Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na okraji nám nebude špatně…

Na okraji nám nebude špatně…

22.05.2014 18:19
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Můj kolega David Marek na tomto místě včera rozpracoval úvahu, zda Česká republika místo do skupiny vyspělých trhů nezamíří v budoucnu směrem právě opačným – mezi trhy tzv. „okrajové“.

Pojďme u tohoto tématu ještě na chvíli vydržet a podívejme se, o jaké země se jedná, jak se jim letos daří a jaké změny se ve složení relevantních indexů chystají v řádu několika málo dní. Nakonec totiž možná zjistíte, že investice do „periferie“ může být ve střednědobém horizontu vcelku zajímavá.

Termín „okrajové trhy“ byl poprvé použitý zástupcem International Finance Corporation Faridem Khambatou v roce 1992 a označuje podmnožinu rozvíjejících se trhů. Tyto trhy jsou sice z pohledu portfolio manažerů stále ještě tzv. investovatelné, ale likvidita a hloubka trhu jsou o poznání horší, než v případě klasických „emerging markets“. Jaké státy jsou součástí této skupiny? Klasifikace a šíře záběru se u různých investičních společností liší, ale téměř všechny se shodnou na následujícím výběru: Argentina, Bahrajn, Bangladéš, Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Jordánsko, Kazachstán, Keňa, Kuvajt, Libanon, Litva, Mauricius, Maroko, Nigérie, Omán, Pákistán, Rumunsko, Srbsko, Slovinsko, Srí Lanka, Tunisko, Ukrajina a Vietnam (dle MSCI Barra). 

Ptáte se, jak si „frontier markets“ stojí výkonnostně? Po velmi dobrém roce 2013 se jim slušně daří i letos. Index MSCI Frontier je +16% a výrazně tak převyšuje výnosy indexu MSCI Emerging Markets Index (+4%) či S&P 500 (+2%). A investoři si toho nezapomněli všimnout – indexová akcie iShares MSCI Frontier 100 (ticker FM) za letošní rok získala 320 milionů dolarů v nových investicích a svým vlastníkům tyto prostředky zhodnotila o 17%. Na konci letošního května navíc dojde k realizaci kroku, která byl oznámen již před rokem – společnost MSCI převede Spojené arabské emiráty a Katar z MSCI Frontier Index do MSCI Emerging Markets Index. A tento krok povede k několika dalším změnám, které nepochybně stojí za pozornost. 

Tou první je širší geografická diverzifikace. V tomto okamžiku země Gulf Cooperation Council (GCC) zahrnují přibližně 60% indexu MSCI Frontier, po vyřazení Spojených arabských emirátů a Kataru dojde k poklesu jejich váhy na 35%. Země GCC patří mezi největší světové exportéry ropy a zemního plynu, mají vysoké HDP per capita, ale jejich kapitálové trhy jsou stále relativně málo rozvinuté a zahraniční investory často svazují mnoha omezeními. Jejich nespornou výhodou je relativně vysoká míra ekonomické a politické stability, nemluvě o jejich těsné vazbě na americký dolar – ta pomáhá stabilizovat případnou kolísavost jejich výkonnosti. S jejich odchodem z indexu (resp. s poklesem jejich váhy) se proto můžeme dočkat vyšší volatility MSCI Frontier Index. Kromě jiného i pro to, že vzrostou váhy Argentiny a Kazachstánu, které se v poslední době s rostoucí kolísavostí svých trhů již potýkají. 

Největší váhu z pohledu jednotlivých zemí si i nadále uchová Kuvajt, jeho váha v rámci indexu však ještě vzroste. Stejně jako v případě Spojených arabských emirátů či Kataru, i burza v Kuvajtu je dominantně obsazena zástupci finančního sektoru. Oproti těmto dvěma zemím však Kuvajt v posledních letech získal mnohem menší objem infrastrukturních investic a dá se tak očekávat, že tento handicap bude země v dalších letech dohánět. To by se mělo pozitivně projevit jak na růstu stavební výroby, tak na posilujícím HDP

Druhá největší teritoriální alokace (13%) připadne Nigérii. V letošním roce se Nigérie stala největší africkou ekonomikou poté, co změnila metodiku výpočtu svého HDP a začala započítávat rychle rostoucí (a přesto do té doby málo zastoupené) sektory telekomunikací, bankovnictví či zábavy a volného času. Vzhledem k tomu, že v posledních pěti letech navíc v nigerijském finančním a bankovním sektoru proběhla poměrně hluboká konsolidace, jeho středně- až dlouhodobé vyhlídky jsou relativně příznivé a měly by pomoci k vyššímu růstu tamní ekonomiky.

Jak budou vypadat nové váhy jednotlivých „okrajových zemí“ po rebalanci indexu MSCI Frontier?

Země

Stávající váha

Nová váha (po 30.5.2014)

Kuvajt

20%

27%

Spojené arabské emiráty

19%

0%

Katar

19%

0%

Nigérie

11%

13%

Argentina

5%

9%

Pakistán

4%

9%

Keňa

4%

7%

Maroko

3%

7%

Omán

3%

7%

Kazachstán

3%

5%

Vietnam

2%

4%

Ostatní

7%

13%

Zdroj: MSCI

Již zmíněná indexová akcie iShares MSCI Frontier 100 je sice relativně mladá – vznikla před 18 měsíci – ale její výkonnost je působivá. Jak již bylo zmíněno výše, od počátku letošního roku dokázala nalákat nové finanční prostředky v objemu 320 milionů dolarů a celková velikost fondu je více jak 800 milionů dolarů. V rámci konkurence se navíc jedná o třetí největší fond, zaměřený na „okrajové trhy“.

Pokud tedy hledáte zajímavé alternativy ke „klasickým“ investičním tématům, možná byste o tomto instrumentu měli popřemýšlet.


Čtěte více:

D. Marek: Česká republika - Rozvíjející se trh nebo vyspělá země? Brzo jen okrajový trh
21.05.2014 15:37
Je to již několik let, co Mezinárodní měnový fond přeřadil Českou rep...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.12.2022
14:28Bloomberg: Cenový strop na ruskou ropu nebude mít na rozpočet země velký dopad
14:02Drobní investoři se domnívají, že akcie v roce 2023 dosáhnou dna. Plánují nabrat Big Tech, uvádí průzkum
13:58Cenový strop na ruskou ropu, který dohodla G7, příjmy Kremlu příští rok výrazně nesníží
12:31ASML a technologická smyčka kolem Číny  
12:12Banky mají rekordní ziskovost, ale to se může rychle změnit, varuje expert z McKinsey
11:48Evropští investoři vyčkávají, nejaktivnějšími tituly jsou telefonní operátoři  
11:27Investorům se nechce do akce, hlavní trhy většinou jen přešlapují  
11:26Allwyn International a.s. (dříve SAZKA Group a.s.): Zveřejnění regulatorní informace společnosti
11:25Dva roky po největším německém burzovním krachu začíná soud s šéfem Wirecardu
10:45BNP Paribas zkoumala tržní propady za 100 let. Toto se prý stane nyní
10:09Pilulka začala nově působit v Rakousku a pokračuje tak v expanzi do Evropy
9:19Nezaměstnanost v listopadu stagnovala na 3,5 procentech. Počet nabízených míst mírně klesl
9:08Rozbřesk: Inverze americké výnosové křivky se prohlubuje. Je recese nevyhnutelná?
8:54Futures ukazují na nevýrazný úvod obchodování v Evropě. Čínu znervózňují dluhopisy?  
8:50Cenové stropy na energie pro velké firmy by mohly být ještě letos, uvedl premiér Petr Fiala
6:06Podílové a hedgeové fondy sází na měkké přistání Fedu. Rizika jsou ale vysoká
07.12.2022
17:46Trhy proti Fedu?
17:05Odpoledne přeje dluhopisům či euru, akcie se snaží zvednout hlavu  
16:26Země EU jednají o stropu cen plynu ve výši 220 eur. Skupina států v čele s Německem varuje před ohrožením dodávek
16:06Volkswagen investuje do kmenové továrny ve Wolfsburgu 460 milionů eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (10/22 Q4, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Chewy Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15Costco Wholesale Corp (11/22 Q1)