Aktualizováno Vleklým soudním sporem může podle regionálního zástupce francouzské společnosti Areva skončit vyřazení společnosti z několikasetmiliardového tendru skupiny (560 CZK, 0,54%) na dostavbu Temelína. Thomas Epron, který Arevu zastupuje ve střední a východní Evropě, v krátkém rozhovoru pro HN naznačil možnost diskriminačních praktik při rozhodování o uchazečích o dostavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny.
Francouzskou Arevu údajně podle nepotvrzených informací HN vyřadil z tendru o dostavbu Temelína kvůli nesplnění stejných kritérií, v nichž vyhořely i MIR.1200 a Westinghouse. Mělo přitom jít o tak důležitá kritéria, jako jsou termíny a podmínky kontraktu. Podle HN nejsou tři ze čtyř kritérií hodnoceny absolutně, ale jeden ze zájemců vždy získá 100 procent bodů a další potom poměrně méně.
„Pokud jsou uniklé informace správné a MIR.1200 a Westinghouse dostaly za termíny a podmínky kontraktu pouze tři body, respektive jeden bod z možných 20, tak je to naprosto šokující, jelikož to přímo souvisí s vyloučením a potenciální diskriminací Arevy,“ řekl HN Thomas Epron, zástupce společnost Arevua pro střední a východní Evropu.
Epron dále potvrdil připravenost Francouzů hnát celou věc před soud poslední možné instance. Soudní řízení by se přitom kvůli složitosti kauzy mohl protáhnout až na několik let.
Areva byla vyřazena z účasti na tendru skupiny loni v říjnu s poukazem na závažná pochybení. Areva jakékoli chyby odmítá a snaží se do tendru vrátit. Kromě ní se o zakázku na dostavbu jihočeské jaderné elektrárny Temelín dále uchází česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská firma Westinghouse, s nimiž nyní jedná o vylepšení nabídnutých podmínek v oblasti ceny i použitých technologií. dále jedná také se zástupci vlády o garancích na ceny elektřiny, které by omezili rizikovost celé investice.
Mluvčí Ladislav Kříž v prosinci pro MfDnes uvedl, že nabídka Arevy v řadě bodů nesplnila předem definovaná vylučující kritéria ani zákonný rámec a u každého bodu detailně popsal důvod. Zdroj blízký dnes pro HN uvedl, že Areva nesplnila „sedm zásadních problematických bodů“ ze stovky vylučovacích kritérií, mezi které patřila i garance fixní ceny projektu. Areva prý předložila pouze tzv. tržní férovou cenu, která se odvíjí od aktuálních podmínek na trhu a může se tak citelně měnit. Problematický měly být také návrhy dílčích logistických řešení projektu nebo výběr instance pro řešení případných sporů.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v únoru rozhodl, že vyloučením francouzské společnosti Areva z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín zákon o veřejných zakázkách neporušil. Areva v březnu proti tomuto prvostupňovému verdiktu ÚOHS předložila rozklad s tím, že rozhodnutí antimonopolního úřadu postrádá hloubku. Úřad měl podle ní ignorovat 95 procent dodaného důkazního materiálu. ÚOHS ale nemůže celou věc komentovat až do finálního rozhodnutí, které by mělo padnout v září.
Dva nové bloky by podle plánů skupiny ČEZ měly více než zdvojnásobit výkon jihočeské jaderné elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Dokončeny by měly být v roce 2025 a elektřinu by měly vyrábět 60 let. Náklady na dostavbu Temelína se odhadují na 200 až 300 miliard korun.
Z jednání generálního ředitele Westinghousu Dannyho Rodericka s představiteli hospodářské komory a Jihočeského kraje dnes vyplynulo, že jihočeské firmy se nejspíš budou v případě vítězství americko-japonské společnosti Westinghouse na projektu podílet jen jako subdodavatelé. Největší zakázky by mohly získat stavební firmy společnosti Metrostav a například kabelovny třebíčské společnosti I&C Energo.
(Zdroj: HN, ÚOHS, ČEZ)