Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum korupce: 15 procent Čechů má zkušenost, nejhůře si stojí politické strany

Průzkum korupce: 15 procent Čechů má zkušenost, nejhůře si stojí politické strany

09.07.2013 15:02
Autor: ČTK

Konkrétní zkušenost s úplatkem ve veřejném sektoru přiznává za poslední rok 15 procent Čechů. Nejčastěji uplácejí ve zdravotnictví, více než polovina z nich dala úplatek jako poděkování. Vyplývá to z průzkumu, který zpracovala nevládní organizace Transparency International. V globálním měřítku se Česko mírou korupce neodlišuje od srovnatelných zemí, uvedla dnes tuzemská pobočka organizace (TIC). Za nejvíce zkorumpované subjekty Češi pokládají politické strany.

Politické strany vnímají jako zkorumpované i obyvatelé jiných států Evropské unie. V Česku si však strany podle průzkumu v posledních letech výrazně pohoršily, a to i přesto, že se anketa konala před vypuknutím aktuální korupční aféry kolem premiéra v demisi Petra Nečase (ODS) a jeho spolupracovnice Jany Nagyové. Zatímco v roce 2008 považovala strany za spojené s korupcí polovina respondentů, letos jim nevěří již 73 procent dotázaných. Na žebříčku korupce podle Čechů následují těsně za politiky úředníci státní správy.

"Kvůli hluboké nedůvěře v politické strany přispívá korupce k současné krizi demokratického vládnutí v České republice. Na druhé straně se výrazně neodlišujeme od srovnatelných zemí a ČR v žádném případě nemůže být popisována jako extrémně zkorumpovaná země," shrnul programový ředitel TIC Radim Bureš.

S úplatkem ve veřejném sektoru se v posledním roce před účastí v anketě setkalo 15 procent oslovených lidí. V sousedním Slovensku je to 21 procent, v Maďarsku 12 procent a ve Velké Británii pět procent. Nejčastějším důvodem pro zaplacení úplatku byla v Česku snaha vyjádřit vděk, případně věc urychlit. "Potěšující snad může být jen to, že jen pro osm procent respondentů byl úplatek nutnou podmínkou získání nějaké veřejné služby. Přes 50 procent dalo úplatek jako poděkování," upozornila TIC.

Nejvíce se v Česku uplácelo ve zdravotnictví, následovaly úřady pro udělování nejrůznějších povolení či licencí a oblast nakládání s nemovitostmi.
Podle organizace je i dárek lékaři po lékařském zákroku z trestněprávního hlediska úplatkem. "Je klíčové, aby si lékaři uvědomili, že i ty dárky jsou občany vnímány jako úplatek, podle toho se chovali a tyto otázky nebagatelizovali," míní Bureš.

Relativně nízký podíl úplatků - čtyři procenta - putoval do vzdělávacího systému. Podle Bureše je však podíl nízký proto, že úplatky ve školství se vytrácejí přímo úměrně vzniku nových možností získat vysokoškolský titul i bez výraznějšího studijního úsilí na soukromých školách.

Z průzkumu naopak vyšla ve srovnání s jinými zeměmi poměrně dobře česká policie. "Míra korupce policistů se snížila, jednoznačně se také zvýšila jejich kvalifikovanost a odhodlání vyšetřovat korupční trestné činy," komentoval to Bureš.

Případ korupce by oznámilo 55 procent českých účastníků průzkumu, což TIC označila za alarmující. Podobně ovšem odpovídali i Slováci. Mezi důvody, proč korupci neohlásit, polovina Čechů uvedla, že "by se stejně nic nestalo". Strach z následků oznámení má 23 procent lidí. Podle TIC snižuje ochotu Čechů hlásit korupční jednání i nedostatečná ochrana oznamovatelů.

Celosvětového průzkumu "Globální barometr korupce 2013" se zúčastnilo přes 114.000 respondentů ze 107 zemí, a to v období od loňského září do letošního března. Podle komplexních výsledků se více než polovina dotázaných domnívá, že míra korupce se v jejich zemi za poslední dva roky zhoršila.

Nejméně jeden z každých čtyř respondentů zaplatil v posledním roce úplatek při jednání s institucemi nebo poskytovateli veřejných služeb. Téměř dva ze tří respondentů věří v důležitost osobních vazeb a známostí při kontaktu s veřejnou sférou. V řadě států jsou za nejvíce zkorumpované označovány instituce, které by měly postihovat trestnou činnost - v 36 zemích je to policie, ve 20 dalších soudy.


Váš názor
  • korupce je dnes norma
    09.07.2013 15:13

    Nic divného, z vlastních peněz se korumpuje těžko. No a jelikož mají politici z našich daní peněz víc než potřebují, je snadné dojít až k manipulaci s nimi. Vemte politikům peníze a korupce zmizí. Soukromník svými penězi nekorumpuje, ten penězi konkuruje, protože z podstaty věci nemá rád, když k jeho penězům přijde levně nějaký debil...
    Jesse
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba