Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Má smysl být při investování aktivní?

Má smysl být při investování aktivní?

11.11.2013 20:55

„Skutečně aktivní diverzifikovaní investoři, kteří vybírají jednotlivé akcie“ si vedou lépe než akciové indexy. Alespoň to v jedné ze svých nových analýz tvrdí kolegové z Oppenheimeru. Dotýkají se tak problematiky, která je asi tak podobně stará, jako trhy samotné. Jádrem celého tvrzení je následující obrázek. Modře je v něm tříletá, pětiletá a osmiletá návratnost aktivních investorů (definovaných výše uvedeným), šedě indexu MSCI ACWI. Náskok aktivních je vidět u všech období, všechna se přitom chlubí návratností pozitivní (uvedené zisky jsou po poplatcích): 

invest

Základní logika diskuse „aktivní vs. pasivní“ je poměrně jednoduchá: Pokud index posílí např. o 10 %, někdo se od něj strukturou svého portfolia odchýlí a díky tomu vydělá 15 %, někdo jiný musel tuto ziskovou „přidanou hodnotu“ kompenzovat svou „přidanou ztrátou“. Jeho portfolio totiž muselo zrcadlově kopírovat portfolio šťastlivce tak, aby v průměru tato portfolia tvořila trh a tedy i index. Vše je rozprostřeno přes tisíce a miliony subjektů a transakcí, princip ale musí držet. Pokud pak od všech aktivních portfolií odečteme poplatky, musí jejich čistá návratnost být nižší, než návratnost indexu, protože suma jejich návratností je stále jen návratnost indexu mínus poplatky.

Jak se tedy do uvedených grafů podařilo dostat data, která ukazují, že aktivita se vyplatí? Vtip je zřejmě právě v tom, že hovoří o oněch „diverzifikovaných investorech, kteří vybírají jednotlivé akcie“. V analýze jsou stavěni do kontrastu s tím, čemu můžeme říkat parodie na aktivní investování. Tedy fondy, které se sice prezentují jako aktivní, v realitě je ale jejich portfolio v podstatě shodné s indexem a klienti tak platí předražené poplatky za „aktivní“ pasivní management. Druhým protikladem „diverzifikovaných vybírajících“ jsou pak fondy, které akcie vybírají skutečně aktivně, jejich sázky jsou ale koncentrovanější – nejde tedy o tolik diverzifikovaná portfolia. I přes toto rozdělení bychom jistě rádi ještě přesnější definici toho, jak ona vítězná skutečně aktivní strategie má vypadat, v reportu už se ale dočkáme pouze upřesnění typu „odvážný a rozhodný investor“. V souladu s předchozím odstavcem bych pak hlavně graf interpretoval tak, že oněm „diverzifikovaným vybírajícím“ se daří přetáhnout zisky od všech ostatních aktivních.

Je možné, že většinu investorů výzkum toho, jak si vede investiční aktivita ve srovnání s pasivitou, ani nezajímá a rozhodují se intuitivně. Jak pak bylo naznačeno, pokud se někdo na výzkum přece jen podívá, obvykle se dozví, že aktivní přístup nemá smysl. Výše uvedené může být tedy určitou nadějí pro ty, kteří mají sklony k investičnímu aktivismu, zároveň by ale přece jen rádi viděli nějaký důkaz toho, že nebudou peníze házet oknem ven. Za významné pak považuji právě to, že různé hovory o tom, jak někdo pokořil trh, jsou zavádějící. Trh zůstane vždy nepokořen – vždy bude jen indiferentním průměrem. Tím, kde sebereme naše dodatečné zisky (a ztráty), jsou jiní aktivní investoři.

Ve skutečnosti je tak snaha o smysluplné aktivní investování snahou o to, být v té správné skupině aktivních investorů (a nepouštím se nyní do diskuse o tom, že zisky musí být porovnávány relativně k riziku). Klíčová při oné snaze být ve správném týmu je soustavnost. V týmu vítězů vždy někdo bude, otázkou je, zda tam dokáže být soustavně (tedy řekněme v 6, 7 případech z vážených deseti). Je lehké nechat se unést konkrétními příběhy „vítězů“, ale takové příběhy budou vždy, stejně jako budou v aktivní hře vždy nějací vítězové a nějací poražení.

Z uvedeného by na čtenáře mohla dýchnout „aktivní“ skepse, ale to bych nerad. Předně platí, že odsuzování aktivního přístupu se trochu podobá rčení, že na chodníku nemohou ležet žádné peníze, protože kdyby tam ležely, už by je někdo sebral. Jinak řečeno, spoléhání se na to, že všechny příležitosti jsou již sebrány, tyto příležitosti samo o sobě generuje. A naopak. A v neposlední řadě zde přispívám do série Zaostřeno na blue-chips, která je ve svém jádru pobídkou k aktivismu – k pohledu na to, zda trh přece jen něco nepřehlíží. Spíše bychom to asi čekali u menších titulů, ale blue chips mohou naplňovat rčení, že pod svící je největší tma. Což se ukázalo třeba v případě RWE (viz „Nemilá novinka: Nejsou peníze = není dividenda“).

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti. 


Váš názor
  •  
    12.11.2013 10:35

    Pokud jde o "aktivní" investiční fondy, tak jsem si všiml úspěšné strategie provozvané řadou společností. Stačí sledovat, kterým fondům se nejvíc nedaří a tyto pod nějakou záminkou zrušit (vklady se převedou do jiného fondu). Ve výsledku se můžete neustále chlubit portfoliem úspěšných fondů, protože ty neúspěšné již neberete v úvahu. Ale vkladatel samozřejmě předem neví, jestli jeho fond bude tím šťastným... Taková malá lež.
    had
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data