Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Proč QE nefunguje

Roubini: Proč QE nefunguje

02.02.2015 12:35
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Nekonvenční politiky centrálních bank včetně kvantitativního uvolňování selhávají v podpoře jak růstu, tak inflace s tím, jak jsou fiskální omezení stále v platnosti, řekl Nouriel Roubini pro Project Syndicate.

„Žijeme ve světě, ve kterém je příliš mnoho nabídky a příliš málo poptávky.“ napsal Roubini, medvědí ekonom známý jako „Dr. Doom“, který úspěšně odhadl, že krize hypotečních úvěrů povede ke globální finanční krizi. „Výsledkem je přetrvávající dezinflační, pokud ne deflační tlak navzdory agresivnímu monetárnímu uvolňování.

Důvod, že všechno to uvolňování nevedlo k inflaci, je, že zotavení ekonomik po roce 2008 bylo chudokrevné kvůli bolestivému oddlužování po obrovském nahromadění jak veřejných, tak soukromých dluhů, řekl Roubini - šéf Global Economics a profesor na univerzitě v New Yorku.

Řada faktorů zatěžovala snahy použít monetární politiku k podpoření inflace, řekl Roubini, citující produkční mezeru, firmy čelící limitované kupní síle příliš mnoho nezaměstnaných lidí bojujících o velmi malý počet pracovních míst.

Rostoucí příjmová nevyváženost redistribuce příjmů od těch, kteří utrácí více k těm, kdo šetří více, zhoršila propad v objemu poptávky, řekl Roubini.

Roubini také zmínil, že nemovitostní trh, kde se velký boom převrátil v krach, a další rostoucí bubliny na jiných trzích představují také rizika. Navíc, slabší ceny komodit, částečně vinou slabšího výkonu Číny, podporují deflaci, ještě zhoršované globálním přebytkem zpracovatelského a průmyslového zboží.

Nekonvenční přístup k monetární politice se také snaží předejít deflaci oslabováním měny a zlepšováním exportů, ale to je hra s nulovým součtem, která jen těžko exportuje deflaci a recesi do jiných ekonomik, řekl Roubini.

„Aby monetární stimuly byly efektivní, potřebují být doprovázeny dočasnými fiskálními stimuly, které jak víme, chybí ve všech hlavních ekonomikách. Opravdu - Eurozóna, Velká Británie, USA a Japonsko, všechny tyto země používají různý stupeň fiskální konsolidace a omezování.

Roubini věří, že doporučení Mezinárodního Měnového Fondu pro veřejné investice do infrastruktury je působivé, ale kvůli politickým omezením poměrně nepravděpodobné. To je další položka do sekce důvodů na receptu na pokračující pomalý růst, sekulární stagnaci, desinflaci nebo dokonce deflaci.

Obavy, že globální ekonomika čelí sebedestruktivní spirále, získává kredit i u ostatních odborníků.

„Jsme staří, zadlužení a rozdílní. A pokud se tohle stane, nominální růst zpomalí.“ řekl Ajay Kapur šéf Pacificko-asijských stratégů Bank of America Merrill Lynch pro CNBC.

„Matematicky je to velmi těžké tlačit ekonomiku vpřed, když staří příliš neutrácí, bohatým poměr úspor vzrostl z 20 % na 40 % a od zadlužených se velké podpory nedočkáme. To je jeden z důvodů proč žijeme v době téměř neustálého QE, což je důvod proč uvidíme nízké úrokové míry na pořádně dlouho.„

Zdroj: CNBC


Čtěte více:

Rozbřesk - Řecko hraje s věřiteli vabank - jeho banky tak se ocitají v první frontové linii
02.02.2015 9:10
Již v prvním týdnu své existence rozehrála nová řecká vláda s oficiáln...
Technická analýza - Řecko a EU dnes rozhodnou o směru měnového páru EURUSD
02.02.2015 9:21
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje při denním pivotu 1,1313 EURUSD. ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data