Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sedm mýtů o keynesiánské ekonomii

Sedm mýtů o keynesiánské ekonomii

13.05.2013 18:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Harvardský historik Niall Ferguson se omluvil za své úvahy o tom, že Keynesova sexuální orientace a bezdětnost v něm vyvolaly necitlivost ohledně dlouhodobých ekonomických problémů. I tak lze ale často slyšet, že keynesiáni se o dlouhé období nestarají. Jde o jeden z mnoha mýtů, které tento ekonomický směr obestírají. Mezi ty hlavní můžeme započítat následující:

Mýtus první: Keynesiány nezajímají dlouhodobé ekonomické problémy. Ve skutečnosti jde ale o to, že konzervativní ekonomové, kteří s keynesiánstvím nesouhlasí, nekladou dost velký důraz na problémy krátkodobé. Jedná se zejména o nezaměstnanost. Pokud přitom není věnována pozornost krátkodobým problémům, může to vyvolat i dlouhodobé škody. Jako příklad lze uvést dlouhotrvající recese, které nutí lidi k tomu, aby přestali hledat zaměstnání, a snižují tak dlouhodobý potenciál ekonomiky. Keynesiáni se o dlouhodobý vývoj zajímají intenzivně. Nevěří ale tomu, že opomíjení krátkodobých problémů je nejlepším řešením těch dlouhodobých.

Mýtus druhý: Keynesiány nezajímá ekonomický růst. Keynesiáni chápou, jaká pozitiva růst přináší, ale požadují, aby firmy byly zodpovědné za externality, jako jsou např. uhlíkové emise. Zrovna tak jim záleží na tom, jak je růst rozložen v celé společnosti. Je-li vychýlen ve prospěch segmentu s nejvyššími příjmy i přesto, že se zvyšuje produktivita práce, je to důvod ke znepokojení. Přesně takový vývoj přitom nastal v posledních desetiletích. Růst představuje klíč k vyšším příjmům. Musí ale zvedat všechny lodě stejně, ne pouze jachty.

Mýtus třetí: Keynesiáni chtějí velkou vládu. Toto je pravděpodobně největší nedorozumění týkající se keynesiánské ekonomie. Stabilizační politika vyžaduje vyšší vládní výdaje či snižování daní během recesí a opačné kroky během boomu. Změna daní a výdajů vlády je tedy přechodná a průměrná velikost vládního sektoru se tak v čase nemění. Jestliže je tedy politika skutečně přechodná, nemá dlouhodobý vliv na význam vlády v ekonomice.

Mýtus čtvrtý: Keynesiány nezajímá výše vládního dluhu. Keynesiáni chápou, že dluh může vyvolávat problémy a že je třeba se zabývat jeho dlouhodobým vývojem. Jde o to, porovnat náklady spojené s dluhem s náklady, které vyvolává vysoká nezaměstnanost. V hluboké recesi je druhý jmenovaný náklad v případě USA mnohem vyšší než náklady spojené s deficity. Až přijde oživení, situace se změní a větší přínosy bude přinášet snižování deficitů.

Mýtus pátý: Keynesiány nezajímá inflace. Keynesiáni se v první řadě snaží o udržení vysoké a stabilní zaměstnanosti a příjmů domácností. Pokud inflace dosažení těchto cílů maří, je to problém. Keynesiáni ale nesouhlasí s nepravdivými tvrzeními, které se týkají toho, jaké jsou náklady spojené s inflací ve srovnání s tím, jaké náklady přináší vysoká nezaměstnanost.

Mýtus šestý: Keynesiáni nedůvěřují monetární politice. Keynesiáni ve skutečnosti nepopírají, že monetární politika může pomoci. Nesouhlasí ale s tím, že jen samotná monetární politika je schopna dostat ekonomiku z recese. Je třeba i politika fiskální.

Mýtus sedmý: Keynesiáni používají zastaralé ekonomické modely. Když propukla poslední krize a ukázaly se nedostatky moderních modelů, mnozí z nás se vrátili k těm starým, které se zabývaly přesně těmi problémy, kterým čelíme. Nebyl čas na úpravu nových modelů a ty keynesiánské byly užitečné, pokud jsme si ovšem byli vědomi jejich silných a slabých stránek. Jejich doporučení se pak moc neliší od toho, co nyní ukazují upravené modely nového keynesiánství. Kdybychom se jimi řídili, nebyly by problémy typu vysoké nezaměstnanosti dnes tak hluboké.

Autorem je ekonom Mark Thoma.

(Zdroj: The Fiscal Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.04.2020
8:55Ratingové varování pro KB a Českou spořitelnu, letecká doprava se bude zotavovat roky. Evropa zahájí poklesem  
8:05Sněmovna a podpora: 25.000 korun pro OSVČ, odklad splátek úvěrů pro lidi i firmy
7:55Fitch kvůli koronaviru zhoršil výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky
5:31Blanchard: Musíme dělat vše, co je třeba. Ale co to vlastně je?
07.04.2020
22:06Wall Street své zisky neudržela, Gilead Sciences -4 %
18:11Návrat deflinflace
16:53Dluhopisy pod tlakem oživené poptávky po riziku. Akcie rostou, zlato se drží  
16:29Ani miliarda od investorů by Airbnb prý nemusela stačit
14:57Mezi dolarovými miliardáři je dál osm Čechů, Kellner je první, premiér čtvrtý
14:36Ponurá realita úvěrového trhu v grafech
12:12Boot: Jak nyní rychle a efektivně pomoci malým firmám
10:50Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v e-commerce a běžné spotřebě  
9:35Petr Dufek: Poslední měsíc silného maloobchodu
9:29Optimismus nabírá na síle a táhne akcie dál vzhůru  
9:15Mouka, rýže, rukavice do domácnosti. Statistici mají první čísla o nákupech z konce února
9:06Rozbřesk: To nejzajímavější z české ekonomiky teprve přijde
8:45Evropským burzám se díky nadějím na virovou stabilizaci rýsuje zelený začátek dne  
8:30Liberty One Methanol LLC - Dočasné přerušení výstavby závodu na výrobu metanolu
8:20Japonsko povzbudí ekonomiku zasaženou koronavirem 108 biliony jenů
5:45Americké miliardové balíčky: Kdo je získá?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC