Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Má smysl být při investování aktivní?

Má smysl být při investování aktivní?

11.11.2013 20:55

„Skutečně aktivní diverzifikovaní investoři, kteří vybírají jednotlivé akcie“ si vedou lépe než akciové indexy. Alespoň to v jedné ze svých nových analýz tvrdí kolegové z Oppenheimeru. Dotýkají se tak problematiky, která je asi tak podobně stará, jako trhy samotné. Jádrem celého tvrzení je následující obrázek. Modře je v něm tříletá, pětiletá a osmiletá návratnost aktivních investorů (definovaných výše uvedeným), šedě indexu MSCI ACWI. Náskok aktivních je vidět u všech období, všechna se přitom chlubí návratností pozitivní (uvedené zisky jsou po poplatcích): 

invest

Základní logika diskuse „aktivní vs. pasivní“ je poměrně jednoduchá: Pokud index posílí např. o 10 %, někdo se od něj strukturou svého portfolia odchýlí a díky tomu vydělá 15 %, někdo jiný musel tuto ziskovou „přidanou hodnotu“ kompenzovat svou „přidanou ztrátou“. Jeho portfolio totiž muselo zrcadlově kopírovat portfolio šťastlivce tak, aby v průměru tato portfolia tvořila trh a tedy i index. Vše je rozprostřeno přes tisíce a miliony subjektů a transakcí, princip ale musí držet. Pokud pak od všech aktivních portfolií odečteme poplatky, musí jejich čistá návratnost být nižší, než návratnost indexu, protože suma jejich návratností je stále jen návratnost indexu mínus poplatky.

Jak se tedy do uvedených grafů podařilo dostat data, která ukazují, že aktivita se vyplatí? Vtip je zřejmě právě v tom, že hovoří o oněch „diverzifikovaných investorech, kteří vybírají jednotlivé akcie“. V analýze jsou stavěni do kontrastu s tím, čemu můžeme říkat parodie na aktivní investování. Tedy fondy, které se sice prezentují jako aktivní, v realitě je ale jejich portfolio v podstatě shodné s indexem a klienti tak platí předražené poplatky za „aktivní“ pasivní management. Druhým protikladem „diverzifikovaných vybírajících“ jsou pak fondy, které akcie vybírají skutečně aktivně, jejich sázky jsou ale koncentrovanější – nejde tedy o tolik diverzifikovaná portfolia. I přes toto rozdělení bychom jistě rádi ještě přesnější definici toho, jak ona vítězná skutečně aktivní strategie má vypadat, v reportu už se ale dočkáme pouze upřesnění typu „odvážný a rozhodný investor“. V souladu s předchozím odstavcem bych pak hlavně graf interpretoval tak, že oněm „diverzifikovaným vybírajícím“ se daří přetáhnout zisky od všech ostatních aktivních.

Je možné, že většinu investorů výzkum toho, jak si vede investiční aktivita ve srovnání s pasivitou, ani nezajímá a rozhodují se intuitivně. Jak pak bylo naznačeno, pokud se někdo na výzkum přece jen podívá, obvykle se dozví, že aktivní přístup nemá smysl. Výše uvedené může být tedy určitou nadějí pro ty, kteří mají sklony k investičnímu aktivismu, zároveň by ale přece jen rádi viděli nějaký důkaz toho, že nebudou peníze házet oknem ven. Za významné pak považuji právě to, že různé hovory o tom, jak někdo pokořil trh, jsou zavádějící. Trh zůstane vždy nepokořen – vždy bude jen indiferentním průměrem. Tím, kde sebereme naše dodatečné zisky (a ztráty), jsou jiní aktivní investoři.

Ve skutečnosti je tak snaha o smysluplné aktivní investování snahou o to, být v té správné skupině aktivních investorů (a nepouštím se nyní do diskuse o tom, že zisky musí být porovnávány relativně k riziku). Klíčová při oné snaze být ve správném týmu je soustavnost. V týmu vítězů vždy někdo bude, otázkou je, zda tam dokáže být soustavně (tedy řekněme v 6, 7 případech z vážených deseti). Je lehké nechat se unést konkrétními příběhy „vítězů“, ale takové příběhy budou vždy, stejně jako budou v aktivní hře vždy nějací vítězové a nějací poražení.

Z uvedeného by na čtenáře mohla dýchnout „aktivní“ skepse, ale to bych nerad. Předně platí, že odsuzování aktivního přístupu se trochu podobá rčení, že na chodníku nemohou ležet žádné peníze, protože kdyby tam ležely, už by je někdo sebral. Jinak řečeno, spoléhání se na to, že všechny příležitosti jsou již sebrány, tyto příležitosti samo o sobě generuje. A naopak. A v neposlední řadě zde přispívám do série Zaostřeno na blue-chips, která je ve svém jádru pobídkou k aktivismu – k pohledu na to, zda trh přece jen něco nepřehlíží. Spíše bychom to asi čekali u menších titulů, ale blue chips mohou naplňovat rčení, že pod svící je největší tma. Což se ukázalo třeba v případě RWE (viz „Nemilá novinka: Nejsou peníze = není dividenda“).

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti. 


Váš názor
  •  
    12.11.2013 10:35

    Pokud jde o "aktivní" investiční fondy, tak jsem si všiml úspěšné strategie provozvané řadou společností. Stačí sledovat, kterým fondům se nejvíc nedaří a tyto pod nějakou záminkou zrušit (vklady se převedou do jiného fondu). Ve výsledku se můžete neustále chlubit portfoliem úspěšných fondů, protože ty neúspěšné již neberete v úvahu. Ale vkladatel samozřejmě předem neví, jestli jeho fond bude tím šťastným... Taková malá lež.
    had
Aktuální komentáře
25.04.2024
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.