Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summers: Globální elity se musí začít starat o střední třídu

Summers: Globální elity se musí začít starat o střední třídu

26.1.2015 15:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Na setkání v Davosu se jen těžko budou řešit problémy těch, kteří jsou na tom nejhůře. Jde o střední třídu v celé světové ekonomice. Nic přitom není důležitější, než aby byly vyspělé ekonomiky schopny udržet růst mezd a životního standardu u pracujících domácností. Dnes se hovoří především o geopolitických problémech či globálních financích. Výhled globální střední třídy je ale vysoce problematický. Jednou z podmínek jeho zlepšení je růst, hrozí ale deflace a stagnace. Napříč vyspělými ekonomikami je patrný pokles sazeb, který představuje chronický symptom převisu úspor nad investicemi. Evropa a Japonsko se nacházejí v situaci, kdy je monetární politika neefektivní a Spojené státy se do ní mohou dostat také. Trhy indikují, že inflace bude pod úrovní inflačních cílů po velmi dlouhou dobu.

Svět v podstatě vyčerpal možnosti improvizace s monetární politikou. To poslední, čeho bychom se nyní měli obávat, je nadměrná poptávka a inflace. Centrální banky se musí i nadále snažit, je ale čas na další kroky, které by povzbudily investice soukromého i veřejného sektoru. Současná politika nám udržitelný růst ekonomiky a životního standardu nezajistí. Spojené státy jsou často dávány za příklad a je pravda, že ve srovnání s jinými zeměmi si jejich hospodářství vede dobře. Během posledních pěti let se zvedlo asi o 11 %. Z toho přibližně 8 procentních bodů může představovat odraz cyklického vývoje. To znamená, že zvýšení produkční kapacity přineslo pouhé 3 procentní body růstu.

V Evropě a Japonsku je výhled horší než v USA. V těchto ekonomikách se populace zmenšuje a stárne, dynamika hospodářství se zhoršuje. Velká část zhoršujícího se výhledu ve vyspělých ekonomikách je ale důsledkem recese. Silný růst znamená v mnoha ohledech tu nejlepší strukturální politiku, protože stimuluje investice, vzdělání zaměstnanců, a podobně. V této oblasti tak musí být učiněno více.

V současném prostředí jsme daleko od toho, aby ze zlepšujícího se ekonomického prostředí těžila intenzivně i střední třída. Pokud bychom ve Spojených státech nyní našli stejné rozdělení příjmů jako v roce 1979, spodních 80 % by mělo o 11 000 dolarů na domácnost více a horní 1 % by mělo o 750 000 dolarů na domácnost méně. Mezinárodní integrace a spolupráce nebude pokračovat, pokud bude vnímána jako nástroj, ze kterého těží zejména globální elity. Čelíme reálným problémům ve formě dlouhodobé stagnace, deflace, pomalého růstu a příjmové nerovnosti. Fatalismus ale není namístě. Zkušenost řady zemí ukazuje, že zlepšení životního standardu střední třídy je dosažitelné. Elity ale musí pochopit jeho důležitost a snažit se o dosažení tohoto cíle.

Autorem je bývalý ministr financí Larry Summers, který působí na Harvardu.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Tak nevím, jestli se z toho QE vůbec radovat ...
21.1.2015 17:00
Tak už se to blíží – ECB za nemnoho hodin oznámí, zda QE ano, či ne. D...
ECB spouští QE, nakoupí aktiva za více než bilion euro
22.1.2015 13:52
Úrokové sazby Evropské centrální banky zůstávají beze změny. To není n...
Unipetrol 4Q výsledky příjemně překvapil
23.1.2015 8:38
Společnost Unipetrol dnes před otevřením pražské burzy oznámila hospod...

Váš názor
 •  
  26.1.2015 16:09

  Střední třída se o sebe postará, když ji necháte na pokoji a neseberete jí na daních polovinu příjmů
  Hans
  •  
   26.1.2015 16:36

   zrusit pravni rad a zombifikovane rimske pravo obecne. rimska rise padla uz pred staletimi, tak kterej pitomec se ji neustale snazi obnovovat? clovek vlastne uz nema poneti co v zivote muze a co nemuze a vynucovanim prava jedinec ztraci suverenitu a identitu. v podstate jede naslepo, dokud nenarazi na problem, kterej se mu stane osudnym. vysledkem bude apatie spolecnosti a rezignace na nejaky produktivni zivot, ktery je zevsech stran necim inhibovan.
   Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba