Dnes odpoledne zveřejnila Michiganská univerzita předběžný report (zahrnuje cca 60 % respondentů) o stavu spotřebitelské důvěra v USA v březnu. Celkový index se m/m snížil z únorové úrovně 95,4 bodu na aktuálních 91,2 bodu, konsensus trhu byl nastaven na 95,5 b. Spotřebitelská důvěra se tak nachází nejníže za čtyři měsíce.

Detailnější pohled na strukturu hlavního indexu napoví, že za poklesem stojí jak horší hodnocení současných podmínek (příslušný subindex - 3,9 b. na 103 b.), tak snížený výhled do budoucna (subindex -4,3 b. na 83,7 b.). Roční inflační výhled se m/m zvýšil o 0,2 p.b. a aktuálně se nachází na úrovni 3 %. V Horizontu 5-10 roků očekávají Američané 2,8procentní inflaci.
Růst cen ropy, který se odrazil ve vyšších účtech za benzin, společně se zhoršeným výhledem pro osobní příjmy, tvoří dva hlavní faktory stahující spotřebitelskou důvěru dolů. Tuhá zima a sněhové bouře na severovýchodě USA prodražily faktury za energie, což se negativně odrazilo v hodnocení současné ekonomické situace. Dražší benzin naopak hatí vyhlídky do budoucna.
Stejně negativně, jako data Michiganské university, překvapily trhy i údaje o amerických maloobchodních tržbách a indexu cen výrobců. Všechna důležitá makrodata, publikovaná tento týden v USA, tedy dopadla hůř, než trh očekával. Nic to však nezměnilo na skutečnosti, že dolar proti euru i dnes o procento posiluje a mílovými kroky směřuje k paritě, od které ho aktuálně dělí už jen 530 bodů.