Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Falešné účtenky, hnací síla čínské nelegální ekonomiky

Falešné účtenky, hnací síla čínské nelegální ekonomiky

20.08.2013 11:57
Autor: ČTK

Aby člověk začal chápat rozsáhlou čínskou podzemní ekonomiku, stačí mu navštívit některé nádraží v Šanghaji a sledovat, jak pouliční prodavači otevřeně nabízejí falešné účtenky, napsal list The New York Times

"Fa-pchiao, fa-pchiao," (účtenky, účtenky), vyvolává jeden z prodavačů na šanghajské železniční stanici, kde je obchod s těmito papírky více či méně otevřený. "Paragony! Paragony!" křičí asi třicetiletá žena u stanice v jižní části Šanghaje na kolemjdoucí, zatímco si opodál hrají její dvě malé děti. "Prodáváme všechny druhy prodejních a příjmových dokladů." 

Kupující je využívají k obcházení daní a podvádění zaměstnavatelů. A také v zemi prošpikované korupcí slouží jako "mazivo" schémat, jak podplatit úředníky a obchodní partnery. Vyrábět je a používat, je v Číně nelegální. Někteří lidé za to byli i popraveni. Ale poptávka je tak velká, že se překvapivé množství těchto transakcí odehrává přímo na veřejnosti. 

Je to tak všudypřítomné, že se nechávají podvést i auditoři nadnárodních korporací. Britská farmaceutická firma GlaxoSmithKline (16,6 GBP, 0,88%) se stále ještě snaží přijít na to, jak dokázali její čtyři vysocí představitelé v Číně předložit falešné paragony a zpronevěřit miliony dolarů během posledních šesti let. Policie uvedla, že část takto získaných peněz posloužila jako úplatky pro lékaře, nemocnice a vládní činitele. 

Nápisy vyvěšené po celé Šanghaji nabízejí všechny druhy falešných účtů: cestovní stvrzenky, potvrzení o pronájmu, spoustu účtenek za materiál či doklady o zaplacení daně z přidané hodnoty. Reklamy na fa-pchiao lidem chodí faxem i prostřednictvím SMS na mobilní telefony. Na oblíbeném čínském obchodním internetovém serveru Taobao.com dokonce prodejci nabízejí na falešné účtenky speciální slevy a slibují doručení ještě téhož dne. 

"Účtujeme si podle procent, pokud člověk potřebuje fakturu na velkou sumu peněz," uvedl anonymně jeden z prodejců. Poplatek pro něj je v takovém případě dvě procenta z hodnoty faktury, dodal, zatímco další prodavač se chvástal: "Jednou jsem tiskl faktury v celkové hodnotě 16 milionů dolarů na stavební projekt!" 

Odhalit falešné nebo upravené účtenky je v Číně výzvou jak pro výběrčí daní, tak pro malé podniky i státní firmy. Spolehlivé odhady toho, kolik peněz se v tomto obchodu točí, neexistují. Navíc úměrně tomu, jak bobtná, roste a vylepšuje se čínská ekonomika, se zlepšují i možnosti a schopnosti místních padělatelů. 

V sázce jsou značné daňové zisky či ztráty, a proto čínská vláda pravidelně vyhlašuje veřejné kampaně proti padělání a padělatelům účtenek. V roce 2009 úřady oznámily, že zadržely při jednom ze zátahů 5134 lidí a uzavřely 1045 míst, kde se falešné faktury, účtenky a další doklady vyráběly. O rok později úřady ohlásily, že "rozdrtily" 1593 zločineckých gangů a provedly zátah ve 74.833 podnicích a firmách, které padělané účetní doklady vládě předložily. 

V jednom z největších letošních případů skončil ve vězení podnikatel z provincie Če-ťiang za to, že pomohl 315 společnostem s daňovými úniky v hodnotě milionů dolarů tím, že jim poskytl falešné faktury. Trest smrti za stejný trestný čin čeká na vládního úředníka jménem Liou Pao-lu ze severozápadní čínské provincie Kan-su. Letos v únoru byl odsouzen k trestu smrti s dvouletým odkladem za používání falešných účtenek, aby zpronevěřil miliony dolarů

Jakkoli mohou tyto zátahy znít drsně, podle odborníků jsou často neúčinné. Jednou z příčin je skutečnost, že se aktivity na černém trhu účastní i sami vládní činitelé. V roce 2010 uvedl Národní auditorský úřad, že přistihl ministerstva ústřední vlády, jak s pomocí falešných faktur zpronevěřila 21 milionů dolarů

A státní zaměstnanci, ať už pracují pro vládní úřady či vládou vlastněné firmy, jsou stejně ochotní jako kdokoli jiný zvýšit si své příjmy s pomocí falešných účtenek. "Jejich platy jsou relativně nízké," řekl profesor politologie Wang Ju-chua. "Tak si je vylepšují s pomocí proplácení výdajů. To je těžké kontrolovat."


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.06.2021
10:04Víkendář: Ne každé riziko se vyplatí podstupovat
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data