Důsledný money management je část obchodní strategie, kterou by si měl osvojit každý investor, který to s obchodováním nejen na měnovém trhu myslí vážně. Dodržování stanoveného principu money managementu totiž v konečném důsledku oddělí ziskové obchodníky od těch, kteří dříve nebo později svůj obchodní kapitál na trhu nechají.
Představme si situaci, kdy na trhu vystupují dva obchodníci. Tito obchodníci otevírají své pozice ve stejnou dobu, ale vždy opačné – pokud jeden otevře krátkou pozici, druhý otevírá dlouhou a naopak. Neprůstřelná strategie, chtělo by se říci. Avšak právě nedodržování money managementu je příčina, proč oba nakonec pravděpodobně skončí s prázdným obchodním účtem.
V okamžiku vstupu do pozice má obchodník 50% šanci, že o směru rozhodl správně, avšak stejně důležité, jako vstup do pozice, je také načasování výstupu. Je důležité nechat své zisky z pozic plynout (tedy neuzavírat pozice předčasně) a zároveň včas zastavit své ztráty (nenechávat ztrátové pozice otevřené příliš dlouho). Jinými slovy: let your profits run and cut your losses short.
Vše může ilustrovat tento příklad:
Obchodník dodržuje obchodní strategii pravidlem money managementu, kdy zastavuje ztráty a vybírá zisky v poměru 1:3. To znamená, že maximální ztráta z otevřené pozice jednoho lotu EURUSD bude například 50 USD (při této úrovni obchodník nastavuje stop-loss) a zisk z této pozice bude vybírat při 150 USD (zde obchodník nastavuje limit-profit). Tímto nastavením je zároveň řečeno, že jeden ziskový obchod „zaplatí“ traderovi hned tři ztrátové. Tento poměr je velmi důležitý zejména v začátcích obchodování, kdy úspěšnost obchodní strategie (tedy poměr ziskových pozic ke všem otevřeným pozicím) je velmi nízký. Zvýšení úspěšnosti obchodní strategie je však běh na velmi dlouhou trať s nejistým výsledkem, zatímco striktní dodržování stanovených pravidel money managementu je aplikovatelné mnohem snáze.
Z teoretického hlediska a velmi zjednodušeně při opuštění dalších předpokladů by pak obchodník mohl používat obchodní strategii s úspěšností pouze 25 % a stále by se jeho obchodní účet měl pohybovat přibližně na stejné výchozí hodnotě, jelikož vykoná jeden ziskový obchod a následně tři ztrátové (tedy 1 ziskový obchod / 4 celkový počet obchodů = 0,25 = 25 %).
Prakticky by pak situace mohla vypadat následovně. Při otevírání krátké pozice na instrumentu EURUSD a dodržení výše uvedených pravidel money managementu by mohl obchodník umístit pokyn stop-loss nad hodnotu high předchozího dne, kde se zároveň nachází horní fraktál a shodou okolností také denní rezistence. Jeho vzdálenost od vstupní ceny je 44 bodů (v tomto případě tedy zároveň i USD). Naopak pokyn limit-profit umístí obchodník na nové minimum, tedy pod hodnotu low několika předchozích svíček. Vzdálenost od aktuální tržní ceny bude stanovena na 132 bodů/USD. Toto nastavení zároveň plně odpovídá principu 1:3 (44:132 = 1:3).

Agresivnější obchodní strategie z pohledu obchodního kapitálu pak může počítat s poměrem 1:2, kdy však musí obchodník počítat s tím, že jeden ziskový obchod pokryje pouze dva ztrátové. Pokročilé a velmi agresivní a rizikové počty pak kalkulují s poměrem 1:1, kdy však jeden ztrátový obchod odmaže veškerý zisk z předchozího ziskového.