Aktualizováno Index ekonomické nálady německého institutu ZEW v říjnu stoupá na 52,8 bodu ze zářijových 49,6 bodu. Nárůst optimismu je znovu pozitivním překvapením, když konsensus byl nastaven na stagnaci indexu. Na druhou stranu, hodnocení současných podmínek se mírně zhoršilo - příslušný index klesá na 29,7 bodu z 30,6 v září. Podle ZEWu na náladu ale nijak viditelně nedolehla vyjednávání o americkém dluhovém stropu.

Index očekávání pro celou eurozónu se nachází rovněž vysoko, když v říjnu dosáhl 59,1 bodu. Nezlepšil se ale tak výrazně jako u samotného Německa. Na druhé straně totiž stojí zhoršení názoru na budoucí vývoj ve Francii a Itálii. Méně optimističtí jsou v říjnu respondenti také ohledně vývoje v USA a Japonsku, kde indexy očekávání klesly na 46,5, respektive 41,1 bodu. Co se týče hodnocení současné situace, převažuje pesimismus u všech sledovaných zemí s výjimkou Německa. Nejpesimističtější jsou respondenti na Itálii, u USA negativní názory převažují jen těsně.
V očekáváních o úrokových sazbách se pravděpodobně projevil výsledek posledního jednání Fedu, kde nedošlo k omezení QE, a také holubičí rétorika ECB. Průzkum ZEW nadále ukazuje na převažující předpoklad růstu sazeb, respondenti o něm však nejsou tolik přesvědčeni jako v minulém měsíci.
Finanční experti, mezi nimiž průzkum probíhá, dál z většiny věří dolaru, který by měl proti euru posílit. Podpora tohoto názoru se ale od minula snížila. Od dalších měn - jenu, libry a franku - čekají respondenti oslabení.
Z akcií věří respondenti nejvíce maloobchodníkům, chemickému a farmaceutickému sektoru a informačním technologiím. Negativní názor převládá u pojišťoven, bank a utilit. Meziměsíčně vidíme nejvýraznější zhoršení názoru u bank a stavebních společností. Naopak nejvíce se zlepšil názor na telekomunikace.