Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Banky: Investoři třeste se, Basel III výrazně zdraží obchodování s akciemi

Banky: Investoři třeste se, Basel III výrazně zdraží obchodování s akciemi

02.09.2014 12:20
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Velké bankovní domy bijí na poplach. V lednu přepracovaný zákonný návrh (Net Stable Funding Ratio – NSFR) Basilejského výboru pro bankovní dohled, který má zajistit využití bezpečnějších forem financování, může totiž dle jejich názoru vést k drastickým dopadům na akciové transakce. A to především v oblasti „short-sellingu“.

NSFR má totiž v rámci regulace známé jako Basel III přispět k minimalizaci rizika spojeného s financováním bankovních operací. K tomu má sloužit požadavek na procentuální krytí aktiv za pomoci tzv. stabilních zdrojů financování. Do této skupiny by měly patřit spotřebitelské vklady, vlastní kapitál či formy dlouhodobého financování. Právě udržení jejich objemu na předdefinované úrovni by mělo tvořit páteř celkového financování. Ve výsledku by tak banka nemohla v přílišné míře využívat těch zdrojů (například krátkodobého financování), které nesou vyšší míru rizika.

Podle zástupců bank by však právě tento požadavek mohl až na pětinásobek zdražit zprostředkování short-sellingu pro ty investory, kteří věří v cenový pokles vybrané akcie. A to z důvodu vyšších nákladů spojených s krytím otevřených krátkých pozic. Podle dvou klíčových lobystických skupin Global Financial Markets Association a Institute of International Finance by bankám zároveň měly stoupnout náklady spojené s nákupem akciových indexů a poskytováním swapů.

Ve výsledku by tak výrazně mohly zdražit náklady obchodování pro samotné investory, a to v případě, že by se navrhované pravidlo vztahovalo také na ostatní finanční instituce tzv. šedého bankovnictví. Za takové konstelace (a v případě, že se obavy lobbystů potvrdí) by totiž došlo k plošnému zdražení poplatků souvisejících s akciovými transakcemi. Zástupci bank zároveň v dopise zaslaném Basilejskému výboru upozornili, že pokud se návrh bude týkat pouze bankovního sektoru, povede jeho uzákonění k výraznému nárůstu aktivity v neregulovaných oblastech šedého bankovnictví a zvýší tak systematické riziko.

Předpokládá se, že by NSFR mělo vstoupit v platnost během roku 2018. Doplnit by jej měl také požadavek známý jako ukazatel likvidního krytí (Liquidity Coverage Ratio), který po bankách vyžaduje udržování určitého objemu vysoce likvidních aktiv, u nichž existuje možnost rychlé konverze na hotovost.

Zdroj: FT
Čtěte více:

Tomšík: Tuzemské bankovní domy jsou zdravé, riziko představuje sektor družstevních záložen
25.08.2014 9:57
Případné špatné výsledky evropských bankovních domů v zátěžových teste...
Centrální banky stále více věří renminbi, připojuje se Banque de France i Swiss National Bank
25.08.2014 14:55
Centrální banky postihla renminbi horečka. Jejich zájem o čínskou měnu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data