Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity: Zisky mohou akciového býka táhnout dál

Fidelity: Zisky mohou akciového býka táhnout dál

07.05.2015 13:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Investoři se často ptají, jak dlouho ještě může trvat býčí trh na americkém trhu, který má nyní za sebou už šest let. Jedním z hlavních faktorů, který musíme v podobných úvahách zvažovat, je vývoj ziskových marží. Ty totiž stojí za významnou částí celkového růstu cen akcií a nyní se na většině trhu pohybují na 25letých maximech. I přesto se ale domníváme, že růstový trend nemusí být u konce a podle našeho názoru je dokonce malá pravděpodobnost toho, že marže ohrozí očekávaný růst sazeb.

Graf zobrazuje vývoj návratnosti vlastního jmění ROE u společností mimo finanční sektor, ROE všech obchodovaných firem, provozní marže a marže na úrovni čistého zisku. Tyto ukazatele jsou nyní na úrovních, které se nacházejí výše než dlouhodobé průměry a také výše než hodnoty typické pro střední fázi cyklu:

s1


Nejvyšší růst ziskovosti zaznamenaly za posledních 25 let technologie, průmyslové podniky, sektor zboží dlouhodobé spotřeby a telekomunikace. Ale i přesto, že celkově jsou marže vysoko, zůstává prostor pro optimismus. Nalézají se sice o něco výše, než je běžné pro střední fázi cyklu, ale rozdíl není vysoký. Navíc by měly dále působit faktory, které zajistily dosavadní růst ziskovosti. Mezi ty hlavní v posledních deseti letech patřily: Pokles přímých výrobních nákladů, umírněný růst počtu nových pracovních míst, nižší sazby a finanční páka. Nejvýznamnější roli hrály zmíněné přímé náklady. Ty mezi lety 2004–2014 klesly o 2 % a v posledních letech k tomuto vývoji přispěl zejména globální vývoj na trhu s komoditami. Investoři se pak obávají toho, že na korporátní ziskovost dolehne negativně očekávané zvyšování sazeb. Dopad tohoto kroku bude ale pravděpodobně nižší, než se většina domnívá. Úrokové náklady navíc představují pouze malou část celkových nákladů firem.

Růst ziskovosti byl po finanční krizi mnohem silnější u velkých korporací, a to se projevuje na tom, že marže společností v indexu S&P 500 jsou za úrovněmi typickými pro střední část cyklu. Naopak marže menších společností zahrnutých do indexu Russell 2000 leží pod dlouhodobými průměry a pod hodnotami typickými pro střední část cyklu. Jak bylo uvedeno, podle našeho názoru jsou marže u velkých společností udržitelné, ale příležitosti pro další zvyšování ziskovosti najdeme zejména u menších firem. Celkově by pak ziskovost korporátního sektoru mohla dále sloužit jako dobrý základ pro pokračující býčí trh.

Druhý graf porovnává současné marže na úrovni čistého zisku s dlouhodobým průměrem (oranžově) a úrovní typickou pro střední část cyklu (černě). Zdaleka nejvyšší jsou nyní marže v technologickém sektoru, naopak nejnižší u zboží krátkodobé spotřeby. Pod dlouhodobým průměrem se nachází marže pouze u telekomunikací a u zdravotní péče:

s2


Poslední graf porovnává stav z roku 2004 a roku 2014 u čistých ziskových marží a následně u poměru přímých nákladů a tržeb, nákladů na prodej a administrativu a tržeb, daní ze zisků a tržeb, odpisů a tržeb, výdajů na výzkum a vývoj a tržeb, úrokových nákladů a tržeb a ostatních nákladů a tržeb. Ziskové marže vzrostly z 6,2 % na 8,6 % a nejvyšší zásluhu na tom měl poměr přímých nákladů k tržbám. Ten za uvedené období klesl z 66,8 % na 64,9 %. Naopak úrokové náklady v poměru k tržbám klesly pouze mírně, a to z 1,5 % na 1,4 %:

s3Zdroj: Fidelity

 


Čtěte více:

Provozní zisk energetické firmy E.ON klesl o devět procent
07.05.2015 11:55
Největší německé energetické společnosti E.ON klesl v prvním čtvrtletí...
Slovak Telekom - IPO se nekoná!
07.05.2015 12:29
Slovenská vláda zrušila prodej svého 49procentního podílu v telekomuni...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data