Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Občas se na trhu objeví hodně špatný nápad...

Občas se na trhu objeví hodně špatný nápad...

31.08.2015 15:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Občas se objeví hodně špatný nápad, který je nejdříve předmětem intenzivní debaty, pak se ukáže jeho nesmyslnost a nakonec upadne v zapomnění. Na trhu myšlenek a nápadů se tak rozhoduje o tom, které z nich uspějí a které ne. Dnes chci psát o jedné myšlence, která je tak pomýlená, že křičí po tom, aby byla vyvrácena: Obchodované společnosti by měly přestat zveřejňovat své čtvrtletní výsledky.

Podle Moneybeat se prý tento nápad objevil poprvé ve Velké Británii ve společnosti Legal & General Investment Management. Ta prý kontaktovala vedení 350 firem obchodovaných v Londýně s tím, že by měly upustit od zveřejňování čtvrtletních výsledků. V USA nyní tento nápad prosazují Martin Lipton a Sabastian Niles z Wachtell Lipton.

Nejdříve je dobré zmínit, že se zveřejňováním čtvrtletních výsledků je skutečně spojena řada problémů. Některé firmy mají kvůli současnému systému příliš velkou motivaci k zaměření se na krátkodobé cíle. Tlak na manipulaci s účetnictvím může být vysoký a řada firem finanční výkazy zneužívá. Některé společnosti mohou například omezovat výdaje na výzkum a vývoj, protože se obávají jejich negativního dopadu na čtvrtletní čísla. Ignorování dlouhodobé strategie může vést i ke špatně promyšleným akvizicím či k posedlosti s omezováním nákladů. Krátkodobé cíle také bezesporu podporují současnou praxi, v jejímž rámci firmy zvyšují dluh, aby za získané zdroje kupovaly vlastní akcie.

Právníci ze společnosti Wachtell nejsou jediní, kdo považuje posedlost krátkodobými čísly za škodlivou. Hovoří o ní McKinsey & Co. či třeba prezidentská kandidátka Hillary Clintonová. Jen málo lidí je ale ochotno jít až k návrhům na ukončení čtvrtletních zveřejňování finančních výsledků. Ty podle současných pravidel naopak obchodované společnosti zveřejňovat musí.

Bývalý novinář z New York Times Alex Berenson ale dokonce hovoří o tom, že posedlost zisky „zkorumpovala“ obchodované firmy a jejich management. A je nutno uznat, že současné systémy odměňování managementu významně přispívají k tomu, jak moc jsme zaměřeni na krátkodobé výsledky. Pokud s tím ale chceme skončit, je třeba nastavit opční programy odměn tak, že budou odrážet dlouhodobé výkony firem. Pokud nebude management firem smět své akcie prodat během prvních deseti let poté, co je dostane, stanou se možná divy.

Stejně tak je dobré bavit se o tom, proč je management velkých firem placen za to, jak dobře si vede akciový trh a ne za to, jak dobře si vede konkrétní společnost. Statistické důkazy ukazují, že velká část celkové návratnosti akcie je dána tím, v jaké fázi cyklu se trh nachází – zda je v býčím či medvědím trendu. Právě tak hodně záleží i na tom, jak si vede celý sektor. Management na takové faktory nemá žádný vliv, jeho odměny se od nich ale odvíjejí, a to je hodně hloupé. Odměny by tedy měly být provázány s dlouhodobými úspěchy firem a měly by být založeny na tom, jak si vede konkrétní společnost a ne celý trh.

Co se týče samotných čtvrtletních zisků, je dobré si uvědomit, proč je vůbec potřebujeme. Zvyšují transparentnost a umožňují investorům činit lepší rozhodnutí ohledně toho, které akcie nakoupit a kterým se vyhnout. Pokud se ve firmě objeví problémy, její vlastníci to chtějí vědět co nejdříve a čtvrtletní čísla v tom pomáhají. A nejúspěšnější firmy ukazují, že management se může zaměřovat na krátkodobé výsledky, trh ale nakonec stejně odmění ty firmy, které přemýšlejí dlouhodobě. Ukazují to společnosti jako Apple, Google či Amazon. Na nich je jasné, že úspěch vyžaduje perspektivu, která jde daleko za následující čtvrtletí.

Autorem je investor Barry L. Ritholtz.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Dolar koriguje ztráty, které mu přinesl negativní rozjezd trhů
31.08.2015 10:22
Nový týden v Asii nezačal úplně dobře a negativní nálada se přenesla t...
Čínské tržní turbulence, makrodata z USA, jednání ECB ... týdenní výhled
31.08.2015 13:00
Z Číny, která se zásadním způsobem podílela na nedávných tržních turbu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.