Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Miliardy dolarů za to, že vedou investory za ruku (a k menším ziskům)

Miliardy dolarů za to, že vedou investory za ruku (a k menším ziskům)

26.9.2013 14:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Penzijní fondy a další velcí investoři vyhazují miliardy dolarů ročně za bezcenné rady od investičních konzultantů. Tvrdí to akademický výzkum*, podle kterého si konzultanty doporučované investiční fondy nevedou lépe než ty ostatní a podle některých měřítek jsou na tom hůře než celý trh. Podle neváženého průměru na tom byly americké akciové fondy doporučované konzultanty v letech 1999–2011 o 1,1 procentního bodu hůře. Tato analýza přitom zkoumala 29 poradenských firem, což tvoří víc než 90 % celého trhu.

„Enormní vliv, který konzultanti mají, neodpovídá jejich výsledkům. U amerických akcií, které představují jednu z největších skupin investičních aktiv, toto odvětví podle všeho nepřidává vůbec žádnou hodnotu,“ uvedli autoři studie Jose Martinez a Howard Jones. Podle nich se radami konzultantů řídí správci 13 bilionů dolarů, z penzijních fondů za jejich služby platí 82 % správců, u korporací to je asi polovina. Po celém světě poskytují konzultanti rady správcům a investorům s 25 biliony dolarů aktiv.

Tito konzultanti pak promlouvají i do toho, kteří investiční manažeři budou přijímáni a kteří propuštěni, ovlivňují výši transakčních nákladů dosahujících velkého objemu, které ovšem podle všeho nemají opodstatnění. Podle studie je v USA vliv konzultantů vysoký. Pokud je jimi nějaký fond doporučován, může tím získat až 2,4 miliard dolarů od klientů. Doporučovány jsou přitom převážně velké fondy, a to může pomoci při vysvětlení toho, proč si doporučované fondy vedou hůře. Tíží je totiž jejich malá flexibilita a náklady spojené s velkou velikostí.

Autoři studie se zamýšlí i nad tím, proč jsou služby konzultantů nadále poptávány i přesto, že nepřispívají k vytváření alfy (tedy návratnosti převyšující návratnost trhu). Může to být tím, že investoři chtějí, aby je někdo „vedl za ruku“, nebo aby poskytoval „štít“ ve chvíli, kdy budou obhajovat svá rozhodnutí. Možné je i to, že si prostě nejsou vědomi toho, jak přínosné rady konzultantů jsou. Oni sami svá doporučení nezveřejňují, hodnotit jejich kvalitu je tak složité. „Je to v ostrém kontrastu s tím, jak nekompromisní jsou oni sami v analýze výsledků investičních fondů“, říká Jones. Podle něho je nejvyšší čas na to, aby i oni museli zveřejňovat to, jaká doporučení dávali. Pokud se za ně nestydí, není důvod, aby je tajili. Andrew Kirton z vedení velké konzultační společnosti Mercer v této souvislosti tvrdí, že své klienty informuje čtvrtletně o tom, jakých výsledků dosahuje. Poslední čísla ukazují, že od vzniku firmy je přidaná hodnota jejích doporučení u všech aktiv 1,3 procentního bodu, u amerických akcií 1,1 procentního bodu.

*Picking winners? Investment consultants’ recommendations of fund managers, Tim Jenkinson, Howard Jones a Jose Vicente Martinez.

(Zdroj: FT)


Váš názor
  • Patrie se stava svetovou
    26.9.2013 19:10

    Uz i o Patrii se pise ve svete "......za to, že vedou investory za ruku (a k menším ziskům) ;o)).
    Zaki
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba