Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - ECB by měla oslabit euro říká šéf Airbusu; čekáme na údaj o české nezaměstnanosti

Rozbřesk - ECB by měla oslabit euro říká šéf Airbusu; čekáme na údaj o české nezaměstnanosti

8.7.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Šéf Airbusu Fabrice Bregiere chce po Evropské centrální bance (ECB) slabší euro. Ta je prý ve světovém souboji o nejslabší měnu příliš pasivní. Podle Bregiera by si Evropa měla vzít příklad z Japonců, kterým se podařilo v posledních dvou letech oslabit yen zhruba o dvacet procent.

ECB na červnovém zasedání přijala balík opatření, který má za cíl uvolnit měnové kohouty a nepřímo také podkopat sílu eura. Je ale pravda, že od zasedání euro mnoho šrámů neutržilo a pohybuje se na úrovních blízkých těm z počátku června. Říkat ale, že ECB nakonec neměla na euro žádný vliv, by vůči bankéřům ve Frankfurtu nebylo fér. Část oslabení proběhla již před zasedáním centrální banky, když trhy začaly postupně sázet na uvolněnější politiku ECB.

Současně je třeba si uvědomit, že od ECB nelze čekat zázraky. Ve chvíli, kdy všechny hlavní centrální banky srazily cenu peněz k nule a liší se pouze tempem jejich tištění, jsou schopnosti ovlivňovat trhy a ekonomiku nižší a na devizovém trhu mohou hrát významnější roli jiné faktory než úrokové rozpětí. Eurozónu dostala kombinace rozpočtové diety a výrazných úspor domácností v posledních letech do pozice čistého vývozce číslo jedna. Přebytky běžného účtu platební bilance se v tomto roce mohou vyšplhat skoro ke 4 % HDP. To je znatelně více než v Číně nebo v Japonsku, nemluvě os Spojených státech, které jsou vůči zbytku světa v deficitech okolo 2 % HDP. Pokud se tedy nic zásadnějšího neděje na úrokovém rozpětí mezi eurem a dolarem, má euro zkrátka samovolnou tendenci posilovat. Situace se ale může změnit ve chvíli, kdy americký Fed zahlásí první růst úrokových sazeb a pohyby na úrokových rozpětích budou zase o něco divočejší. Do té doby může euro výrazněji oslabit pouze přímá intervence proti měně, tak jak ji provedla například ČNB. To je ale výsada malých centrálních bank jako té české, švýcarské nebo izraelské. Mezi velkými platí nepsané pravidlo, že přímé oslabování kurzu je už měnovou válkou, i kdyby byla třeba oblečena do pěkných šatů inflačního cílení.

Region
Středoevropské měny včera zažily relativně klidnou seanci, ačkoliv se odehrávaly zajímavé události. Kromě dopadů nového maďarského zákona, který umožní klientům bank požadovat kompenzaci za v minulosti nespravedlivě připsané poplatky (jehož schválení však bylo očekáváno) se rozpovídali i centrální bankéři v Polsku. Jedna z hlavních holubic ve vedení NBP, Chojna-Duch, přitom uvedla, že prognóza podporuje pokles sazeb. Nicméně jejím slovům kontroval guvernér NBP Belka, který zdůraznil, že pokles sazeb připadá v úvahu pouze při razantním zpomalení ekonomického růstu či při výrazném posílení zlotého. Ještě radikálnější byl tradiční jestřáb z NBP Glapinski, který řekl, že pokles sazeb letos nepřipadá v úvahu.

Dnešek je z hlediska regionálních dat není příliš zajímavý. Jedinou výjimkou je zveřejnění míry nezaměstnanosti v ČR. Pro trhy pak bude pravděpodobně atraktivnější zveřejnění červnové inflace, které přijde na řadu až zítra.

Eurodolar
Americký dolar se včera zastavil ve svém útoku na euro, a to nehledě na slabší evropský průmysl (Německo, Španělsko). Měnový pár tak v tuto chvíli osciluje v okolí 1,360 EUR/USD. V nadcházejících dnech bude obchodování klidnější. Pokud uvidíme slabší průmysl i z Itálie a za celou eurozónu, mělo by se euro držet v defenzivě. Zvlášť pokud v zítra odtajněném záznamu z posledního zasedání Fedu uvidíme sílící jestřábí hlasy.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.


Váš názor
  • Firmy určují pravidla
    8.7.2014 9:30

    Jde jen o ukázku toho, jak funguje moderní ekonomický systém. Velké nadnárodní společnosti chtějí mít větší a větší zisk a proto rozhodují nejen o tom co mají dělat vlády jednotlivých zemí, ale i co mají dělat nadnárodní finanční instituce. Bez ohledu na to, jaký dopad to má na obyvatele. Bohužel...
    pmx
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC