Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy se bojí růstu výnosů na dluhopisových trzích. Jaká je jejich „normální“ úroveň?

Trhy se bojí růstu výnosů na dluhopisových trzích. Jaká je jejich „normální“ úroveň?

12.7.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Trhy spekulují o tom, jak se budou vyvíjet výnosy amerických vládních dluhopisů i obligací v eurozóně. Nyní jsou tyto výnosy v USA tlačeny dolů velmi expanzivní monetární politikou Fedu, který nakupuje vládní dluhopisy. ECB drží sazby také dlouhodobě nízko a investoři se kvůli averzi k riziku orientují na dluhopisy zemí jádra. Jaká je ale vlastně „normální“ úroveň výnosů dluhopisů?

Při hledání odpovědi na položenou otázku musíme vycházet v první řadě z reálného potenciálního růstu. Pokud ho odhadujeme na základě dlouhodobého růstu produktivity a demografického výhledu, dosahuje v USA 2,5 % a v Německu 0,2 %. Tento odhad ovšem musíme upravit, protože v USA dochází ke zpomalování tempa růstu produktivity a v Německu zase k růstu imigrace. Relevantní odhad je tak na úrovni 2 % pro USA a 0,7 % pro Německo. Vezmeme-li do úvahy dlouhodobý vývoj deflátorů, může být nominální potenciální růst v USA na úrovni 4,5 % a v Německu na úrovni 2,5 %.

Pohled na vývoj veřejného dluhu ukazuje, že v USA dochází k jeho rychlému růstu, zatímco v Německu mírně klesá. Ekonometrická analýza ale ukazuje, že na výnosy vládních dluhopisů nemá vliv výše samotného dluhu, ale výše deficitů. V USA je tato citlivost následující: 12 bazických bodů na jeden procentní bod deficitů. V Německu to je 15 bazických bodů na jeden procentní bod deficitů. U Německa by mohla mít na výnosy vliv i míra, s jakou budou sdílena rizika dluhů jednotlivých vlád v eurozóně. Pokud by byla tato míra sdílení rizik vysoká, výnosy německých dluhopisů by rostly směrem k průměru výnosů dluhopisů všech zemí eurozóny. Podle našeho názoru ale bude nadále platit princip nulového sdílení rizika. Ve Spojených státech se výnosy desetiletých vládních dluhopisů v průměru pohybují o 100 bazických bodů pod úrovní nominálního růstu. V Německu tomu bývalo naopak a výnosy převyšovaly nominální růst.

Celkově tedy odhadujeme, že nominální potenciální růst dosahuje v USA 4,5 % a v Německu 2,5 %. V USA dosahuje rozdíl mezi tímto růstem a výnosy desetiletých vládních dluhopisů v průměru –1 %, v Německu 1,2 %. Po započítání dopadu fiskálních deficitů tak můžeme odhadovat, že „normální“ výnosy desetiletých vládních dluhopisů se ve Spojených státech pohybují na úrovni 4 % a v Německu na úrovni 3,7 %. 

 
(Zdroj: Natixis)


Čtěte více:

Dluhopisový trh se připravuje na velký předěl
19.6.2013 17:19
Známky oživování americké ekonomiky a nejistota ohledně budoucího směř...
Americké dluhopisy zažívají odliv, který nepřinesla ani finanční krize 2008
1.7.2013 18:02
Do globálního výprodeje dluhopisů, které v posledních týdnech obzvlášť...
Commerzbank: Dluhopisy mají nejhorší za sebou, akcie začnou růst na podzim
10.7.2013 13:29
Průmyslová produkce v Číně a vývoj indexu nákupních manažerů ukazují, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data