Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší jaderný zdroj Indie byl připojen do sítě, podílely se i české firmy. Další bloky váznou na odpovědnosti za havárie

Největší jaderný zdroj Indie byl připojen do sítě, podílely se i české firmy. Další bloky váznou na odpovědnosti za havárie

23.10.2013 9:09
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Indie připojila do své sítě první blok nové jaderné elektrárny Kudankulam, kterou postavila společnost Atomstrojexport, vývozní divize ruské státní korporace Rosatom. Připojení druhého tlakovodního reaktoru typu VVER, s jehož modernizovanou variantou se Rosatom snaží prosadit i v tendru na dostavbu Temelína, je plánováno na příští rok.

Indii trápí akutní nedostatek kapacit v elektroenergetice, a nové elektrárny proto potřebuje jako sůl. Plány na výstavbu dalších ruských bloků v druhé nejlidnatější zemi světa však narazily. Indický premiér Manmohan Singh na své návštěvě v Moskvě nepodepsal očekávaný kontrakt na další dva reaktory v Kudankulam. Příčinou jsou stejné překážky, které zabránily většímu rozšíření amerických jaderných technologií v Indii po podepsání průlomové indicko-americké dohody v roce 2005. Indická vláda totiž trvá na tom, aby se na Rosatom vztahoval zákon, podle něhož odpovědnost za případné havárie v elektrárnách nese i jejich dodavatel, nikoli jen provozovatel.

První blok Kudankulam zatím běží na 30 % své kapacity 1000 MW. Smlouva o jeho výstavbě byla uzavřena ještě v roce 1988 a následně doplněna o deset let později. Generálním dodavatelem stavby je Atomstrojexport. Jako zadavatel zakázky a operátor elektrárny vystupuje státní společnost Nuclear Power Corporation of India (NPCI). Podle mezivládní dohody z roku 2008 měli Rusové dostat zakázku ještě na čtyři další reaktory na stejném místě, avšak smlouva o jejich výstavbě zatím signována nebyla.

Důvodem zadrhnutí dalších projektů je indický zákon o materiální odpovědnosti za jaderné havárie z roku 2010, který břemeno odpovědnosti klade na dodavatele vybavení elektrárny. Tato legislativa se vymyká mezinárodní praxi, podle níž je za případné nehody na blocích a další škody odpovědný jejich provozovatel. Tento princip je zakotven v Pařížské úmluvě ze dne 29. července 1960 o odpovědnosti vůči třetím stranám v oblasti jaderné energie a také ve Vídeňské konvenci o odpovědnosti za jaderné havárie z roku 1963. Ruská strana se navíc při jednání odvolává na mezivládní dohodu z roku 2008, v němž je Rosatomu z přísné legislativy udělena výjimka.

Podobné výjimky v Indii dříve dostávaly i jiné zahraniční společnosti. Poprvé ji získala americká General Electric v roce 1962, když dodávala dva reaktory o kapacitě 200 MW pro elektrárnu Tarapur. V GE trvali na tom, že vymezení odpovědnosti musí být zakotveno v legislativě, tak jako ve Spojených státech. Indická strana však výjimku zapracovala do kontraktu. Podobně se zachovala vůči kanadským dodavatelům v roce 1965 a v roce 1998 i ruským. Posledně zmiňovaný ústupek Indie učinila kvůli mezinárodnímu embargu na jaderné technologie, které na ni bylo uvaleno poté, co v roce 1974 poprvé otestovala jaderné zbraně.

Zákon z roku 2010 však stanoví, že odpovědnost operátora může být převedena na dodavatele v případě, že havárii způsobilo jednání dodavatele nebo jeho personálu, včetně dodání defektního zařízení a materiálu nebo nesprávné obsluhy. Takto schválená úprava účinně odstrašila všechny potenciální zájemce o expanzi na indickém trhu. Jednání o přípravě projektové dokumentace k novým blokům s NPCI vede i americko-japonský Westinghouse, který se taktéž uchází o temelínskou zakázku. Zdroje z indického jaderného podniku, citované deníkem Kommersant, nicméně tvrdí, že Indové postoj vůči odpovědnosti za škody měnit nehodlají. A stejně jako k Američanům přistupují i k Rosatomu, bez ohledu na předchozí dohody. Dosavadní jednání, která s premiérem Singhem vedl i ruský prezident Vladimir Putin, zatím k pokroku nevedla.

Na výstavbě Kudankulam se podílely i české firmy. Sigma Group, Arako nebo Vítkovice Machinery Group dodaly pro novou indickou elektrárnu nejrůznější zařízení za téměř miliardu korun. "Jednalo se o armatury, čerpadla, kabely a další zařízení. Například firma Kabelovna Kabex pro Kudankulam vyrobila 2,5 tisíce kilometrů kabelů nebo společnost Arako na 1500 kusů uzavíracích a regulačních armatur," uvedl výkonný viceprezident společnosti Rusatom Overseas, dceřiné firmy Rosatomu, Leoš Tomíček. Dodal, že za loňský rok dodaly české firmy na ruské jaderné bloky zařízení v hodnotě blížící se 3 miliardám korun.

Na obou blocích Kudankulamu, jejichž stavba začala v roce 2002, byly instalovány aktivní a pasivní bezpečnostní systémy. Reaktorová nádoba je zabezpečena proti zemětřesení, tsunami, tornádům, uragánům nebo pádům letadla. Elektrárna disponuje i unikátním systémem výroby pitné vody odsolováním mořské pro celkové zabezpečení potřeb elektrárny. NPCI vzala v úvahu klimatické podmínky v oblasti i potřeby zemědělství a rozhodla o tom, že sladká voda z místních zdrojů v elektrárně používána nebude. Místo toho zajistila samostatné zabezpečení elektrárny z moře.

(Zdroje: Kommersant, Atominfo.ru, Rusatom Overseas)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data