Ceny ropy v minulém týdnu pokračovaly v poklesu. Brent se dnes obchoduje na 104,15 a WTI na 107,50 dolaru za barel. Hlavním faktorem tlačícím ceny dolů je snižování bezpečnostních rizik v Iráku, na Ukrajině i v Libyi. Na tato témata je citlivější Brent, zatímco WTI naopak podpořila zpráva o zásobách.

V Iráku sice není klid, ale pro cenu ropy je podstatné, že to nevypadá na nějaké ohrožení dodávek. Export zatím žádné podstatné omezení nezaznamenal a vývoj situace nenaznačuje, že by se tak mělo v dohledné době stát. Na Ukrajině sice skončilo příměří, ale vládní síly úspěšně postupují proti separatistům, zatímco Rusko ubralo na výhrůžkách a došlo i k formálnímu odejmutí možnosti vojensky zasáhnout pouze na rozkaz prezidenta. K pokroku došlo v Libyi, kde povstalci souhlasili s ukončením blokády zbývajících dvou vývozních terminálů. Exportní kapacita by tak měla narůst asi o 500 tisíc barelů denně.
Zpráva o amerických zásobách byla tentokrát pro ropu podpůrná. Zásob ropy ubylo výrazněji oproti předpokladům a zásoby benzínu propadly navzdory očekávanému růstu. Vývoj zásob ropných destilátů byl zhruba podle očekávání. Výsledkem byl pomalejší pokles ceny WTI oproti Brentu, výraznější podporu však data neposkytla. To platí také o velmi dobrých makrodatech ze zámoří. Společně s nimi totiž začal posilovat dolar, což je pro ropu negativní faktor.
Ceny u českých čerpacích stanic se měnily pouze nevýrazně. Benzín Natural 95 se podle údajů CCS prodává v průměru za 36,95 korun a motorová nafta za 36,45 korun za litr. Ačkoli u benzínu na ARA ještě docházelo k růstu, české maloobchodní ceny zůstaly s minimální změnou a pravděpodobně tak došlo k lehkému poklesu marží. Od druhé poloviny června ropa strmě padá a smazala už nárůst způsobený především Irákem. Tento vývoj se už podepsal i na burzovně obchodovaném benzínu, který za poslední týden zlevnil. Maloobchodní ceny tak před sebou mají pokles, který ale zpočátku předpokládáme relativně pomalý - v příštích dnech by se měly ceny snížit zhruba o desetník na litr.