Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tvorba pracovních míst v USA propadá, nezaměstnanost ale také

Tvorba pracovních míst v USA propadá, nezaměstnanost ale také

10.01.2014 14:54, aktualizováno: 10.1. 15:32
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Nových pracovních míst americká ekonomika v prosinci vytvořila pouze 74 tisíc. To je dramatický propad z 241 tisíc v listopadu (revidováno vzhůru) a také výrazně nižší hodnota oproti konsensu na úrovni 200 tisíc. Vzhledem k tomu, že během týdne chodily pozitivní indikace a reálná očekávání byla zřejmě výš, je výsledek ještě větším zklamáním.

V prosinci klesla zaměstnanost ve stavebnictví o 16 tisíc, k čemuž přispělo chladné počasí. V rámci celkového výsledku však nešlo o zásadní faktor. Zaměstnanost se snižovala také v oboru informací a ve vládním sektoru. Značně oslabila tvorba míst ve službách pro firmy, ve školství a zdravotnictví se zastavila. Zvýšení tvorby míst oproti listopadu hlásí těžba, finanční sektor a obchod a doprava.

Zatímco na výplatních páskách firem přibývalo lidí výrazně pomaleji, průzkum mezi domácnostmi ukazuje na značný pokles míry nezaměstnanosti. V prosinci se snížila už na 6,7 procenta z 7,0 procenta za listopad. Čekala se stagnace. Detaily za tímto dobrým číslem jsou však horší. Nezaměstnaných sice hodně ubylo, ale z velké většiny mířili mimo pracovní sílu. Nárůst zaměstnanosti byl i podle průzkumu mezi domácnostmi malý. Míra participace spadla na 62,8 procenta, což znamená, že na trhu práce je stále menší podíl populace. 

práce
 
Průměrný pracovní týden se v prosinci mírně zkrátil, průměrná mzda nepatrně stoupla. Meziroční růst mezd dosáhl 1,8 procenta, což je za loňský rok nejpomalejší tempo. Reálně jsou mzdy o 1,1 procenta výš. Celkový objem mezd ve srovnání s listopadem klesl.

Zpráva z trhu práce tak přináší sice i příznivé informace, ale ty negativní jednoznačně převažují. Nová čísla vyvolávají pochybnosti, jestli ústup Fedu z QE bude takový, jak je plánováno, tedy ukončení programu během letoška. Propad nezaměstnanosti v posledních měsících až nadosah 6,5procentního cíle Fedu přitom není určující při pohledu na detaily. Na druhou stranu, centrální bankéři asi nebudou politiku měnit podle jednoho měsíce, zvláště pokud by ty další ukázaly, že šlo o jednorázový výkyv.

Jedním z faktorů, který mohl ovlivnit prosincová čísla, je pravidelná revize sezónních faktorů. Vzhledem k velkým skokům v časových řadách nelze vyloučit ani další jednorázové faktory. Spekulovat se dá například o výraznějším vlivu počasí nejen na stavebnictví, ale také na další sektory. Zřejmě díky tomu sázky na přerušení „taperu“ tolik nerostou a pohyb na finančních trzích nakonec není tak prudký. Po prvotním šoku dochází ke korekci. Dolar přesto zůstává slabší vůči jenu i euru a americké výnosy jsou níž zhruba o 6 bodů. 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva
13:05Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, vzrostla na deset procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Carnival Corp (08/22 Q3)
  Cineworld Group PLC (Bef-mkt)
  3:30Čína - PMI v průmyslu
  9:00CZ - HDP, q/q
  11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
  14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
  15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university