnosti jde ale o to, že konzervativní ekonomové, kteří s keynesiánstvím nesouhlasí, nekladou dost velký důraz na problémy krátkodobé. Jedná se zejména o nezaměstnanost. Pokud přitom není věnována pozornost krátkodobým problémům, může to vyvolat i dlouhodobé škody. Jako příklad lze uvést dlouhotrvající recese, které nutí lidi k tomu, aby přestali hledat zaměstnání, a snižují tak dlouhodobý potenciál ekonomiky. Keynesiáni se o dlouhodobý vývoj zajímají intenzivně. Nevěří ale tomu, že opomíjení krátkodobých problémů je nejlepším řešením těch dlouhodobých.

Mýtus druhý: Keynesiány nezajímá ekonomický růst. Keynesiáni chápou, jaká pozitiva růst přináší, ale požadují, aby firmy byly zodpovědné za externality, jako jsou např. uhlíkové emise. Zrovna tak jim záleží na tom, jak je růst rozložen v celé společnosti. Je-li vychýlen ve prospěch segmentu s nejvyššími příjmy i přesto, že se zvyšuje produktivita práce, je to důvod ke znepokojení. Přesně takový vývoj přitom nastal v posledních desetiletích. Růst představuje klíč k vyšším příjmům. Musí ale zvedat všechny lodě stejně, ne pouze jachty.

Mýtus třetí: Keynesiáni chtějí velkou vládu. Toto je pravděpodobně největší nedorozumění týkající se keynesiánské ekonomie. Stabilizační politika vyžaduje vyšší vládní výdaje či snižování daní během recesí a opačné kroky během boomu. Změna daní a výdajů vlády je tedy přechodná a průměrná velikost vládního sektoru se tak v čase nemění. Jestliže je tedy politika skutečně přechodná, nemá dlouhodobý vliv na význam vlády v ekonomice.

Mýtus čtvrtý: Keynesiány nezajímá výše vládního dluhu. Keynesiáni chápou, že dluh může vyvolávat problémy a že je třeba se zabývat jeho dlouhodobým vývojem. Jde o to, porovnat náklady spojené s dluhem s náklady, které vyvolává vysoká nezaměstnanost. V hluboké recesi je druhý jmenovaný náklad v případě USA mnohem vyšší než náklady spojené s deficity. Až přijde oživení, situace se změní a větší přínosy bude přinášet snižování deficitů.

Mýtus pátý: Keynesiány nezajímá inflace. Keynesiáni se v první řadě snaží o udržení vysoké a stabilní zaměstnanosti a příjmů domácností. Pokud inflace dosažení těchto cílů maří, je to problém. Keynesiáni ale nesouhlasí s nepravdivými tvrzeními, které se týkají toho, jaké jsou náklady spojené s inflací ve srovnání s tím, jaké náklady přináší vysoká nezaměstnanost.

Mýtus šestý: Keynesiáni nedůvěřují monetární politice. Keynesiáni ve skutečnosti nepopírají, že monetární politika může pomoci. Nesouhlasí ale s tím, že jen samotná monetární politika je schopna dostat ekonomiku z recese. Je třeba i politika fiskální.

Mýtus sedmý: Keynesiáni používají zastaralé ekonomické modely. Když propukla poslední krize a ukázaly se nedostatky moderních modelů, mnozí z nás se vrátili k těm starým, které se zabývaly přesně těmi problémy, kterým čelíme. Nebyl čas na úpravu nových modelů a ty keynesiánské byly užitečné, pokud jsme si ovšem byli vědomi jejich silných a slabých stránek. Jejich doporučení se pak moc neliší od toho, co nyní ukazují upravené modely nového keynesiánství. Kdybychom se jimi řídili, nebyly by problémy typu vysoké nezaměstnanosti dnes tak hluboké.

Autorem je ekonom Mark Thoma.

(Zdroj: The Fiscal Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.03.2023
5:52Technická analýza S&P 500: Konečně růstový signál...  
30.03.2023
17:20Další vývoj sazeb a „pokud se vám to zdá úplně jasné, pak jste museli špatně porozumět tomu, co jsem řekl“
16:57Amerika navazuje dalším krokem vzhůru, data zůstala stranou zájmu  
16:32Blinder: Sazby už růst neměly. Fed už ukázal, co může udělat a co případně udělá znovu
15:25Růst americké ekonomiky za čtvrtý kvartál byl upraven níže na anualizovaných 2,6 pct
15:04Commerzbank: Mírná německá recese v letošním roce
13:41Česko letos podle zprávy OECD čeká mírná recese a vysoká inflace
13:28Šéfka EK: Přístup Číny k Putinově válce ovlivní budoucí vztahy Pekingu s EU
12:53ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
12:40Nové předpovědi newyorského Fedu hovoří o dvouleté stagnaci americké ekonomiky
11:27Před inflačními čísly se dál daří akciím, euru i koruně  
10:59Je korekce na bankách racionální?
9:55H&M (+9,3 %) v prvním kvartálu překvapivě vykázalo zisk. Inflace spotřebitele od nákupů neodradila
9:43Microsoft usiluje o využití chatbota s umělou inteligencí k prodeji reklamy a navýšení příjmu
9:19Maďarsko zavádí novou daň na ropnou a plynárenskou společnost MOL
9:06Rozbřesk: ČNB na lehce jestřábí vlně, koruna reaguje rozšířením zisků
8:47Fed by letos mohl zvýšit sazby už jen jednou, Alibaba zvažuje uvolnění kontroly nad hlavními divizemi a futures jsou v zeleném  
29.03.2023
22:00Žádné zprávy, dobré zprávy; Wall Street vytěžila z minima maximum  
17:16Komentář: Česká národní banka na lehce jestřábí vlně
17:07ČNB podpořila korunu, hlavní akciové trhy se drží v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university