Aktualizováno Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden výrazně přibylo na 374 tisíc z 308 tisíc v týdnu předchozím. Konsensus byl nastaven na 311 tisíc. Jako zdůvodnění horších čísel se nabízí uzavírka vládních institucí, tak to ale úplně není. Zhruba polovinu z 66tisícového nárůstu měl na svědomí pokračující přechod na nový počítačový systém v Kalifornii. Zhruba 15 tisíc pak podle ministerstva práce připadá na vliv uzavírky vlády, ovšem mimo veřejnou sféru. Jak ministerstvo uvádělo minulý týden, dopad přímo na státní zaměstnance s vynucenou dovolenou by do statistiky neměl být zahrnut. To také vysvětluje relativně nízký konsensus. I po odečtení zmíněných vlivů ale zůstává celkem značné zhoršení, takže data nevyznívají dobře.

Celkový počet žádostí se v týdnu do 28.9. snížil na 2,905 milionu z předchozích 2,921 milionu. Toto číslo, které ještě neschválení rozpočtu neovlivnilo, je rovněž horší než odhady nastavené na 2,863 milionu.
Americké úřady zastavily zveřejňování velké většiny nových statistických údajů. Žádosti o dávky jsou tedy spíše výjimkou. Shodou okolností ale zrovna tato data nyní deformují jednorázové faktory. Změny v počítačových systémech se navzdory předpokladům znovu projevily a tentokrát tlačily údaje vzhůru. Vedle toho je tu vliv, doufejme krátkodobého, rozpočtového výpadku. Navíc jde o týdenní data, která jsou z principu značně volatilní. I přes negativní vyznění aktuálního reportu tedy trhy asi příliš reagovat nebudou.