Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde bude zlato bez Číny a americké insolvence?

Kde bude zlato bez Číny a americké insolvence?

04.10.2013 19:54, aktualizováno: 4.10. 21:13
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

„Kde bychom byli bez Číny?“ ptali se mnozí lidé z těžařských firem v posledních letech. Otázka, na niž letos většina z nich dostala pádnou odpověď ve formě propadu komoditních cen, v poslední době nabývá na významu i pro zlato.

Exploze fyzické poptávky v Číně v prvním poletí zabránila tomu, aby se dubnové a červnové výprodeje na trhu zlata změnily v bezhlavý úprk a úplnou kapitulaci. Dokázala zastavit prudký propad cen po 13 letech setrvalého růstu.

Letos také Čína s velkou pravděpodobností poprvé v moderní historii předstihne Indii a stane se největším spotřebitelem vzácného kovu. Vypadá to tak z odhadů Thomson Reuters GFMS. Podle banky HSBC to bude letos také poprvé, kdy se největší těžař zlata stane zároveň jeho největším importérem.

Dovoz zlata do druhé největší ekonomiky světa se od začátku roku do konce září podle odhadů Natixis meziročně téměř zdvojnásobil a dosáhl 864 tun. Ke konci roku by měl poprvé překonat metu tisíci tun.

„Myslím si, že úplně nedoceňujeme velikost a apetit čínského trhu a dopady na ceny na globálních trzích,“ prohlásil Jeremy East z divize obchodování s kovy ve Standard Chartered na nedávné konferenci organizace LBMA v Římě.

Pokud tomu tak skutečně je, investoři s dlouhými pozicemi by měli zpozornět. Objevují se totiž známky ochabování čínské poptávky. Prémie na šanghajské zlaté burze, které zájemci platí navrch světové ceny, začínají klesat. Analytici si přitom nejsou jistí tím, že další propad cen by přilákal lovce slev v takovém množství jako v minulosti.

Letošek je pro zlato přelomový. Institucionální i drobní investoři na Západě radikálně omezili pozice ve zlatých ETF v očekávání utažení americké měnové politiky, která byla dosud zdrojem inflačních obav a podporovala poptávku po zlatě jako bezpečném úložišti hodnoty. Množství zlata v ETF fondech kleslo z lednových 2700 tun na současné zhruba 2000 tun. Cena kovu se od začátku roku svezla o 20 % níž a nyní se drží lehce nad metou 1300 USD za unci.

Razanci výprodejů ztlumila silná asijská poptávka, zejména v Číně a Indii. Ve druhé jmenované zemi však vláda kvůli prohlubujícímu se deficitu běžného účtu přijala drastická opatření na omezení importu zlata. „Kde by byla cena zlata, kdyby nepřišla Čína a nevyluxovala přebytky?“ zeptal se East delegátů římské konference. Podle něj bez Číny zlato mohlo testovat podporu na 1050 USD za unci.

Pozic v ETF sice znatelně ubylo, někteří analytici se ale domnívají, že jde o přechodný jev, který odezní s tím, jak se vyjasní načasování dalších kroků Fedu. Americká centrální bank by měla v dohledné době začít s omezováním stimulačních nákupů státních a hypotéčních dluhopisů. Právě ty v posledních letech hnaly cenu zlata od rekordu k rekordu.

Účastníci trhu teď vášnivě debatují o tom, nakolik výprodeje v dubnu a červnu odradily slabší nátury a kdo vlastně v ETF zbyl. Dalším horkým tématem je čínská poptávka. Například americká Citi se domnívá, že země je už dobře zásobená a že importy budou ve zbytku roku klesat. Podobně, i když s větší opatrností, se vyjadřuje Macquarie.

Nejasností je víc. Neví se například, nakolik čínskou poptávku zaštitoval oficiální sektor, tedy čínská centrální banka. Mezi analytiky kolují spekulace, že banka letos nakoupila několik stovek tun v rámci snah o diverzifikaci devizových rezerv, které jsou příliš orientovány na americké dluhopisy.

I když tedy Čína sehrává stabilizační roli na trhu se zlatem, málokdo věří v to, že bude schopná delší dobu táhnout ceny výš.

Znamením změny nálad je nulová reakce zlata na platební neschopnost Spojených států a rostoucí obavy z toho, že americká státní pokladna do několika dnů zůstane bez peněz. Když k podobné události došlo v létě 2011, zlato prorazilo metu 1900 USD za unci. Dnes to trh nechává naprosto chladným. 


(Zdroje: FT, Bloomberg, LBMA)


Čtěte více:

Fed otřásl výhledem pro zlato. Co čekat u něj i dalších komodit?
23.09.2013 12:53
Žádné omezování QE v září. Nečekané rozhodnutí Fedu zatřáslo výhledem ...
Roubini: Věřím americké ekonomice. Dolar bude růst, zlato klesat
24.09.2013 11:32
Ekonom Nouriel Roubini se na finančních trzích proslavil temnými progn...
Fed vyšetřuje: Někdo na trhu věděl o ponechání QE předčasně a využil to
24.09.2013 21:53
Americká měnová autorita Fed vyšetřuje příliš rychlou a přitom tržně s...
Chanos a Faber bijí na poplach před úvěrovou bublinou v Číně. Kam radí utéct?
25.09.2013 11:21
Peking může dosáhnout libovolného ekonomického růstu díky nevysychajíc...
Staré komoditní tanečky už netáhnou
02.10.2013 19:49
Staré tanečky už se netančí ani na komoditách, což je dobře. Na zlatu ...

Váš názor
  • Zlato
    04.10.2013 20:21

    Jak známo zlato pěkně stoupalo dávno před tím, než v USA začal FED s nějakými stimulačními nákupy dluhopisů a než nastavil úrok na NULU /prosinec 2008/ . Do této doby udělalo zlato ze 300 na 900, tedy 3 krát . USA mají 8100 tun zlata v sejfu centrál banky , Čína zatím hlásí jen 1000 tun. Přitom Čína ohlásila záměr navýšit to na 10 000 tun a předhonit tak USA. /Pozn. Čína chce předhonit postupně USA úplně ve všem/. Pašování zlata ve velkém do Indie se nyní stalo velmi výnosným byznysem /na šperky je tam uvaleno clo - 15 %/. Skutečnou výši dovozu zlata do Indie tak nyní nezná nikdo. Pokud zlato spadlo v červnu na 1180 USD, tak to bylo na těžební náklady ,moc velký další propad tak už neunese.
    Xiluodu Dam 13 860 MW
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data