Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč maďarská nezaměstnanost klesá tak rapidním tempem? Efektivní plán nebo jen hra s čísly?

Proč maďarská nezaměstnanost klesá tak rapidním tempem? Efektivní plán nebo jen hra s čísly?

27.06.2014 10:33
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Maďarská nezaměstnanost klesla v květnu na úroveň 8 % z předcházejících 8,1 %. Maďarská ekonomika roste solidním tempem, proto je nasnadě jak moc je růst tažen tímto výkonem a nakolik je to výsledkem vládního programu zaměstnanosti.

Nezaměstnanost Maďarsko

nezam 

Nezaměstnanost v ostatních středoevropských a východoevropských ekonomikách prodělala obvyklý scénář kvůli sezonním vlivům hlavně tedy počasí. V Maďarsku nezaměstnanost od druhého kvartálu 2013 poměrně významně klesá. Důvodem je prudký růst ekonomiky nebo vládní program na podporu zaměstnanosti, který vláda spustila již rok a půl před tímto nastoupeným trendem.

Tento plán se oficiálně jmenuje "Magyar Munka Terv (Hungarian Work Plan)“ z roku 2011. Ten si klade za cíl přinést až milion pracovních míst do deseti let, snížit míru byrokracie a daňovou zátěž pro zaměstnavatele a přinést také pracovní místa v komerční sféře díky rychlejšímu ekonomickému růstu. Zatím se ovšem zdá, že je to jen hraní si s čísly a statistikami. Většina vytvořených vládních pozic (až 80%) je typu „part-time“ apod. Pracující dostávají více peněz, než kdyby pouze pobírali dávky v nezaměstnanosti, ale méně než je minimální mzda pro standardní úvazek v komerční sféře. Tím chtějí ušetřit ročně na 67 mld. HUF.

Plán si dává také za cíl zlomit začarovaný kruh nezaměstnanosti v některých komunitách, kde pouze 25 % jejich členů má jakýkoliv pracovní úvazek. To vytváří již po generace obrázek, kde rodiče nepracují a v těchto podmínkách vyrůstají další generace. Kritici programu zmiňují nepříjemnou volbu mezi nezaměstnaností bez jakékoliv podpory ze strany státu nebo nedostatečně placené a krátké pracovní příležitosti vytvořené státem. Paradoxně se tak více lidí může ocitnout v ještě větších existenčních problémech, než doposud jsou. Druhým argumentem proti programu je jeho snadná zneužitelnost a prostor pro korupci, protože pokud jste jednou vyloučeni z programu práce, nemáte již nárok na dávky v nezaměstnanosti.

Pro některé, kteří práci ztratili, ale chtějí pracovat, to může být příležitost jak si po letech znovu získat pracovní návyk a zlepšit tak svou pozici na pracovním trhu. To je zejména zajímavé pro lidi s nižším nebo žádným vzděláním. Na druhou stranu pokud zahraniční firma plánující stavbu nové výrobní továrny hledá IT specialisty a inženýry, tak tyto programy jsou víceméně bezzubé ve smyslu přípravy účastníků a zvyšování jejich kvalifikace.

Dalším argument přidala opozice s vysvětlením, že program je založený na strachu tak jako v dobách teroru. Slovensko již v minulosti podobný plán vyzkoušelo, ale po několika letech ho ukončilo a označilo ho jako neúspěch. Maďarsko si tak pravděpodobně potřebuje nabít nos svým vlastním způsobem.

Relativní změna maďarské nezaměstnanosti

nezam_zmena

Data, grafy: Reuters

Text: autor


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu