V jaderném tendru za stovky miliard se stupňuje přetahovaná o to, kdo dá víc. A po slibech o účasti českého průmyslu přichází financování celého projektu. "Předpokládáme, že bychom financovali 40 až 50 procent ceny stavby Temelína," říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny prezident státní Exportní-Importní banky USA (Ex-Im Bank) Fred Hochberg.
Rosatom Overseas, který zastupuje ruského dodavatele, se k financování příliš vyjadřovat nechce. Viceprezident Ivan Dybov HN jen řekl, že "Rosatom po celém světě nabízí širokou škálu finančních řešení, která reflektují zájmy zákazníků", s tím, že jsou ochotni financování projednat. V minulosti se přitom firma nechala slyšet, že je ochotná sehnat až 100 procent financí.
Cena dvou nových bloků v Jaderné elektrárně Temelín by se měla pohybovat mezi 200 a 300 miliardami korun. nyní vybírá mezi nabídkami amerického Westinghousu, který vlastní japonská Toshiba, a česko-ruského konsorcia MIR.1200. To tvoří Škoda JS (vlastníkem je ruská skupina OMZ) a dcery ruského Rosatomu - Atomstrojexport a Gidropress.
Americká strana je nyní ale konkrétnější v detailech financování. Peníze by půjčila na maximální dobu, kterou povoluje v rámci výjimky pro jaderné projekty OECD, tedy 18 let plus sedm let stavby. A to s úrokem 3,5 procenta.
Jsou to přitom termíny a podmínky kontraktu, které mohou rozhodnout o vítězné nabídce. Technická řešení Westinghousu i MIR.1200 jsou totiž v podstatě daná. ale mlčí.
"S ohledem na probíhající výběrové řízení není možné sdělovat podrobnosti k okruhům, které jsou diskutovány s jednotlivými uchazeči," říká jen mluvčí Ladislav Kříž.
Sdílnější nebyli ani experti, které HN oslovily. "Úvěr převyšující pět miliard dolarů je natolik vysoký, že se špatně přirovnává prakticky k čemukoliv jinému," řekl HN expert, který se na trhu státních půjček dlouhodobě pohybuje, ale kvůli firemní podmínce mlčenlivosti nechtěl být jmenován.
"V každém případě jde o ty nejlevnější dlouhodobé půjčky, které můžete na trhu dostat," říká Hochberg. A přiznává, že i pro státní Ex-Im Bank je Temelín svým objemem výjimečný. "Nejen v jaderné energii by to byla vůbec jedna z našich největších akcí. Loni jsme poskytli srovnatelně velkou půjčku pěti miliard dolarů do Saúdské Arábie, ale to šlo o petrochemický provoz."
Celkový úvěrový limit banky byl přitom minulý rok zvýšen na 140 miliard dolarů a jen loni formou záruk a půjček poskytla 36 miliard dolarů.
Že se do tendru zapojuje i státní banka USA, není nic nového. Již dříve s lobbováním za svoje firmy otevřeně vypomohli americký prezident Barack Obama i jeho ruský protějšek Vladimir Putin. V současné době ale vůbec není jasné, zda se bude Temelín stavět.
Firma minulý týden oznámila odložení výběru vítěze o 12 až 18 měsíců. Kvůli nejistotě na energetických trzích požaduje od státu garantované výkupní ceny elektřiny. Ten o nich ale ani po roce jednání nerozhodl, není ani jisté, zda je povolí Evropská unie. "Pokračujeme v jednáních s , nadále věříme, že dostavba Temelína se uskuteční," říká přesto šéf Westinghousu v Česku Pavel Janík.

Související články na IHNED.cz
Šéf I&C Energo: Ať už Temelín postaví kdokoli, získáme zakázku za desítky miliard
Francouzská Areva je ze hry o Temelín. Šéf ÚOHS Rafaj zamítl jejich odvolání