Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - ČNB udrží korunu na 27 Kč za EUR do roku 2016;

Rozbřesk - ČNB udrží korunu na 27 Kč za EUR do roku 2016;

01.08.2014 9:30
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Bankovní rada ČNB sice včera na svém zasedání nenašla odvahu vyslyšet spekulace a neoslabila cílenou úroveň koruny (ta tedy stále činí pro EUR/CZK 27,0), avšak učinila něco jiného - taky pozoruhodného. ČNB se totiž skrze prohlášení rozhodnutí bankovní rady zavázala, že neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než v roce 2016. Jinak řečeno to v praxi bude znamenat, že koruna až do konce roku 2015 nemá šanci výrazněji posílit, neboť jak víme, palebná síla ČNB proti zpevňující koruně (tisk korun nových) je neomezená.

Dodejme, že bankovní rada se také jednomyslně shodla na ponechání její hlavní úrokové sazby na technické nule (0,05 %). Nová prognóza předpovídá, že na této úrovni zůstane repo sazba až do třetího čtvrtletí příštího roku. Poté by tržní sazby měly poměrně rychle růst zhruba o půl procenta. My na rozdíl od prognózy ČNB však nadále předpokládáme stabilitu hlavní úrokové sazby ČNB po celý příští rok na současné úrovni. Nepovažujeme totiž za pravděpodobné, že by ČNB začala utahovat měnovou politiku ještě v době, kdy bude chtít držet korunu na slabé úrovni v rámci stávajícího intervenčního režimu (2015).

Vezmeme-li to tedy kolem a kolem, tak ČNB včera definitivně odhodila masku a v plné míře přijala za svou politiku ECB. Nejde přitom jen o to, že ČNB více méně kopíruje závazek ECB neměnit nastavení měnové politiky do roku 2016, ale zavedení quasi-fixního (silně řízeného) kurzu v malé otevřené ekonomice s liberalizovanými kapitálovými toky implikuje, že daná ekonomika plně akceptuje měnovou politiku měnové zóny, na níž svůj kurz zavěsila. V tomto bodě se současná makroekonomická teorie poměrně vzácně shoduje s praxí.

Region
Hlavní událostí včerejška, kvůli které koruna oslabila až na sedm a půl měsíční minima vůči euru, bylo zasedání ČNB. Za oslabením stála nová prognóza banky, jejíž rizika navíc bankovní rada vnímá jako mírně protiinflační. Celkově ČNB uvedla, že režim intervencí proti koruně neukončí dříve, než v roce 2016. Koruna tak po delší době včera obstojně držela krok se zlotým a s forintem, neboť oslabila asi o 0,4 %. Forint byl pod výraznějším tlakem, neboť se na něm projevovaly zprávy o selektivním bankrotu Argentiny a roli sehrály i dozvuky jednání FOMC.

Dnešní den sice nebude tolik zajímavý, jako včerejšek, nicméně hned po ránu budou zveřejněny regionální PMI ze zpracovatelského průmyslu. Hlavní díl pozornosti přitáhne asi nálada v Polsku, která se od zbytku regionu v posledních měsících viditelně oddělila a vyvíjela se méně příznivě, a to hlavně v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Připomeňme, že případné horší číslo může mít dopad na trhy proto, že podle sazeb FRA vnímají pokles oficiálních úroků v tříměsíčním horizontu (na rozdíl od nás) jako pravděpodobný. Co se týče koruny, tak nelze vyloučit testování 71 měsíčních minim na EUR/CZK 27,75, zejména v krátkodobém horizontu.

Eurodolar
Ačkoliv na akciových trzích se včera děly velké věci (Dow Jones přišel o letošní zisky) a z USA přicházely rozporuplné makro zprávy (viz propad chicagského PMI), tak kurz eurodolaru se včera držel v relativně úzkém pásmu pod hranicí 1,34.

Dnes budou samozřejmě hlavním bodem červencové statistiky z amerického trhu práce, byť index podnikatelské nálady ISM může být rovněž důležitým číslem (zejména pokud by např. následoval včerejší propad Chicago PMI). V součtu však očekáváme dobrá americká data, která by měla udržet dolarové býky v sedle.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Váš názor
 •  
  01.08.2014 13:29

  Ja se jenom bojim toho, ze az intervence skonci, tak se nic nestane protoze koruna bude kazdymu u rite a proste budeme vsichni okradeni jeste velmi dlouhou dobu... Ja bych znovu zavedl Bony, za bura jeden...
  Jelec Tloušť
  •  
   01.08.2014 14:19

   Nestane se nic, protože bude tolik vytištěných korun, že už skutečně nebude stát za víc... A navíc tento kurz (nebo horší) bude použit při přechodu na euro (ceny, platy, důchody atd.), který nás stejně nemine. Jen mě těší, že v eurech moje hypotéka činí méně....
   sgt.Mike
  • již brzy
   01.08.2014 13:57

   nás neminou přídělové lístky na potraviny, tak se dočkáš :-))
   Jesse
 • Držte se koruny
  01.08.2014 10:27

  :-DDD Já na ní peču, nejsem zvědav, aby mi pár takýchto "šikulů" devalvoval hodnotu úspor o dalších 10 procent, navíc na konci krize, když po dobu guru chemika Kaldy neudělali "statečně" vůbec nic...
  sgt.Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data