Ani největší omezení produkce mědi v letošním roce nestačí na to, aby přehlušilo trhy neustále rezonující zpomalení čínské ekonomiky. Poté, co těžební gigant oznámil záměr snížit produkci, měď vylétla o téměř 5 procent. Ačkoliv včera byla cen mědi od té doby stále 2 procenta v zisku, dnes se opět propadá a ztrácí téměř 3 procenta. Červený kov opět tlačí dolů obavy o čínskou spotřebu, která shodou okolností odpovídá 40 procentům celosvětové poptávky po mědi. Dokonce ani silné zemětřesení v Chile, které je největším světovým těžařem průmyslového kovu, ceny mědí neposlalo strmě vzhůru.
Neklidné trhy se nejprve soustředily na nabídkovou stranu, pozornost se ale s dalšími makrodaty z Číny opět přesunula na stranu poptávkovou a z jejího pohledu vývoj již nebyl tak příznivý. Komoditní gigant , který je druhým největším producentem upravované mědi na světě, plánuje v následujících 18 měsících omezit produkci o 20 procent, chystá se uzavřít dva ze svých vlajkových provozů v Africe. Tyto škrty jsou součástí daleko většího plánu 10miliardového snižování dluhu, který má ochránit úvěrové hodnocení v době propadu cen komodit, který doléhá na zisky všech velkých těžebních společností na světě.
Akcie komoditní společnosti v posledním roce následují trend 3měsíčního měděného kontraktu na LME
V minulém týdnu se ceny mědi s tříměsíčním dodáním propadly o více než 2 procenta na 5254 dolarů za metrikou tunu. V pátek měď nastražila uši, když z úst amerického Fedu zazněl důvod k opatrnosti s ohledem na zpomalení čínské ekonomiky a opět odložil zvyšování sazeb. Komoditu opět dostihly obavy o poptávku v Číně a červený kov reagoval jasným propadem o více než 2 procenta. I nový týden zahájila měď dalším propadem a aktuálně odepisuje na londýnské LME již téměř 3 procenta. Bez ohledu na vývoj posledních dní se cena mědi stále blíží šestiletým minimům, na která jí poslal nejpomalejší růst v Číně za poslední čtvrt století.
v červenci snížila prognózu pro měď do roku 2018 až o 44 procent a očekává, že cena červeného kovu do konce příštího roku klesne až k 4500 dolarům. Snižování produkce může podle londýnské výzkumné společnosti CRU Group letos vyústit ve snížení produkce mědi o 75000 tun a dokonce o 300000 tun v roce následujícím. Produkci se rozhodly krátit i jiní producenti jako McMoRan a Asarco a to celkem o zhruba 90000 tun. Jedná se sice o významný krok, není to nicméně faktor, který by dokázal změnit trend. Za škrty koneckonců stojí pomalejší růst v Číně, což vede k horšímu výhledu poptávky a celkově slabšímu trhu. A poptávka v Číně by mohla dle odhadů CRU letos růst o méně než 3 procenta, což by znamenalo nejpomalejší zvýšení od roku 2006.
Navíc navzdory produkčním škrtům je nabídka červeného kovu i nadále hojná. Jen letos skladové zásoby mědi podle dat londýnské, newyorské a šanghajské burzy stouply o 69 procent. Zásoby kovu na londýnské LME se letos téměř zdvojnásobily a v srpnu dosáhly na 20tiletá maxima. Pokud se cena mědi udrží na současných úrovních, rozhodnutí by mohly následovat i další společnosti z odvětví. Základem optimismu dalšího komoditního giganta je kupříkladu zlepšení na čínském nemovitostním trhu společně s nadějí, že tamní vláda zintenzivní stimuly ekonomiky, pokud by zpomalovala až příliš.
Cena mědi za poslední 3 obcnhodní seance.
Zdroj: BBG