Aktualizováno Tržby amerických maloobchodníků se v červenci nezvýšily, oproti očekávanému 0,2procentnímu růstu pouze stagnovaly. O mnoho lepší to nebylo ani bez slabých prodejů aut. Očištěné tržby rostly pouze o 0,1 procenta, což také znamená horší výsledek ve srovnání s konsensem.
Předběžné údaje o prodejích aut naznačovaly jejich červencový pokles, což dnes potvrzují i vládní údaje. Podle nich klesly o 0,3 procenta. Dalším negativním vlivem byl pokračující pokles prodejů v super- a hypermarketech a to o 0,7 procenta. Mírně se snížily tržby za elektroniku.
Na druhé straně stojí solidní růst tržeb, který zaznamenali prodejci léků a zdravotnického zboží, oblečení, potravin nebo sportovních potřeb. Lehce stouply rovněž tržby za pohonné hmoty a to i přes pokles cen.
Meziročně jsou tržby v maloobchodě o 3,7 procenta výš, což znamená zpomalení z 4,3 procenta v předchozím období. V reálném vyjádření, tedy po očištění o předpokládaný růst cen, se maloobchod v červenci zvedl zhruba o 2 procenta. Stoupající inflace pohled na maloobchodní data celkově zhoršuje.
Druhé čtvrtletí v americké ekonomice znamenalo oživení spotřebitelské poptávky po slabém prvním kvartále. Toto zotavení táhla především poptávka po zboží, zejména dlouhodobé spotřeby. Červencový maloobchod, tedy první data z třetího čtvrtletí, ale naznačují, že spíše než udržení solidní dynamiky je u poptávky po zboží realitou pouze setrvání na vyšší úrovni. Další dva měsíce ještě mohou přinést vylepšení a svou roli sehraje rovněž poptávka po službách, indikace slabého začátku kvartálu je však zklamáním, které se odráží i na finančních trzích.
Kontrast špatných čísel z eurozóny a dobrých ze zámoří, který zde přetrvával, je dneškem narušen, což se stalo impulsem pro korekci na eurodolaru. Ten po několikadenním poklesu stoupá zpět na hladinu 1,3400. Dolar ztrácí rovněž proti jenu. Naše preference americké měny se však zatím nemění.
