Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
PMI v eurozóně roste, když německý průmysl příjemně překvapil

PMI v eurozóně roste, když německý průmysl příjemně překvapil

23.10.2014 9:46, aktualizováno: 23.10. 10:50
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Dnes vycházejí předběžné indexy nákupních manažerů v eurozóně. Data byla očekávána s obavami, které se ale naplňují jen částečně - v souvislosti s Francií. Německá čísla dopadla překvapivě dobře a vytáhla celkový průmyslový PMI za eurozónu na 50,7 bodu. To je sice pouze mírné zlepšení z 50,3 v září, ale i to se počítá, když odhady byly nastaveny na pokles mírně pod 50 bodů.

update

Výroba v průmyslu eurozóny se v říjnu zvyšovala tlumeným tempem, nové objednávky klesaly a spolu s nimi také objem rozpracovaných zakázek. Na úrovni celé eurozóny se propouštělo, za čímž stojí sektor služeb, zatímco v průmyslu došlo k mírnému zlepšení.

Průmyslový PMI v Německu za říjen stoupl na 51,8 bodu, poté co se v září zanořil nepatrně pod 50bodovou hranici. Konsensus byl nastaven na 49,5 bodu, tedy další mírný pokles. Za odhady trochu zaostal PMI ve službách, což celkově dobrý dojem trochu tlumí.

Říjen podle průzkumu přinesl zrychlení výroby v německém průmyslu. Nové objednávky se stabilizovaly po poklesu v předchozích měsících, zásoba rozdělaných zakázek mírně klesala. V průmyslu slušně rostla zaměstnanost, zatímco naopak růst zaměstnanosti ve službách byl slabý.

Naopak francouzský průmyslový PMI spadl na 47,3 ze zářijových 48,8. Výsledek je horší než konsensus, který počítal pouze s mírným poklesem na 48,5 bodu. Podle předběžné zprávy se zvýraznilo snížení produkce a firmy napříč průmyslovými odvětvími (ale i sektoru služeb) zaznamenaly prudší pokles nových zakázek. Zmiňují přitom nižší výdaje klientů a horší tržní podmínky. Další pokles vidíme také u zaměstnanosti a to jak v průmyslu, tak službách.

Říjnový průzkum mezi nákupními manažery v eurozóně pomohl aspoň částečně tlumit obavy spojené s vývojem v tomto bloku. Týká se to Německa, kde je stabilizace poptávky a růst výroby příjemným překvapením. Hlavně díky tomu mohou trochu klesnout obavy, že se eurozóna už ve třetím kvartále začala nořit do recese.

Jako důvod k oslavám ovšem data za celý blok nebereme. Ani silnější Německo nedokázalo zabránit celkovému poklesu nových objednávek, který naznačuje, že mírný růst výroby se v příštích měsících může změnit v pokles. Tlak na firmy, aby na menší poptávku reagovaly snižováním cen produkce, bude trvat. Jak ukazují předběžná data, větší problémy se rýsují hlavně pro francouzský průmysl, což je při velikosti této ekonomiky hodně nepříjemné pro celý blok.

Ani fakt, že se PMI mírně zlepšil, tedy nemění nic na tom, že ECB zůstává pod tlakem dál uvolňovat politiku. V měnovém výboru mají navrch zastánci měkčího přístupu, politika se už nenastavuje především na míru Německa a problémy Francie či Itálie se prohlubují.

Pro euro jsou data krátkodobě dobrou zprávou, přesto nemění náš negativní názor pro střední a dlouhý výhled. Zátěží pro společnou evropskou měnu zůstane slabý výkon ekonomiky a politika centrální banky.
 


Čtěte více:

Čínský optimismus - dnešek je těžký, zítřek bude ještě těžší, ale pozítří bude krásné
22.10.2014 16:45
Použít v nadpisu článku o čínské ekonomice slovo optimismus se může zd...
Rozbřesk - Začíná se spekulovat na výsledky hloubkové prověrky evropských bank
23.10.2014 9:10
Včera na trhy unikly první spekulace ohledně výsledků hloubkových prov...

Váš názor
  •  
    23.10.2014 10:18

    A proto cac roste,čím hůře tím akcie nahoru,nějaké podivné je to v tom světě zidobanksteru
    kkk
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů