Ceny ropy za poslední týden klesly. Americká WTI zlevnila na 106,40 dolaru a Brent na 112,02 dolaru za barel. Právě v případě severomořského typu ropy je pokles ceny rychlejší a tím je i výraznější korekce nárůstu, který jsme viděli v první polovině měsíce hlavně v důsledku irácké krize.
Právě zprávy z Iráku nyní umožňují ropě klesat. Moc sunnitských islamistů se nešíří dál do oblastí těžby a červnová data ukázala, že vývoz z Iráku zůstal blízko rekordních hodnot. Obavy z ohrožení dodávek díky tomu klesají a spolu s nimi cena.

Americkou ropu mírně podpořila zpráva, že USA trochu změkčí svůj zákaz vývozu ropy. Ministerstvo obchodu oznámilo, že ropné společnosti mohou vyvážet produkty, které prošly minimální rafinací. Na zákazu vývozu ropy se formálně nic nemění, ale fakticky se možnosti vývozu produkce trochu zlepšují. Zrušení zákazu prosazují producenti, poté co se rozjela těžba z nových ložisek, americký trh je více než dostatečně zásobován a zásoby zůstávají zvýšené.
Na druhou stranu týdenní zpráva o zásobách v zámoří vyzněla pro ropu negativně. Celkové zásoby ropy stouply namísto očekávaného poklesu, zvýraznil se přírůstek zásob v Cushingu a rychleji rostl objem zásob ropných destilátů. Celkově nepříznivá byla také nová makroekonomická data. Horší zprávy chodily z USA a eurozóny a převážily nad rostoucí aktivitou čínského průmyslu, naznačovanou indexem PMI.
Změna směru ropy se zatím ještě neprojeví na pohonných hmotách v ČR. Ty znovu zdražily, když se Natural 95 podle aktuálních dat CCS prodává v průměru za 36,92 a motorová nafta za 36,45 korun za litr. Benzín obchodovaný v Rotterdamu se dál posunuje vzhůru, i když už pouze pomalu. Výsledkem by mělo být další zdražení benzínu, který se tak podle nás přehoupne mírně přes 37 korun a nafta přes 36,50. Mohl by to však být už vrchol aktuálního pohybu vzhůru.