Přebytek na trhu se zdaleka netýká jen ropy, ale i dalších komodit. Nadbytek potravin od obilí přes mléčné produkty společně s obavami o zdraví čínské ekonomiky a potenciální dopad na poptávku poslaly globální ceny nejníže za posledních téměř 7 let. Nepomohl ani silnější americký dolar, který přispěl ke snížené konkurenceschopnosti amerického vývozu, což jen zvýšilo tlak na ceny obilovin a olejnin. Na propad komodit se však lze podívat i z té lepší stránky, cena snídaně je nyní v podstatě nejnižší za posledních pět let. V letošním roce totiž klesly ceny snídaňových komodit od pšenice přes vepřové až po kávu. Rovnoměrně vážený průměr šesti komodit – pšenice, mléka, kávy, pomerančového džusu, cukru a libového vepřového je nyní na úrovních nevídaných od roku 2010.
Index FAO
Také Index cen 73 druhů potravin podle dnešní zprávy Organizace pro potraviny a zemědělství OSN klesl v srpnu o 5,2 procenta na 155,7, tedy nejvíce od prosince 2008. Tento index zahrnuje ceny obilovin, mléka, masa, cukru a jedlých olejů. Alarmující je, že toto měřítko se propadá již desátý měsíc v řadě v rámci zdaleka nejdelšího období poklesu od orku 1998.

Propad cen potravin od roku 2008.
Nedávný kolaps čínského trhu poslal společně s překvapivou devalvací jüanu ceny komodit na šestnáctiletá minima. Čína je totiž největším světovým spotřebitelem surovin. Obavy o zpomalení poptávky se jen zvýšily po letech nadbytečné produkce, která nafoukla světové zásoby takřka všeho od sýra po cukr a Potravinový index FAO (OSN) je aktuálně na nejnižší úrovni za posledních více než šest let.
Pšenice
Podle Organizace pro potraviny a zemědělství OSN existují nyní ve světe bohaté zásoby pšenice podpořené větší než očekávanou úrodou na severní polokouli. Kupříkladu prognózy pšeničné produkce v Austrálii byly díky příznivým srážkovým úhrnům zvýšeny z 23,6 milionu na 25,3 milionu tun. Rekordní úrodu pšenice očekává i Francie. Ceny potravin podle vyjádření FAO pomáhají kromě obav o čínskou poptávku tlačit dolů i nižší ceny energií. Kupříkladu měřítko cen obilovin kleslo o 7 procent na pětileté minimum a FAO zvýšila výhled pro globální produkci pšenice a hrubých zrn pro období 2015 až 2016 a to hlavně kvůli větší očekávané sklizni kukuřice v Jižní Americe a pšenice v Evropě. Podle posledních dat Mezinárodní rady pro obiloviny dosahují současné světové zásoby obilovin 447 milionů tun, což odpovídá 29letému maximu.
Mléčné výrobky, cukr, olej
Náklady na mléčné výrobky se propadly dokonce o 9,1 procenta na nejnižší úroveň za šest let a to opět právě kvůli omezené poptávce po dovozu z Číny a Ruska a velmi bohatým zásobám. Cena mléka se tak propadla jen za poslední rok o 33 procent. Hodnota cukrového indexu se snížila o 10 procent na minimum nevídané od roku 2007 vlivem slabšího brazilského reálu, který podpořil nárůst odchozích dodávek a dále dílem očekávání, že se z Indie stane čistý vývozce sladidla. Ceny rostlinného oleje klesly kvůli zpomalující se poptávce po dovozu palmového oleje z Indie a Číny o 8,6 procenta na šestileté minimum.
Kakau a čaji se stále daří
Mezi zemědělské komodity, které i nadále zůstávají silné, se momentálně řadí kakao a čaj, ty by tak mohly levnější snídani potenciálně prodražit. Cena čaje letos kvůli výpadkům na nabídkové straně vyskočila o 67 procent a to převážně kvůli silnému suchu na počátku roku. Cena kakaa kvůli obavám o negativní dopady letošního klimatického fenoménu El Nino vzrostla o 13 procent. Západní Afriku, která je zdrojem asi 70 procent světové kakaové produkce totiž v průběhu tohoto fenoménu sužují pro úrodu nepříznivá sucha.
Zdroj: BBG, FT