Aktualizováno Nových pracovních míst americká ekonomika v prosinci vytvořila pouze 74 tisíc. To je dramatický propad z 241 tisíc v listopadu (revidováno vzhůru) a také výrazně nižší hodnota oproti konsensu na úrovni 200 tisíc. Vzhledem k tomu, že během týdne chodily pozitivní indikace a reálná očekávání byla zřejmě výš, je výsledek ještě větším zklamáním.
V prosinci klesla zaměstnanost ve stavebnictví o 16 tisíc, k čemuž přispělo chladné počasí. V rámci celkového výsledku však nešlo o zásadní faktor. Zaměstnanost se snižovala také v oboru informací a ve vládním sektoru. Značně oslabila tvorba míst ve službách pro firmy, ve školství a zdravotnictví se zastavila. Zvýšení tvorby míst oproti listopadu hlásí těžba, finanční sektor a obchod a doprava.
Zatímco na výplatních páskách firem přibývalo lidí výrazně pomaleji, průzkum mezi domácnostmi ukazuje na značný pokles míry nezaměstnanosti. V prosinci se snížila už na 6,7 procenta z 7,0 procenta za listopad. Čekala se stagnace. Detaily za tímto dobrým číslem jsou však horší. Nezaměstnaných sice hodně ubylo, ale z velké většiny mířili mimo pracovní sílu. Nárůst zaměstnanosti byl i podle průzkumu mezi domácnostmi malý. Míra participace spadla na 62,8 procenta, což znamená, že na trhu práce je stále menší podíl populace.

Průměrný pracovní týden se v prosinci mírně zkrátil, průměrná mzda nepatrně stoupla. Meziroční růst mezd dosáhl 1,8 procenta, což je za loňský rok nejpomalejší tempo. Reálně jsou mzdy o 1,1 procenta výš. Celkový objem mezd ve srovnání s listopadem klesl.
Zpráva z trhu práce tak přináší sice i příznivé informace, ale ty negativní jednoznačně převažují. Nová čísla vyvolávají pochybnosti, jestli ústup Fedu z QE bude takový, jak je plánováno, tedy ukončení programu během letoška. Propad nezaměstnanosti v posledních měsících až nadosah 6,5procentního cíle Fedu přitom není určující při pohledu na detaily. Na druhou stranu, centrální bankéři asi nebudou politiku měnit podle jednoho měsíce, zvláště pokud by ty další ukázaly, že šlo o jednorázový výkyv.
Jedním z faktorů, který mohl ovlivnit prosincová čísla, je pravidelná revize sezónních faktorů. Vzhledem k velkým skokům v časových řadách nelze vyloučit ani další jednorázové faktory. Spekulovat se dá například o výraznějším vlivu počasí nejen na stavebnictví, ale také na další sektory. Zřejmě díky tomu sázky na přerušení „taperu“ tolik nerostou a pohyb na finančních trzích nakonec není tak prudký. Po prvotním šoku dochází ke korekci. Dolar přesto zůstává slabší vůči jenu i euru a americké výnosy jsou níž zhruba o 6 bodů.