Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Údolí zoufalců a rozhodující rána zlatu

Krugman: Údolí zoufalců a rozhodující rána zlatu

14.01.2015 13:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Pravicoví ekonomové mají podivný pohled na historii. Tvrdí například, že dezinflace osmdesátých let představovala obrovský šok pro keynesiánce a otřásla vším, čemu doposud věřili. Pravda je přesně opačná. Dezinflaci vyvolal hlavně Volcker a ne Reagan a keynesiánci se v té době drželi tradičních učebnicových modelů. Vývoj jim pak dal přesně za pravdu. Uvědomil jsem si to, když jsem ve své knihovně narazil na učebnici makroekonomie od Dornbusche a Fischera z roku 1978. Jejich jednoduchý model tvrdil, že snížení inflace vyvolá přechodný růst nezaměstnanosti, která se ale poté vrátí na původní úroveň. A toto přechodné zvýšení nezaměstnanosti by vedlo k trvalému snížení inflace, protože by změnilo inflační očekávání. Jak jsem uvedl, vývoj tomu přesně odpovídal.

Keynesiánci tedy v osmdesátých letech v šoku nebyli, naopak. Dělo se přesně to, co čekávali. Zmatená byla druhá strana diskuse, protože v Chicagu používali jiné modely. Ty tvrdily, že nezaměstnanost se sníží rychle, protože lidé rychle pochopí, že Fed se snaží o pokles inflace. Na počátku osmdesátých let se však ukázalo, že tento pohled realitě neodpovídá. Avšak namísto toho, aby ti hoši uznali chybu, začali se věnovat reálnému cyklu. V podstatě tak začali popírat i to, že by Fed měl na recesi nějaký vliv.


Údolí zoufalců

Několik lidí se mě ptalo, jaký je můj graf roku. Můj nejoblíbenější graf není vlastně z roku 2014, ale z roku předešlého. Všiml jsem si ho až nedávno a jeho autorem je Branko Milanovic. Ukazuje rozdělení růstu příjmů podle percentilů rozdělení příjmů ve světě:


sous191


Z grafu je patrný prudký růst příjmů globálních elit a také dramatický růst příjmů u velké části společnosti v rozvíjejících se zemích (křížkem je označena „střední třída v Číně“). Mezi těmito dvěma skupinami najdeme to, co Branko nazývá americkou střední třídou. Podle mého názoru se to ale týká všech vyspělých ekonomik. Můžeme tomu říkat údolí zoufalců.

Rána zlatu

Když byl prezident Obama zvolen podruhé, obvyklá řada lidí nám radila, že máme kupovat zlato, protože se ze všeho stane Zimbabwe. Ceny zlata ale namísto toho výrazně klesly. Podle mého mínění je v této souvislosti nejdůležitější pochopit, proč vůbec byly nahoře. Zlato totiž i přes široce rozšířený opačný názor není zajištěním proti inflaci. Lidé ho kupují ve chvíli, kdy je reálná návratnost jiných aktiv nízká. Graf ukazuje cenu zlata a výnosy u dluhopisů chráněných proti inflaci (měřítko osy je otočené, takže klesající výnosy znázorňuje rostoucí křivka).

sous291


Sílící oživení přineslo i růst reálných sazeb. A cena zlata začala klesat. Obamovo oživení ekonomiky tedy zasadilo ránu nadějím pravice, že přijde katastrofa. Zároveň zasadilo úder jejich oblíbené investici – zlatu.

Zdroj: NYTImes, blog Paula Krugmana

 


Čtěte více:

Krugman: Jasný důkaz sadomonetarismu a Německo porušující pravidla
15.12.2014 15:00
Já vím, že někdo si to už nepamatuje, ale před dávnými a dávnými časy ...
Krugman: Příčiny a důsledky řecké devastace
22.12.2014 15:00
Řecká krize propukla před pěti lety a napáchala velké škody v Evropě i...

Váš názor
  •  
    15.01.2015 19:48

    Pan K. je podla mojho nazoru zivym prikladom toho, ze aj blbec moze byt nositelom Nobelovej ceny. Mam velmi dobry, vysoko nadpriemerny prehlad o historii, aj tej financnej a monetarnej. Citatelom mozem vrelo odporucit knihu od Adama Fergussona Das Ende des Geldes. Je to kniha, ktora podrobne popisuje priebeh hyperinflacie v Nemecku, Rakusku a Madarsku po I. svetovej vojne. Uplne jasne je tam popisany vztah monetarnej a fiskalnej politiky vo vztahu ku hyperinflacii, ako to vyplyva zo zapiskov britskeho velvyslanca v Nemecku. Zo strany predstavitelov Reichsbank bol neustale utvrdzovany v tom, ze inflacia a neskor hyperinflacia nie je sposobena ich monetarnou a fiskalnou politikou. Rovnako sme aj my v sucasnosti presviedcani centralnymi bankarmi, ze vsetko, co robia robia iba koli hospodarskemu rastu. To, ze v skutocnosti sa pretekaju v tom, kto viac znehodnoti svoju menu koli znizeniu statneho dlhu, to nepovedia. Viacej verim jednoznacne panu Hayekovi, ako panu Krugmanovi. Pan Krugman sa mozno o 1-2 roky bude velmi cudovat, kde sa nachdza cena zlata.
    eurofisher
Aktuální komentáře
21.06.2021
17:29Akcie v úvodu týdne otočily vzhůru. Do výkonu sektorů promlouvají výnosy  
17:22Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci k 26. červnu
16:14Nejméně citlivé na globální cyklus jsou USA, nejvíce Latinská Amerika. Proč?
15:43ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:56Bubliny přináší i pozitiva, pár rysů mají vždy společných, říká stratég Morgan Stanley
13:48ČEZ zahájil bezpečnostní posouzení uchazečů o stavbu nového bloku v Dukovanech. Ruský Rosatom a čínskou CGN neoslovil
12:15Týdenní výhled: Fed míchá kartami, ČNB se chystá zvednout sazby  
12:01Evropa překonala negativní úvod, hlavním tématem zůstává Fed  
10:33Ve druhé polovině roku výrazný inflační obrat, tvrdí ekonom Rosenberg. Růstové tituly opět potáhnou
10:30Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají
9:15Rozbřesk: Týden ve znamení ČNB - čekáme první růst sazeb
8:52Evropské burzy mohou začít týden výprodejem. Jirásková z PPF varovala před snahami zabránit fúzi  
8:34Francouzská Vivendi prodává část v Universal Music americkému miliardáři
20.06.2021
16:57Globální minimální daň pro nadnárodní giganty a jak ji narovnat
8:35Víkendář: Dolar, mezinárodní obchod a pád zlatého standardu
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00Prosus NV (12/20 Q3)
10:00PL - PPI, m/m
10:00PL - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - Index aktivity Chicagského Fedu