Aktualizováno Kanadská centrální banka dnes na svém zasedání rozhodla o zachování dosavadní kurzu své měnové politiky. Ponechala tak klíčovou úrokovou sazbu na 1 % v souladu s předchozím obdobím i očekáváním analytiků.
Za rozhodnutím Bank of Canada stála uspokojivá lednová data. Nižší sazba v minulých měsících pozitivně zapůsobila na investice a spotřebu a následně tak i na ceny. Index nákupních manažerů v únoru rostl na 52,9 b. z devítiměsíčního minima předchozího měsíce na 51,7 b. a reflektoval tak vyšší objem produkce. Optimismus podpořila také data z kanadského trhu práce. Nezaměstnanost oproti očekávání klesla na 7,0 % díky přírůstku 29,4 tis. nových pracovních míst.
Především však v lednu potěšil klíčový ukazatel měnové politiky – inflace – a to meziročním růstem 1,5 % oproti 1,2 % v prosinci. Inflace se tak dostala na svou nejvyšší úroveň za poslední dva roky a částečně tak rozptýlila obavy z možné deflace. Ta je pro kanadskou ekonomiku dlouhodobou hrozbou, i proto v říjnu minulého roku centrální banka ustoupila od varování, že existuje možnost zvýšení úrokových sazeb.

Ekonom Nouriel Roubini přesto považuje současnou měnovou expanzi Bank of Canada za nedostatečnou. Důvodem je příliš vysoká hodnota kanadského dolaru. Ten je dle Roubiniho i přes výrazné oslabení v minulém roce stále příliš „silný“. Vyšší hodnota může ohrozit příjmy z exportu komodit a způsobit tak ekonomice masivní šok. Právě to je důvodem proč by Roubini doporučil zintenzivnění měnového stimulu. „Použil bych mnohem agresivnější monetární politiku s cílem oslabit měnu. Kdyby byl kanadský dolar níže, pomohlo by to výrobě. Pro inflaci by navíc takový krok nebyl problémem, neboť se dlouhodobě pohybuje pod cílem centrální banky," prohlásil.
Způsob jak měnu srazit dolů vidí především v rétorice samotné centrální banky. Dle jeho slov by měla jasně deklarovat, že v oslabení měny nevidí problém. Snižování úrokových sazeb pak může být součástí tohoto signálu. V případě, že by poté své předsevzetí dodržela, zvýšení úrokových sazeb amerického Fedu (jako součást omezení měnového stimulu) by zajistilo odtok kapitálu do USA a oslabilo kanadský dolar.
(Zdroje: Financial Post, Reuters, FXstreet, Theglobeandmail)