Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Nálada v evropském průmyslu na 13měsíčních minimech, čekání na nové sankce EU

Rozbřesk - Nálada v evropském průmyslu na 13měsíčních minimech, čekání na nové sankce EU

02.09.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Nálada v evropském průmyslu spadla na nejslabší úrovně za posledních třináct měsíců. Je to další námět k zamyšlení pro ECB, která tento čtvrtek bude zvažovat, zda znovu neuvolnit měnové kohouty. Slabý výkon eurozóny bude také hlodat v hlavách evropským politikům. Ti se dohodli, že přijmou sankce proti Rusku do konce tohoto týdne.

Přímý efekt sankcí do evropského hospodářství je zatím podle našeho názoru relativně malý. Pro velké evropské země jako Německo není Rusko klíčovou exportní destinací - je v pořadí až na třináctém místě a tvoří zhruba 3 % všech exportů. Výrazný propad vývozů do Ruska od počátku roku tak neudělal v německém zahraničním obchodě výraznou revoluci. Co je ale nebezpečnější, je dopad geopolitického napětí na ochotu německých firem investovat. V druhém kvartále investice německých firem překvapivě rychle propadly. Otázkou je, zda se dá jejich pesimismus jednoduše svést pouze na rusko-ukrajinský konflikt? Část viny jde bezesporu za slabým růstem poptávky v dalších dvou velkých ekonomikách eurozóny - v Itálii a ve Francii.

Především nekončící stagnace francouzské spotřeby je pro řadu německých podniků nepříjemná - Francie je stále pro Německo exportní destinace číslo jedna. Neochota Francouzů utrácet má přitom relativně málo společného s krizí na Ukrajině. Je důsledkem vysoké nezaměstnanosti a výrazného nárůstu zdanění v posledních letech. Druhým problémem mimo ukrajinskou krizi je slabá poptávka z Číny - čínské dovozy přes přijetí stimulačních opatření v posledních měsících stagnují.

Region

Včerejší PMI ve středoevropských ekonomikách potvrdily, že nálada v regionu se zhoršuje. Český PMI se propadl z červencových 56,5 na 54,3 a polský dokonce až na 49,0 - nejnižší hodnotu za posledních 15 měsíců a zůstává tak pod hladinou 50, oddělující expanzi od kontrakce. Ani maďarský index nepřinesl dobré zprávy, když poklesl na 51. Je zřejmé, že v regionu se začíná projevovat nervozita ze sankcí vůči Rusku a současně střední Evropu samozřejmě netěší ani stagnující ekonomiky eurozóny. Nicméně devizový trh na nová data příliš nereagoval.

Za zmínku stojí i vyjádření guvernéra ČNB Singera, který uvedl, že o utahování měnové politiky bude načase začít přemýšlet až v situaci, kdy ceny výrobců porostou o procenta. Připomeňme, že ČNB plánuje ponechat režim intervencí do roku 2016.

Dnešní ekonomický kalendář je v podstatě prázdný. Před středečním zasedáním polské a čtvrtečním zasedání evropské centrální banky, bychom dnes na výraznější pohyby středoevropských měn nesázeli.

Eurodolar

Slabší výsledky indexů podnikatelských nálad za celou eurozónu a ztráty pozic ukrajinské armády na úkor proruských separatistů držely euro včera v defenzivě, byť likvidita byla s ohledem na svátek v USA nižší.

Trh zřejmě zůstane ve vyčkávací pozici před čtvrtečním zasedáním ECB, ještě předtím však bude muset vstřebat dnešní index podnikatelské nálady ISM z amerického průmyslu. Dá se sázet na dobré číslo, které může eurodolar zavést k testu důležité hranice podpory ležící těsně nad úrovní 1,31.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.