Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak bude vypadat čínská Kuznětsova křivka?

Jak bude vypadat čínská Kuznětsova křivka?

30.05.2013 13:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Původní Kuznětsova křivka popisovala vývoj příjmové nerovnosti. Ta měla v závislosti na ekonomickém rozvoji nejdříve růst, po určité době ale měla otočit směr a začít klesat. Takzvaná environmentální Kuznětsova křivka popisuje vztah mezi ekonomickým rozvojem a znečištěním životního prostředí. Podle ní by mělo znečištění nejdříve růst, protože industrializaci ekonomiky s nízkými příjmy nedoprovází mnoho omezení ze strany regulace znečištění. S růstem bohatství jsou ale občané schopni a ochotni platit náklady, které souvisejí s omezením znečištění. Navíc se země posunuje směrem od průmyslu ke službám, což také přispívá k poklesu celkových emisí.

Popsaná environmentální Kuznětsova křivka samozřejmě není přírodním zákonem, ale pouhou teorií, kterou musíme testovat na datech. Úzkou souvislost s ní má současný vývoj v Číně, protože její rychle rostoucí ekonomika má velké problémy právě v oblasti znečištění životního prostředí. Obecně se předpokládá, že znečištění roste až do úrovně příjmů mezi 5000 – 8000 dolary na obyvatele, poté by mělo začít klesat. Tento předpoklad se částečně zakládá na historickém vývoji v některých zemích. Skeptici ovšem tvrdí, že i kdyby skutečně začalo docházet ke snižování emisí v některých oblastech, objevují se nové toxické materiály a s nimi spojené znečištění roste. K tomu se může přidat strach z toho, že snahy o snížení znečištění poškodí ekonomickou aktivitu. Optimisté naopak poukazují na to, že země, které procházejí rychlým rozvojem průmyslu, mohou v současné době využívat technologie, které znečištění omezují. Měly by tak být schopny dosáhnout větších úspěchů, než tomu bylo v minulosti. Jejich Kuznětsova křivka by tedy měla dosáhnout vrcholu dříve, než tomu bylo u jiných zemí.

Podle Světové banky dosáhla Čína v roce 2011 příjmů na hlavu ve výši 5445 dolarů. Blíží se tak úrovni, kdy by mělo znečištění začít stagnovat a poté dokonce klesat. Jasné je každopádně to, že její problémy se znečištěním nesou obrovské náklady. Podle odhadů Sama Hilla dosahují náklady spojené s celkovým zhoršením životního prostředí asi 9 % jejích hrubých domácích příjmů. I ti, kteří ve svém volném čase nechodí objímat stromy, by se tak měli zamyslet nad vyšší mírou ochrany životního prostředí. Je zajímavé, že u některých druhů znečištění je už možné pozorovat stagnaci. Jak ukazuje následující graf, platí to například o oxidu siřičitém a malých prachových částicích: 
 
001

Kroky, které by vedly ke zlepšení životního prostředí v Číně, jsou jednoduché: Zavřít staré továrny a nahradit je moderními, stanovit jasnou cenu znečišťování tak, aby došlo k podpoře úspor energie, apod. Cestu Číny po environmentální křivce nakonec určí její politici a tlak veřejnosti. Již nyní je možná si všimnout rostoucího počtu protestů spojených se znečištěním.

(Zdroj: Conversable Economist)


Váš názor
 •  
  30.05.2013 15:40

  To je problém současné Evropy. všechno Envi a konkurenceschopnost nikde. výroba je za hranicemi a vsichni jen nakupuji a zadluzuji, nikdo nevyrábí
  Démon
  •  
   30.05.2013 17:23

   Evropa (kromě východu) je kotinentem s nejlepšími podmínkami pro život a relativně čisté životní prostředí a poměrně nízká příjmová nerovnost jsou jedním z hlavních důvodů. Ani s tou konkurenceschopností to není tak zlé, jako celek má Evropa přibližně vyrovnanou bilanci, dováží se suroviny a levné výrobky, vyváží technologie a celkové zadlužení EU je proti ostatním vyspěůým zemím podprůměrné. Tak v čem je problém?
   had
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/20 Q2, Aft-mkt)
ASML Holding NV (06/20 Q2, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
UnitedHealth Group Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
Wirecard AG (12/19 Q4)
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (06/20 Q2)
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (06/20 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/20 Q2)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m