Speciální jednotka syrské armády přepravuje tajně zásoby chemické munice na zhruba padesátku míst, aby ztížila jejich lokalizaci při případném americkém úderu. Napsal to dnes americký list The Wall Street Journal s odvoláním na americké a blízkovýchodní zdroje. Operace podle nich zpochybňuje vůli Sýrie podřídit sklady chemických zbraní mezinárodní kontrole.
Ceny ropy WTI i Brent se aktuálně drží níže o 0,7 % pod 108 USD/barel, respektive o 0,3 % u 111 USD/barel, zlato o 1,1 % u 1308 USD/tr. unce. Eurodolar obchoduje na hladině 1,3300 USD/EUR.
Do akce je podle amerického listu zapojena elitní "jednotka 450", jejíž příslušníci zásoby otravných látek přemisťují na nová místa. Agenti americké a izraelské rozvědky sice stále věří, že mají o rozmístění většiny skladů přehled, jsou si ale méně jistí, než tomu bylo dřív, napsal The Wall Street Journal.
Syrský chemický zbrojní program řídí organizace nazvaná Syrské vědecké, studijní a výzkumné středisko a "jednotka 450" je jeho součástí, uvedl list. Jejím úkolem je vyrábět otravné látky, rozmisťovat munici a chránit sklady.
Členové jednotky jsou stejně jako prezident Bašár Asad členy náboženské sekty alávitů a jsou hlavě státu bezmezně oddáni. Sklady začali přesouvat v okamžiku, kdy prezident USA Barack Obama pohrozil Sýrii vojenským úderem. Podle západních expertů má Sýrie ve skladech umístěných zejména na západě země až tisíc tun chemických a biologických látek.
Ke sledování pohybů jednotky používá americká rozvědka síť špionážních satelitů. Snímky ale podle listu The Wall Street Journal ne vždy jasně ukazují, jaký náklad vojáci na tahačích převážejí. Informace tohoto typu jsou v USA natolik tajné, že je Washington nesvěřuje ani svým nejbližším spojencům, napsal americký list.
Český ministr obrany v demisi Vlastimil Picek dnes pro Aktuálně uvedl, že syrské chemické zbraně by mohli likvidovat čeští vojáci. Liberecká protichemická jednotka podle Picka patří v této oblasti ke špičce. Oficiálně ale Česká republika o likvidaci zbraní zatím požádána nebyla.
"Jedinečnou schopnost podílet se na likvidaci chemických zbraní či ochraně proti nim Česká republika má. Liberecká protichemická jednotka je jako špičková jednotka Severoatlantické alianci k dispozici," řekl ministr serveru.
Zda se ovšem budou čeští vojáci skutečně podílet na řešení konfliktu v Sýrii ještě nyní Picek nechtěl předjímat. "Rozuzlením velmi složitého syrského konfliktu se zabývá především mezinárodní společenství a Česká republika při tom nehraje žádnou roli," uvedl. "Nikdo nás navíc zatím nepožádal, abychom byli při řešení syrského konfliktu jakkoliv nápomocni. Získání případné kontroly nad chemickými zbraněmi Sýrie není kromě toho dosud zastřešeno žádnou mezinárodní organizací, natož OSN, unií či Severoatlantickou aliancí," doplnil.
Případným vojenským úderem chce Washington dát velitelům chemického programu na vědomí, že nasazení otravných látek nezůstane bez trestu. Zaútočit přímo na vojáky z "jednotky 450" se ale Američané zdráhají, protože obrovské množství otravných látek by mohlo zůstat bez kontroly. Jakákoli budoucí inspekce, která by syrské chemické zbraně zkoumala, by navíc s příslušníky tajné jednotky musela těsně spolupracovat.
Válka v Sýrii trvá již zhruba dva a půl roku. Protivládní demonstrace postupně přerostly v ozbrojené střety syrské vlády a opozice a v občanskou válku. Situaci vyhrotil letos v srpnu údajný chemický útok jihovýchodně od Damašku, ze kterého se navzájem obviňují syrská vláda a povstalci. USA chemický útok, při němž zemřely stovky lidí, připisují syrskému režimu a zvažují vojenský úder proti Sýrii. Představitelé USA a Ruska však nyní jednají o ruském plánu kontroly syrských chemických zbraní, který by mohl úder USA odvrátit.
(Zdroj: WSJ, čtk, Aktuálně, Bloomberg)
Téma Sýrie sledujte na Patria.cz:
