Aktualizováno Schodek amerického zahraničního obchodu se v srpnu značně rozšířil. Dosáhl 48,3 mld. USD po 41,8 miliardy o měsíc předtím. Nejde o velké překvapení, neboť předběžná data o obchodu se zbožím už byla dostupná. Sám o sobě je ovšem deficit velký a další podrobnosti ze srpnové zprávy také nepotěší.
Zhoršení bilance oproti červenci stojí na 2procentním poklesu vývozu a 1,2 procentním nárůstu objemu dovozu. Dovoz stoupl i přes výrazně nižší import ropy způsobený propadem cen. Celkově se bilance obchodu s ropou zlepšila, tedy schodek se zmenšil.
U ostatního zboží tedy vidíme o to horší výsledky. Značně spadl vývoz aut a spotřebního zboží, zatímco objem dovozu spotřebního zboží strmě rostl. Právě v této oblasti se americký schodek nejvíce prohloubil. Zhoršení ale vykázaly krom ropy všechny hlavní segmenty trhu.
Meziročně je vývoz o 6,2 procenta a dovoz o 2,2 procenta nižší. V reálných číslech, tedy po odmyšlení vývoje cen, vývoz klesl meziročně o 2,5 procenta a dovoz se o 6,8 procenta zvýšil.
Srpnová data o vnějším obchodě se sice na úrovni celkově bilance odchýlila od konsensu nevýrazně, přesto dobrý dojem nezanechala. Potvrzuje se postupné zhoršování situace v této oblasti, přestože ho ještě maskuje levnější ropa. Ta totiž pomáhá bilanci vylepšovat a bez ní by se deficit nořil do záporu ještě o něco rychleji. To vyplave více na povrch, až se ceny ropy ustálí, či dokonce začnou růst.
Zhoršování bilance u spotřebního zboží a aut ukazuje na efekt relativně silné spotřebitelské poptávky v kombinaci se silným dolarem. Poptávka roste, ale zahraniční výrobci z ní dokáží profitovat stále více na úkor domácích. Kde se může silný dolar také projevovat, je pak obchod s potravinami, kde americká ekonomika přestala generovat obvyklé přebytky a za letošek ukazuje zatím jen vyrovnanou bilanci.
Ve vztahu k HDP nám reálná data naznačují, že ze strany zahraničního obchodu můžeme za 3Q čekat negativní příspěvek k růstu.