Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde bude zlato bez Číny a americké insolvence?

Kde bude zlato bez Číny a americké insolvence?

04.10.2013 19:54, aktualizováno: 4.10. 21:13
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

„Kde bychom byli bez Číny?“ ptali se mnozí lidé z těžařských firem v posledních letech. Otázka, na niž letos většina z nich dostala pádnou odpověď ve formě propadu komoditních cen, v poslední době nabývá na významu i pro zlato.

Exploze fyzické poptávky v Číně v prvním poletí zabránila tomu, aby se dubnové a červnové výprodeje na trhu zlata změnily v bezhlavý úprk a úplnou kapitulaci. Dokázala zastavit prudký propad cen po 13 letech setrvalého růstu.

Letos také Čína s velkou pravděpodobností poprvé v moderní historii předstihne Indii a stane se největším spotřebitelem vzácného kovu. Vypadá to tak z odhadů Thomson Reuters GFMS. Podle banky HSBC to bude letos také poprvé, kdy se největší těžař zlata stane zároveň jeho největším importérem.

Dovoz zlata do druhé největší ekonomiky světa se od začátku roku do konce září podle odhadů Natixis meziročně téměř zdvojnásobil a dosáhl 864 tun. Ke konci roku by měl poprvé překonat metu tisíci tun.

„Myslím si, že úplně nedoceňujeme velikost a apetit čínského trhu a dopady na ceny na globálních trzích,“ prohlásil Jeremy East z divize obchodování s kovy ve Standard Chartered na nedávné konferenci organizace LBMA v Římě.

Pokud tomu tak skutečně je, investoři s dlouhými pozicemi by měli zpozornět. Objevují se totiž známky ochabování čínské poptávky. Prémie na šanghajské zlaté burze, které zájemci platí navrch světové ceny, začínají klesat. Analytici si přitom nejsou jistí tím, že další propad cen by přilákal lovce slev v takovém množství jako v minulosti.

Letošek je pro zlato přelomový. Institucionální i drobní investoři na Západě radikálně omezili pozice ve zlatých ETF v očekávání utažení americké měnové politiky, která byla dosud zdrojem inflačních obav a podporovala poptávku po zlatě jako bezpečném úložišti hodnoty. Množství zlata v ETF fondech kleslo z lednových 2700 tun na současné zhruba 2000 tun. Cena kovu se od začátku roku svezla o 20 % níž a nyní se drží lehce nad metou 1300 USD za unci.

Razanci výprodejů ztlumila silná asijská poptávka, zejména v Číně a Indii. Ve druhé jmenované zemi však vláda kvůli prohlubujícímu se deficitu běžného účtu přijala drastická opatření na omezení importu zlata. „Kde by byla cena zlata, kdyby nepřišla Čína a nevyluxovala přebytky?“ zeptal se East delegátů římské konference. Podle něj bez Číny zlato mohlo testovat podporu na 1050 USD za unci.

Pozic v ETF sice znatelně ubylo, někteří analytici se ale domnívají, že jde o přechodný jev, který odezní s tím, jak se vyjasní načasování dalších kroků Fedu. Americká centrální bank by měla v dohledné době začít s omezováním stimulačních nákupů státních a hypotéčních dluhopisů. Právě ty v posledních letech hnaly cenu zlata od rekordu k rekordu.

Účastníci trhu teď vášnivě debatují o tom, nakolik výprodeje v dubnu a červnu odradily slabší nátury a kdo vlastně v ETF zbyl. Dalším horkým tématem je čínská poptávka. Například americká Citi se domnívá, že země je už dobře zásobená a že importy budou ve zbytku roku klesat. Podobně, i když s větší opatrností, se vyjadřuje Macquarie.

Nejasností je víc. Neví se například, nakolik čínskou poptávku zaštitoval oficiální sektor, tedy čínská centrální banka. Mezi analytiky kolují spekulace, že banka letos nakoupila několik stovek tun v rámci snah o diverzifikaci devizových rezerv, které jsou příliš orientovány na americké dluhopisy.

I když tedy Čína sehrává stabilizační roli na trhu se zlatem, málokdo věří v to, že bude schopná delší dobu táhnout ceny výš.

Znamením změny nálad je nulová reakce zlata na platební neschopnost Spojených států a rostoucí obavy z toho, že americká státní pokladna do několika dnů zůstane bez peněz. Když k podobné události došlo v létě 2011, zlato prorazilo metu 1900 USD za unci. Dnes to trh nechává naprosto chladným. 


(Zdroje: FT, Bloomberg, LBMA)


Čtěte více:

Fed otřásl výhledem pro zlato. Co čekat u něj i dalších komodit?
23.09.2013 12:53
Žádné omezování QE v září. Nečekané rozhodnutí Fedu zatřáslo výhledem ...
Roubini: Věřím americké ekonomice. Dolar bude růst, zlato klesat
24.09.2013 11:32
Ekonom Nouriel Roubini se na finančních trzích proslavil temnými progn...
Fed vyšetřuje: Někdo na trhu věděl o ponechání QE předčasně a využil to
24.09.2013 21:53
Americká měnová autorita Fed vyšetřuje příliš rychlou a přitom tržně s...
Chanos a Faber bijí na poplach před úvěrovou bublinou v Číně. Kam radí utéct?
25.09.2013 11:21
Peking může dosáhnout libovolného ekonomického růstu díky nevysychajíc...
Staré komoditní tanečky už netáhnou
02.10.2013 19:49
Staré tanečky už se netančí ani na komoditách, což je dobře. Na zlatu ...

Váš názor
  • Zlato
    04.10.2013 20:21

    Jak známo zlato pěkně stoupalo dávno před tím, než v USA začal FED s nějakými stimulačními nákupy dluhopisů a než nastavil úrok na NULU /prosinec 2008/ . Do této doby udělalo zlato ze 300 na 900, tedy 3 krát . USA mají 8100 tun zlata v sejfu centrál banky , Čína zatím hlásí jen 1000 tun. Přitom Čína ohlásila záměr navýšit to na 10 000 tun a předhonit tak USA. /Pozn. Čína chce předhonit postupně USA úplně ve všem/. Pašování zlata ve velkém do Indie se nyní stalo velmi výnosným byznysem /na šperky je tam uvaleno clo - 15 %/. Skutečnou výši dovozu zlata do Indie tak nyní nezná nikdo. Pokud zlato spadlo v červnu na 1180 USD, tak to bylo na těžební náklady ,moc velký další propad tak už neunese.
    Xiluodu Dam 13 860 MW
Aktuální komentáře
22.06.2021
18:03Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Přihlaste se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie již zítra, 23. června!
17:35Prozatím odklon od dividend, slabých rozvah a hodnoty
17:14Akcie nerozhodné před Powellem. Forintu pomohly vyšší sazby  
16:20NET4GAS, s.r.o.: Změna ve složení dozorčí rady společnosti NET4GAS, s.r.o.
14:59MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace 22.6.2021
14:49Maďarská centrální banka zvýšila základní sazbu na 0,9%, mírně nad odhad trhu
14:12Akcionáři Monety schválili spojení s bankovní částí PPF, jeho financování ne
13:27USA a Evropa jsou v rozdílné pozici, inflační cíl ECB má podle jejího ekonoma své slabé stránky
13:10Komise zahájila další vyšetřování Googlu, tentokrát kvůli digitální reklamě
12:59Sotheby's nabízí unikátní diamant. Kupující budou moci platit i kryptoměnami
11:55RMS Mezzanine, a.s.: Splacení úvěru od společnosti J&T Private Investments II B.V.
10:49Zelené evropské akcie čeká zotavování. Ale jen pro trpělivé, předpovídá Goldman Sachs
10:47Stav veřejných financí se za uplynulý rok zhoršil, tvrdí rozpočtová rada. Problémem do budoucna je stárnutí populace
10:33Výnosy dál rostou, akcie beze směru. Šéf Fedu bude večer tlumit napětí  
9:12Rozbřesk: Maďarská centrální banka dnes jako první v EU zvedne po pandemii úroky
8:55Evropa zahájí pozitivně, valná hromada rozhodne o spojení Monety s Air Bank  
8:48Celosvětové přímé zahraniční investice se loni kvůli pandemii propadly o 35 procent, v Česku až o 38 procent
8:34Akcionáři Monety dnes budou hlasovat o spojení s bankovní divizí PPF
6:29ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
6:06Apetit investorů ještě nebyl uspokojen. Letos přitečou do akcií rekordní sumy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00EMU - Index spotřebitelské důvěry
16:00USA - Prodeje starších domů
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m