Aktualizováno Index cen amerických výrobců v únoru meziměsíčně klesl o půl procenta, přičemž trh očekával 0,3procentní růst (zelená v grafu). Jde již o čtvrtý měsíc v řadě, kdy ceny klesají. V lednu se výrobní ceny snížily o 0,8 %. Do půlprocentního záporu se dostal index PPI i po odstranění potravin a energií. V meziročním srovnání výrobní ceny v únoru klesly o 0,6 %, trh očekával stagnaci.

Celkový index táhly dolů především levnější potraviny a nižší marže velkoobchodníků. Výrobní ceny v USA klesají na pozadí silného dolaru, který zlevňuje import zboží a tento efekt je posilován stále nízkými cenami ropy.
Nečekaně nízká výrobní inflace tak komplikuje rozhodování Fedu o načasování prvního úrokového hiku. Fed čeká na signál, že inflace nabrala růstovou trajektorii a je možné utáhnout šrouby měnové politiky, aniž by byl zasažen ekonomický růst. Pokračující výrobní deflace však vysílá signál opačný a zasedání americké měnové autority příští týden bude o to zajímavější.
Prvotní reakcí dolaru po zveřejnění dat bylo oslabení o 0,2 % na páru s eurem, aktuálně je dolar o půl procenta silnější. Ve tři hodiny budou ještě zveřejněny předběžné údaje za březen o spotřebitelské důvěře z dílny University of Michigan, kde se čeká nepatrné zlepšení (o jednu desetinu bodu na 95,5).