Ukrajinská centrální banka opustila řízený kurz měny a nahradila jej kurzem plovoucím. Ve finanční televizi CNBC to dnes řekl zástupce banky Serhij Kruhlyk. Kurz hřivny se dnes propadl na nové minimum 10,60 hřivny za dolar a od počátku roku kvůli politické krizi a rostoucímu riziku ukrajinského státního bankrotu ztrácí už zhruba 20 procent.

"Dohodli jsme se na politice flexibilního směnného kurzu," řekl Kruhlyk, který v bance řídí oddělení mezinárodních vztahů. "Přešli jsme od fixního, takzvaně řízeného kurzu, k flexibilnímu," dodal. Guvernér centrální banky Stepan Kubiv poté agentuře Reuters sdělil, že jeho instituce v příštích dnech žádné intervence na podporu kurzu měny neplánuje.
Ukrajinská centrální banka dosud udržovala řízený kurz v určitém denním rozpětí, ten ale musela podporovat nákladnými intervencemi. Politická krize, která o víkendu vyvrcholila svržením prezidenta Viktora Janukovyče, zvýšila tlak na kurz hřivny. Země trpí nedostatkem deviz a hrozí jí platební neschopnost.
Mezi Kyjevem, Evropskou unií a USA se nyní jedná o finanční pomoci zemi. Guvernér Kubiv dnes řekl, že Kyjev chce, aby program pomoci připravil Mezinárodní měnový fond.
"Je to záměrný krok centrální banky k posílení měny. Devalvace je nevyhnutelná," řekl agentuře Reuters analytik Neil Shearing ze společnosti Capital Economics. "Kurz by se mohl chaoticky propadnout na 14-15 (hřiven za dolar) a následovat by mohla klasická krize na rozvíjejících se trzích," dodal.
Americká investiční banka odhaduje, že devizové rezervy Ukrajiny klesly na 12 až 14 miliard dolarů. Na konci ledna měla centrální banka v rezervách 17,8 miliardy USD, což bylo nejméně od roku 2006.
Rezervy ukrajinské centrální banky se podle nového guvernéra Stepana Kubiva pohybují nyní kolem 15 miliard USD (299 miliard Kč), na konci ledna činily 17,8 miliardy USD. Vklady u bank v období od 18. do 20. února, kdy násilí v zemi dosáhlo vrcholu, podle Kubiva klesly o sedm procent, tedy 30 miliard hřiven (65,3 miliardy Kč).
Podle analytiků centrální banka zvažuje, že poskytne půjčky pěti největším bankám v zemi. Důvodem je právě obava, že bankám hrozí tzv. run, tedy situace, kdy střadatelé začnou ve stejnou dobu hromadně vybírat své vklady u banky. Bance tak hrozí, že se ocitne bez peněz a zkrachuje.
Výkonný ředitel Spiro Sovereing Strategy Nicholas Spiro CNBC řekl, že Ukrajina je nyní na pokraji finančního kolapsu. Země čelí krizi, která se podobá krizi na rozvíjejících se trzích v 90. letech minulého století.
"Dokonce ani kontrola kapitálu nepomohla podpořit hřivnu. Jak deficit běžného účtu, tak deficit rozpočtu se pohybují kolem osmi procent HDP (hrubého domácí produktu), výběr daní se zhroutil a je zde útok na bankovní sektor, který trpí nedostatkem hotovosti, protože se vybírají vklady kvůli očekávání prudké devalvace měny. Jsme svědky finančního zhroucení," prohlásil Spiro. "Kyjev je nyní vydán na milost svým západním spojencům. Je to závod s časem: přijde první splátka západní pomoci natolik rychle, aby odvrátila kompletní kolaps měny a bankovního sektoru?"
Obavy z prudkého vybírání vkladů přiměly na počátku tohoto týdne i některé instituce působící na Ukrajině uzavřít své pobočky a zavést limit pro výběr hotovosti. Některá tato omezení sice již byla tento týden zrušena, banky však zůstávají nadále obezřetné.
Italská banka Unicredit zavřela dočasně osm poboček a další pobočky omezily otevírací dobu. Zavedla také limit pro výběr hotovosti na 1500 hřiven (3300 Kč) denně pro své zákazníky a 500 denně pro zákazníky jiných bank. Limit sice v pondělí zrušila, jedna pobočka však stále zůstává zavřená.
Největší ruská banka Sberbank přestala na Ukrajině poskytovat úvěry a obnovit poskytování úvěrů chce podle svého prohlášení až ve chvíli, kdy se finanční situace zlepší. Zatím však neomezila limit výběru hotovosti z bankomatů.
Druhá největší ruská banka VTB na dotaz CNBC uvedla, že na Ukrajině nadále běžně funguje. Neupřesnila však, zda již zrušila zavedené limity na výběr hotovosti.
Kyjev nedávno odhadl své potřeby zahraniční pomoci v letošním a příštím roce na 35 miliard dolarů, tedy bezmála 700 miliard korun. Současně navrhl uspořádat mezinárodní dárcovskou konferenci.
Moskva v prosinci slíbila Kyjevu formou nákupu ukrajinských dluhopisů půjčku 15 miliard dolarů, ale poskytla jen první třímiliardovou splátku. Původně avizovaný další nákup dluhopisů za dvě miliardy dolarů po svržení Janukovyče nenásledoval.
(Zdroj: CNBC, čtk, Reuters)