Nadcházející demise vlády zatím nemá žádný dopad na harmonogram výběrového řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. ČTK to dnes sdělil mluvčí energetické společnosti (504,9 CZK, -1,96%) Ladislav Kříž. Zároveň ale uvedl, že je těžko představitelné učinit finální rozhodnutí bez jasného postoje vlády, neboť stát je majoritním vlastníkem společnosti , která tendr na dva nové bloky v jihočeské elektrárně vypsala.
"Harmonogram se zatím nemění, ale na druhou stranu je těžko představitelné učinit finální rozhodnutí o výběru vítěze tendru bez jasného postoje majoritního vlastníka, tedy bez jasně ustanovené vlády, vlády s jednoznačným mandátem a s jasným názorem na státní energetickou politiku," uvedl Kříž.
by měl vítěze tendru vyhlásit letos na podzim. Nové dva bloky v Temelíně by měly začít vyrábět elektřinu v roce 2025. Náklady na dostavbu Temelína, po níž by se měl výkon elektrárny více než zdvojnásobit ze současných 2000 megawattů, se odhadují na 200 až 300 miliard korun.
Česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které se o dostavbu Temelína uchází, uvedlo, že politickou situaci sleduje. "Není ale důvod, aby tato situace jakkoliv omezovala naši práci, naše úsilí a naši standardní komunikaci s investorem," uvedl mluvčí konsorcia Aleš Pospíšil.
Americko-japonská společnost Westinghouse, která je soupeřem konsorcia v tendru, nechtěla možné dopady demise vlády na výběrové řízení komentovat.
CVVM: Pro dostavbu Temelína je nadpoloviční většina Čechů
Pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín je nadpoloviční většina Čechů, proti je necelá třetina a 15 procent lidí neví. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) má podpora v posledních dvou letech vzestupný trend. Dostavba třetího a čtvrtého bloku má podporu vlády, přestože od některých kritiků zaznívají hlasy, že se stavba hospodářsky nevyplatí.
"Od října loňského roku souhlas s dostavbou vzrostl o pět procentních bodů, od dubna 2011 pak již o deset procentních bodů," uvedli autoři průzkumu. O dostavbu Temelína se ucházejí americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200. chce o vítězi tendru rozhodnout letos na podzim, stavba dvou nových bloků by měla být dokončena v roce 2025. Hodnota investice se odhaduje na 200 až 300 miliard korun.

Pro dostavbu jsou relativně častěji muži a dotázaní s dobrou životní úrovní, ale také ti, kteří si myslí, že by se podíl jádra na výrobě elektřiny měl do budoucna zvýšit. Zachování podílu jádra na současné úrovni by preferovala více než třetina občanů, necelá třetina by ho zvýšila a asi pětina si myslí, že by se podíl jádra měl snižovat.
Z průzkumu dále vyplývá, že velké nebo střední obavy z používání jaderné energie v Česku má o málo více než třetina lidí, přičemž "velké obavy" pociťuje devět procent a "střední obavy" 27 procent občanů. Malé či žádné obavy vyjádřily tři pětiny oslovených. O tom, že vláda rozhoduje správně o rozvoji jaderné energetiky v České republice, převažuje u občanů mírně důvěra nad nedůvěrou, uvedlo CVVM.
Průzkum CVVM, kterého se od 6. do 13. května zúčastnilo 1062 obyvatel ČR starších 15 let, dále ukázal, že o možnosti nahradit výrobu elektřiny z klasických zdrojů výrobou pomocí větrníků, solárních panelů a spalováním biomasy jsou přesvědčeny dvě pětiny respondentů, naopak téměř polovina si myslí opak.
(Zdroj: CVVM, ČTK)